Subota, 18 Maja

Zuhdija Tokić: Stanovništvu koje se grije na ugalj i rudarima Rudnika Kreka slijedi teška zima

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Znamo mi da smo neophodni za snabdijevanje Termoelektrane. Međutim, isto tako tražili smo od vlasnika kapitala, a to je JP Elektroprivreda BiH, da obezbijedi bar ono što je trebalo, u pitanju je ulaganje u Rudnike Kreka kako bi mogli odgovoriti potrebama Elektroprivrede, tako i potrebama naših kupaca“.

Autor: Samir Mujakić

Zašto nema isporuke uglja za stanovništvo i zašto, kako smo već pisali, kamioni danima čekaju na utovar uglja pred Rudnikaom Šikulje, odgovor smo pokušali dobiti od menadžmenta Rudnika Kreka. Međutim, pokušaj telefonskog zakazivanja razgovora sa direktorom nije urodio plodom.

Vezani tekst:

Upitna isporuka uglja: Više od stotinu kamiona pred Rudnikom Šikulje danima čeka na utovar uglja

Zuhdija Tokić, predsjednik sindikata Rudnika Kreka govoreći za Megafon o ovoj temi, prije svega upozorava da nas sve ove zime očekuje teška situacija.

„U ovu godinu ušli smo dosta nepripremljeni. Menadžment se dosta mijenjao i niko nije donosio nikakav plan. Ne samo menadžment, već i Elektroprivreda Bosne i Hercegovine nije imala jasan plan kako raditi da svi budu snabdjeveni ugljem.

I SINDIKALCI PITALI DIREKTORE

U ovisnosti od planirane proizvodnje uglja u rudnicima planira se njegov plasman za prodaju TE Tuzla, ostale kupce, industriju i široku potrošnju te vlastitu potrošnju. Iz Elektroprivrede BiH su saopštili ko je prioritet za ugalj, a da isporučene količine ovise o proizvodnji u rudnicima”, navodi Tokić.    

Kamioni čekaju utovar ispred Rudnika Šikulje (Foto: M.N./Megafon)

Komentirao je i situaciju u kojoj je neizvjesno da li će rudnici uglja Kreka moći, isporučiti ugalj a imaju ugovorene isporuke prvenstveno za TE Tuzla te s kupcima koji ugljem snabdijevaju toplane, škole, bolnice, ostale institucije i domaćinstva na području Tuzlanskog kantona.

,,Apsolutno je neprihvatljivo i za Sindikat, jer mi smo upozoravali i prošle godine da građani Tuzle i Tuzlanskog kantona koji su naučili od kada postoje rudnici na ovom području da se snabdijevaju ugljem, s najboljim ugljem nekadašnjih rudnika Kreka, Banovići, sada Kreka, da to ne mogu da ostvare. I pored upita poslodavcu, nismo dobili odgovor. Znamo mi da smo neophodni za snabdijevanje Termoelektrane. Međutim, isto tako tražili smo od vlasnika kapitala, a to je JP Elektroprivreda BiH, da obezbijedi bar ono što je trebalo, u pitanju je ulaganje u Rudnike Kreka kako bi mogli odgovoriti potrebama Elektroprivrede, tako i potrebama naših kupaca.

Mi i do današnjeg dana nemamo ono što je trebalo da se uradi u najvećem rudniku u sastavu koncerna”, kazao je predsjednik sindikata Kreke.

,,Posljedice neulaganja su prestanak rada rudnika u kontinuitetu proizvodnje i što su još veće posljedice bezidejnost i bezizlaznost rudnika koja tjera ljude da odlaze odavde. Tako da je rudnik Kreka u prvih šest mjeseci napustilo 145 ljudi. Već sada imamo bagerskih jedinica koje ne rade isključivo iz razloga što nema radnika”.

Naš sagovornik nije optimističan u prognozama šta građani koji su uplatili ili žele da uplate ugalj mogu očekivati tokom predstojeće zime.

,,Uz ovo što sam ranije naveo u vezi s ulaganjem i drugim problemima rudnika Kreka, i stanovništvo i rudare očekuje izuzetno teška zima. Pravi odgovor zašto građani ne mogu da kupe ugalj ili da im bude na vrijeme isporučen iz Rudnika Kreka, vjerovatno će poslodavac navesti da nema proizvodnje.

Kao predsjednik Sindikata rudara Rudnika Kreka, najvećeg rudnika u sastavu koncerna, mogu reći da rudari nisu krivi. Imamo tri problema koji su evidentni. Nedostatak ulaganja, mehanizacija se koristi od trećih lica, nemamo naše mehanizacije, potom nedostatak rudara koji je evidentan. Imali smo više od četiri hiljade rudara kada smo u ušli u koncern s Elektroprivredom BiH 2009. godine. Danas Rudnik Kreka broji nešto više od hiljadu 850 rudara. To je katastrofa.

I pored ova dva problema, treći problem je u poslodavcu koji u proceduru pušta akte koji nisu u skladu ni sa Zakonom o radu ni sa granskim kolektivnim ugovorom ni Pravilnikom o radu niti ima pozitivno mišljenje i saglasnost sindikata. Svi ti akti na kraju završe na sudu i idu na štetu rudnika. Onaj koji je donio te odluke napusti rudnik. Već četiri ili pet direktora smijenjeno je i postavljeno u zadnjih godinu dana. Sve odluke koje su donesene bile su štetne za rudare i rudnike. Sud donese odluku u korist rudara, štetu snosi rudnik, tako da radnici na kraju ispadnu kao kolateralna šteta”.    

Upravna zgrada Rudnika Kreka Tuzla (Foto: N.K./Megafon)

Ugalj u svijetu je crno zlato. Zbog ovakvog stanja u Rudniku Kreka a ide zima, Tokić ne krije bojazan da rudari neće moći odgovoriti zadatku.

,,Planirana je proizvodnja od 2,6 miliona tona uglja. Do polovine prošlog mjeseca prema podacima, ostvarena je manja ukupna proizvodnja za 17 posto. To je uticalo na smanjen plasman koji je ostvaren u količini od dva miliona tona ili 80,22 posto. Za potrebe Termoelektrana u Tuzli i Kaknju je isporučeno 1,8 miliona tona, oko 189.000 tona za ostale kupce i za vlastitu potrošnju 4.890 tona uglja. Nedovoljno.

ZADATAK ZA MENADŽMENT

Stanovništvo mora znati da i nakon povećanja cijene uglja 20 procenata za Termoelektranu, a prosječna cijena uglja koja se isporučuje Elektroprivredi i Termoelektrani iz Rudnika Kreka je ispod 50 KM i mi ne možemo prodati stanovništu po cijeni od 130 KM i onda se traži da rudnik posluje. To je zadatak menadžementa koji je u našem rudniku nekoliko puta mijenjan”, kazao je Tokić.  

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.