Utorak, 8 Oktobra

O nama

Izdavač Megafon.ba je Megafon NDN doo sa sjedištem u Tuzli 

ID broj: 4210455860007

TR Raiffeisen bank:  1610000261300066

IBAN:  BA391611000004057374

SWIFT: RZBABA2S

Megafon.ba pokrenut je u septembru 2017. godine sa misijom zagovaranja najviših profesionalnih standarda u novinarstvu. 

Internet portal Megafon.ba je, zahvaljujući  brojnim sadržajima koje smo samostalno finansirali nakon početka rada, ubrzo prepoznat i podržan od The European Endowment for Democracy (EED), sa sjedištem u Briselu, kao relevantan medij za angažirano novinarstvo.

Zahvaljujući povjerenju u našu misiju, da uprkos trendovima na medijskom tržištu zadržimo kurs koji smo zauzeli s početkom rada, tokom proteklih godina realizirali smo desetine istraživanja i kampanja iz oblasti ljudskih prava, borbe protiv korupcije, obrazovanja, zelene tranzicije, razvoja turizma, promocije srednjoškolskog i visokog obrazovanja. Objavili smo brojne serijale o temama od značaja za Tuzlanski kanton, ali i cjelokupno bh. društvo.

Naš je rad prepoznat i kod drugih, najrelevantnijih međunarodnih donatora: Catholic Relief Services  (CRS), odnosno  USAID-a te smo dugotrajnom saradnjom i serijalima tekstova sarađivali u projektu PRO-Budućnost.

Megafon.ba je, između ostalog, u Tuzlanskom kantonu bio nosilac kampanje STOP FEMICID, podržane kroz program SMART Balkans, odnosno Centra za promociju civičnog društva i Norveške ambasade u BiH.  

Megafon.ba je angažiran na produkciji sadržaja koji promoviraju projekat “Jačanje otpornosti na prirodne katastrofe i unapređenje strategije pripravnosti”, a koji uz podršku Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID) provodi Američka agencija CRS.

Internet portal Megafon.ba raste iz godine u godinu, dobivamo novu publiku, rejting u medijskim i donatorskim krugovima, te smo i dalje posvećeni našoj osnovnoj miisiji, profesionalnom novinarstvu od kojeg koristi imaju svi građani, posebno naša primarna čitalačka publika u Tuzlanskom kantonu.

Glavna i odgovorna urednica Megafon.ba je Nermina Šunj – Kušljugić, diplomirana žurnalistica, novinarka sa tri decenije iskustva u profesiji. 

Obrazovanje: Nermina Šunj – Kušljugić rođena je 1973. godine u Sarajevu, gdje je završila osnovnu, srednju školu, te stekla zvanje diplomirane žurnalistice, na odsjeku Žurnalistika, Fakulteta političkih nauka u Sarajevo (FPN). 

Novinarstvom se počinje baviti ratne 95-te godine u tzv. „Prislušnom punktu“ Radija BiH u Sarajevu. U matičnu medijsku kuću vraća se krajem 96-te godine, najprije na „Radio 202“, potom „Radio BiH“, odnosno nakon transformacije Javnog RTV servisa, na „Radio Federacije BiH“. Bila je jedna od urednica centralne informativne emisije „Fokus“, urednica brojnih radijskih emisija, ali tokom 11 godina provedenih na Radiju, najradije izdvaja brojne reportaže snimljene širom BiH. Godine 2005-te proglašena najboljom radijskom novinarkom  u Federalnoj radio-televiziji.

Iskustvo u printanim medijima: Tokom osmomjesečnog rada u redakciji najveće dnevne novine u BiH, u „Dnevnom Avazu“, upoznala se s procesom nastanka vijesti u dnevnoj štampi, a posebno je ponosna na trogodišnje iskustvo u redakciji nekadašnjeg printanog izdanja magazina „Slobodna Bosna“. (Tekstovi – Digitalni arhiv medijskih sadržaja Infobiro, pod imenom Nermina Šunj).

Iskustvo u online medijima i nevladinom sektoru:  Kao novinarka-urednica tri godine pisala u nezavisnom online magazinu „Žurnal“ ( projekat CRMA-e). Uporedo s tim, bila PR asistent Antikorupcijske mreže organizacija civilnog društva ( ACCOUNT – nosilac ovog projekta je CRMA).

U okviru tog angažmana potpisuje autorstvo istraživanja „Deset najvećih privatizacijskih pljački u BiH“, a bila je jedna od autorica publikovanih istraživanja „Pet priča o korupciji u BiH“ te istraživanja „Pet priča o korupciji u obrazovanju“.