Utorak, 3 Decembra

Razotkriveni „profesionalni žalitelji“ na tendere, firme i advokati u BiH „specijalizirani“ za javne nabavke

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ustanovljeno da je jedna firma tokom 11 mjeseci prošle godine podnijela 147 žalbi, a inače ima samo jedan zaključeni ugovor o poslovima, čiji je predmet „troškovi žalbe za tendersku dokumentaciju“. Njihov advokat je evidentiran kao ponuđač na Portalu javnih nabavki, ali nema niti jedan zaključeni ugovor u postupcima javnih nabavki.

Autor: Nermina Šunj Kušljugić

Zakon o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine osim obaveza za učesnike u nabavkama, propisuje i njihova prava na zaštitu te pravičnu konkurenciju. Međutim, ono o čemu se odavno šuška među učesnicima u javnim nabavkama je da postoje firme koje pravo na žalbu zloupotrebljavaju i kojima je jedini cilj oboriti, usporiti tender, ili zaraditi na advokatskim uslugama.

Analiza određenih pojava koju je radila Agencija za javne nabavke BiH, pokazala je postojanje vjerovatnoće da određene firme zloupotrebljavaju pravo na žalbu. Iz Agencije najavljuju otvaranje problematike „profesionalnih žalitelja“ koja je kako navode, „u prethodnom periodu, doživjela svojevrsnu eskalaciju“.

BAVE SE METALOM A ŽALE NA NABAVKE ZA MOLERAJ, VOĆE, POVRĆE…

Analizirajući pojave učestalih žalbi određenih firmi, u Agenciji su zapazili da se neke firme masovno pojavljuju u ulozi žalitelja na nabavke koje nemaju veze sa njihovom djelatnošću. Također, žalitelji ne plate žalbenu taksu iako znaju da trebaju, te žalba odmah bude odbačena, ali uspore proceduru zbog čega kasne važne nabavke, poput medicinske opreme i lijekova, hrane, građevinskih radova.

Istovremeno, iste te firme žalitelji i njihovi advokati, nemaju drugih sklopljenih ugovora o poslovima osim da se žale na javne nabavke. Zbog svega postoji sumnja i da su njihove žalbe „naručeni poslovi“ od drugih učesnika u tenderu.

„Agencija za javne nabavke BIH je u vršenju svojih nadležnosti iz člana 92. stav (3) Zakona, pokrenula aktivnosti te dobila i prikupila informacije, saznanja i dokaze o „profesionalnim žaliteljima“. S tim u vezi, predmetne informacije, saznanja i dokazi predstavljaju ozbiljan skup indicija da ovakvi, „profesionalni žalitelji“, serijskim izjavljivanjima žalbi kod različitih ugovornih organa, na različite postupke i predmete nabavki, nemaju za cilj ispravke eventualnih grešaka i posljedično dobijanje ugovora u konkretnom postupku nabavke. Upravo suprotno, ozbiljan je skup indicija da im je cilj usporavanje postupka javne nabavke“, objavili su iz Agencije za javne nabavke BiH.

Nadalje, kažu da su analizom brojnih situacija uočili modus operandi „profesionalnih žalitelja“.

„Profesionalni žalitelj, obično putem punomoćnika/advokata, izjavljuje žalbu (veliki broj žalbi), gdje sa izjavljivanjem žalbe, nema za cilj da ispravi eventualnu grešku i posljedično dobije ugovor u konkretnom postupku nabavke, već ima za cilj da uspore postupak javne nabavke i/ili da ostvare novčanu korist kroz naplatu troškova za punomoćnika/advokata. Takvo ponašanje privrednih subjekata, kao i punomoćnika/advokata, čije usluge koriste, dovodi do toga da se onemogućuje efikasno okončanje postupaka javnih nabavki što je zahtjev općih principa iz člana 3. Zakona. Navedeno neminovno dovodi do toga da se postupak nabavke, očito nepravedno i neopravdano, odugovlači i odlaže, što izaziva mnogobrojne negativne posljedice za javna sredstva i njihove korisnike, na svom nivoima u Bosni i Hercegovini, kao što su odlaganje izgradnje infrastrukturnih objekata, nedostatak lijekova i medicinske opreme, nemogućnost pružanja zdravstvenih i drugih usluga, i slično.

Tako, npr. jedan privredni subjekt i njegov punomoćnik/ advokat su, u periodu od 11 mjeseci u 2023. godini, izjavili čak 147 žalbi, koje su procesno odbačene, tj. zaključkom odbačene zbog neplaćanja naknade za žalbu, što predstavlja evidentnu zloupotrebu pravne zaštite (podaci dostupni na Portalu javnih nabavki).

Takođe, iz podataka na Portalu javnih nabavki, utvrđeno je da taj privredni subjekt ima jedan zaključeni ugovor u kojem je predmet ugovora je „Troškovi žalbe za tendersku dokumentaciju“, a njegov punomoćnik/advokat je evidentiran kao ponuđač na Portalu javnih nabavki, ali nema niti jedan zaključeni ugovor u postupcima javnih nabavki.

Npr., jedan privredni subjekt, uz angažovanje punomoćnika/advokata, serijski izjavljuje različite žalbe na različite predmete nabavki: molerski radovi, izgradnja bazena, voće i povrće, lož ulje, računari, a na Portalu javnih nabavki, kao glavnu djelatnost navodi “Proizvodnja metalnih konstrukcija i njihovih dijelova”, te na Portalu javnih nabavki ima evidentiranu samo jednu dodjelu ugovora i to direktni sporazum u iznosu od nekoliko stotina KM“, kažu iz Agencije.

S ciljem zaštite integriteta sistema javnih nabavki i zaštite javnih sredstava od zloupotreba, Agencija je već poduzela i u narednom periodu planira poduzeti korake, koji uključuju i nadležna tužilaštva, privredne komore, nadležne advokatske komore, Konkurencijsko vijeće BIH, Ured za razmatranje žalbi BIH, Sud BIH. Cilj je poduzeti da se spriječi zloupotreba i kako bi se eventualno „profesionalnim žaliteljima“ izrekle sankcije.

POZIV SVIMA DA SE UKLJUČE U AKCIJU SUZBIJANJA POJAVE

Nadalje, iz Agencije pojašnjavaju da njihove aktivnosti ni u kom slučaju nisu usmjerene na  ograničavanje pravne zaštite u postupcima javnih nabavki, već isključivo na zaštitu integriteta sistema javnih nabavki.

Pozvali su sve pomenute institucije i sve zaintersovane za sistem javnih nabavki, ugovorne organe, ponuđače, advokate, ali i civilno društvo i medije, a koji imaju saznanja, informacije i dokaze o navedenim situacijama „profesionalnih žalitelja“, da zvanično, sa dokazima, dostavljaju prijave Agenciji i neposredno svim relevantnim institucijama, uključujući i nadležna tužilaštva.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.