Nedjelja, 19 Maja

Kahriman o jesenjoj sjetvi nakon tropskog ljeta: Vrijeme je pogodno za uvoznike

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: N. Š. K.

Dok meteorolozi danima upozoravaju na iznimno visoke temperature, poljoprivredni proizvođači strepe nad poljoprivrednim usjevima. Situacija je već neodrživa, kaže za Megafon Admir Kahriman iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH. Najviše će stradati proizvodnja pšenice.

POVEĆAN UVOZ POVRĆA

„Imali smo tešku godinu, sjetva pšenice je kasnila radi velike vlage nakon padavima, što je prouzrokovalo lošiji rod. Sad zbog lošijeg kvaliteta pšenice imamo nisku otkupnu cijenu koja je neodrživa za proizvođače. Dakle, nakon sjetve i velike vlage, evo nastupilo je veoma toplo vrijeme kada samo strahujemo da ne bude nekih većih šteta, od tuče i vjetrova.

Imali smo sinoć na prostoru cijele BiH jak vjetar zbog čega je kukuruz stradao. Šta će se dalje dešavati teško je prognozirati s obzirom na to da imamo i povećan uvoz povrća. Prepušteni smo na milost majke prirode“, kaže Kahriman.  

Domaći paradajz i paprika su prošle godine bili u ovo vrijeme na domaćem tržištu, ali zbog kašnjenja plasteničke proizvodnje, zbog vlage u zraku i zemljištu, kaže naš sagovornik, automatski je povećan uvoz.

„Srednja proizvodnja cijena u svakom proizvodu ima tendenciju rasta. Ako gledate cijene mlijeka, mesa, povrća, u posljednih šest mjeseci su cijene rasle. Dok cijena za otkup kod farmera ima tendenciju opadannja. Tako da je stvarno situacija u kojoj proizvođači, ni sa ekonomskog, ni sa bilo kojeg stanovišta, ne možemo projecirati bilo šta. Ovdje izgleda igraju neke veće sile, naravno, tu je sila svjetskog tržišta koja nam diktira sve“, kazao je naš sagovornik.

VEĆA POTRAŽNJA, VIŠE CIJENE

„Svaki biznismen gleda da ima što veći prihod i svaki uvoznik bilo kojeg artikla će se truditi da uveze što jeftiniju robu a da je proda po što većoj cijeni. Naravno, ako ima potražnje ta cijena će ići gore. Ako nema potražnje cijena će stagnirati. Mi smo narod koji se prije svega kvalitetno i količinski dobro hrani i zbog te činjenice cijene idu gore, jer to koriste prodavci“, kazao je Admir Kahriman iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.