Subota, 4 Maja

Proizvođači peleta u TK ne mogu da sustignu potražnju

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Proizvođači i prodavci peleta kažu da je potražnja počela u maju, a u odnosu na prošlu godinu u isto vrijeme, dvostruko je veća. Istražili smo cijene kod nekih proizvođača i prodavaca peleta u TK i zabilježili iskustvo potrošača u potražnji za ovim ogrjevom na koji su prešla brojna domaćinstva u Tuzlanskom kantonu, institucije, škole, zdravstvene ustanove, firme.

Autor: Samir Mujakić

Jednake probleme u nabavci ogrjeva za predstojeću zimu kao i stanovništvo koje se grije na ugalj ili drva, imaju domaćinstva i brojne institucije i ustanove koje se posljednjih godina griju na pelet. Neki proizvođači i distributeri su cijene povećali neznatno u skladu sa poskupljenjima sirovina i energenata, ali kod pojedinih su cijene udvostručene u odnosu na prošlogodišnje.

Zajedničko svima je da proizvodnjom, odnosno, ponudom ne mogu da sustignu potražnju.

BRIGA ZA STALNE KUPCE

Iz firme Hrastik doo Živinice, koja se bavi proizvodnjom peleta, za Megafon kažu da njihovi pogoni rade bez pauze.  

,,Opterećenje je veliko. Sve narudžbe što imamo za ovu godinu nastojimo kupcima isporučiti, a imamo i narudžbe do jeseni naredne 2023. godine. Za sada uspijevamo nekako isporučiti narudžbe. Cijena peleta po toni je 520 KM, a plaća se samo tokom isporuke. Ne uzimamo novac unaprijed. Cijena proizvoda može i biti veća, ali to sve zavisi od nabavke sirovina. Trudimo se da cijena bude povoljna i za nas i kupce kako bismo svi bili zadovoljni”, rekli su nam iz ove firme.

Firma Kovan iz Gračanice prioritetno pravi peći i kotlove za domaće i inostrano tržište. Osim pravljena peći i kotlova, ova firma proizvodi i pelet.

,,Mi smo i prije zabrane izvoza peleta bili orijentisani na domaće tržište, zato nismo imali problema. Što se tiče isporuke peleta kupcima, ne stižemo sve isporučiti i razumijem kupce. Nismo uzimali narudžbe, jer sadašna situacija s nabavkama svega na tržištu nije stabilna, jer sada tržište i proizvodnja nekada ne mogu sustići jedno drugo. Cijena tone peleta kod nas iznosi 590 KM. Da li će biti viša ili niža ništa nije sigurno. U svemu ovome stradaju kupci. Svi smo mi kupci danas, mi proizvođači od sirovina i dalje u lancu, pa i naši kupci koje nastojimo ispoštovati i ne ukaljati obraz“, naveli su iz firme Kovan.

Firma Drvo Stil iz Gračanice, osim proizvodnje namještaja, proizvodi i pelet.

,,Imamo dosta narudžbi peleta i sve narudžbe što smo primili biće isporučene do Nove godine. Kapaciteti su nam popunjeni. Cijena tone peleta kod nas je bila 450 KM. Narudžbe više nećemo moći primati dok ne isporučimo sve naručeno. Zbod toga ne smijemo više naplaćivati avans. To ne znači da nećemo i dalje proizvoditi pelet, ali moramo biti svjesni koliko možemo proizvesti i isporučiti, kazali su nam iz ove firme.

ISKUSTVO POTROŠAČA

S druge strane, potrošači strpljivo čekaju u redu. Uglavnom nisu volji javno govoriti upravo da ne bi „izgubili red“, a jedan od naših sagovornika ispričao nam je svoje iskustvo nabavke peleta pod uvjetom da mu ne objavimo ime.

J.A. (ime i adresa poznata redakciji), profesor iz Tuzle, kaže da je prvu količinu peleta skupa sa sinom uplatio u maju. Za tonu je jednoj firmi u Živinicama uplatio 480 KM.  

,,Čekao sam nešto više od tri mjeseca, da bi mi iz firme u kojoj sam uplatio avans kazali da nisu u mogućnosti isporučiti pelet i da nemaju više peleta na zalihama, te me uputili drugom dobavljaču ili proizvođaču. Više ni sam ne znam od koga sam na kraju kupio. Kod drugog dobavljača cijene su bile nepovoljnije, ali prihvatio sam i to jer bilo je već krajnje vrijeme da se nabavi pelet kako bi zimu dočekao bez brige. Zajedno sa sinom uplatili smo i dogovorena cijena bila je 600 KM po toni. No kada je pelet isporučen morali smo doplatiti još novca, jer cijena više nije bila 600, nego 620 KM po toni. Jednostavno dovedeni smo bili pred svršen čin. Prilikom slaganja vreća usput smo izvagali deset nasumično. U nekim je vrećama bilo manje kilogram, a u nekoliko čak i dva kilograma manje. Pošle godine kad sam kupovao desilo se slično sa težinom vreća, ipak, ljudi kod kojih sam kupio pelet nadoknadili su razliku u težini. Rijetkost je to doživjeti. Ove godine su cijene u odnosu na prošlu čini mi se nešto više od 100 posto. Pelet uvijek kupujem u toku ljeta. Skupo jeste, ali se grijati moramo. Dogodine će vjerovatno biti bolje”, kaže naš sagovornik.

PRITISAK POTROŠAČA ZBOG STRAHA OD NESTAŠICE

Budući da se jesen na pragu i vrijeme nabavke ogrjeva, građani su se već dali u potragu i za ogrjevnim drvetom i ugljem kako ove zime ne bi boravili u hladnim stanovima. U slobodnoj prodaji ogrjevno drvo teško je naći, dok se na isporuku uglja, kako smo već pisali, dugo čeka. 

Vezani tekstovi:

Upitna isporuka uglja: Više od stotinu kamiona pred Rudnikom Šikulje danima čeka na utovar uglja

Iz FUZIP-a za Megafon: Kod pojedinih proizvođača peleta i ogrjevnog drveta marže i 202 posto, zloupotrebljavaju stanje na tržištu

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.