Petak, 22 Novembra

Odlaze nam đaci (9) Direktorica OŠ Podrinje Aiša Halilović: Djece sve manje jer je većina stanovništva iz Mihatovića odselila u gradska naselja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Jesmo li trošak ili nismo, ne znam. Mislim da nismo i da trebamo ulagati u male škole i poslati poruku roditeljima da ne šalju djecu u druge škole, nego da ostaju u svojim sredinama, jer tu ćemo najbolje dobiti od djece“, poručuje direktorica Halilović.

Piše: Maja Nikolić

U osnovnu školu „Podrinje“ u naselju Mihatovići kod Tuzle ove je godine upisano četiri prvačića. Direktorica škole, Aiša Halilović, kaže za Megafon da sve dok i jedno dijete imaju, neće dati da se škola ugasi.

Ova škola je nekada brojala desetine učenika, ali je došlo do masovnog iseljavanja nakon što je Federalno ministarstvo za izbjeglice izgradilio zgrade u Miladijama i Solini, u koje su smještene raseljene osobe. Zbog toga je veliki dio učenika otišao iz škole.

MASOVNA SELIDBA

„Znači, razlog smanjenog broja učenika u Osnovnoj školi Podrinje u Mihatovićima nije iseljavanje u inostranstvo, nego preseljenje u adekvatne smještaje u gradu. Međutim, mi kao škola i nakon toga djelujemo, radimo, gravitiramo. Jeste da je smanjen broj učenika, ali tu smo“, kaže direktorica Halilović.

Osnovna škola Podrinje ima odjeljenja od prvog do devetog razreda i nastava se jednim dijelom odvija kombnirano, ali i imaju odjeljenja koja su samostalna.

„Sam rad u kombinovanim odjeljenjima mi možemo shvatati na neki svoj način. Naravno da bi svaki roditelj bio sretan da vidi svoje dijete u samostalnoj učionici. Međutim, u samostalnim odjeljenjima je pretrpan broj učenika i nastavnici su tu dosta opterećeni. Koja je prednost kombinovanih odjeljenja? Da je tu zaista mali broj učenika. Mi imamo jako dobro isprofilirane nastavnike koji izuzetno dobro planiraju vrijeme u kombinovanim odjeljenjima tako da se svakom učeniku dobro posvete i možemo reći da i individualno čak mogu raditi s njima“, pojasnila nam je direktorica Halilović.

Ističe da djeca iz kombiniranih odjeljenja postižu odlične rezultate na školskim takmičenjima i eksternoj maturi.

„Mi imamo na eksternoj maturi učenike devetih razreda koji su u kombinovanim odjeljenjima sa sedmim razredima i postigli su stopostotne rezultate, iz Bosanskog jezika i Građanskog obrazovanja, a 75 posto su riješili test iz matematike. To je ta prednost kombinovanih odjeljenja gdje nastavnik može individualno raditi s djecom. Također, imamo učenika u sedmom razredu koji je osvojio sjajne rezultate na gradskom i kantonalnom takmičenju iz Geografije.“

Osnovna škola Podrinje u Mihatovićima (Foto: M.N./Megafon)

Od krucijalne je važnosti očuvati i sačuvati škole zbog lokalne zajednice, jer gašenje škole znači i gaženje sela, priča nam direktorica Halilović.

„Problem s kojim se susreću druge lokalne zajednice jeste odlazak stanovništva. Još kada se škola ugasi, nema nade za povratak. Ja se cijelo vrijeme zalažem za to da se škole ne gase. I ako imamo i jedno dijete koje ide u školu u svojoj sredini, to je poruka onima koji su otišli“, kaže direktorica.

Međutim, zakonske regulative su danas takve da djeca i roditelji mogu birati školu koju žele pohađati pa se događa da roditelji voze djecu i do petnaest kilometara udaljenu školu, prolaze pored mnoštva drugih škola, a zaobilaze svoje selo.

„Da Ministarstvo obrazovanja definira školska područja, dijete bi bilo obavezno upisati tu školu. Ako neće, ako ne želi dijete u tu školu, onda mora pribaviti saglasnost od te škole da mu je odobreno da upišu drugu školu. To je poruka koliko je bitno da dijete pohađa školu u svojoj sredini, zbog sigurnosti. Jer, to je lokalna zajednica u kojoj živi, u kojoj se najbolje osjeća. Također, to je važno i za školu, jer djeca kada u svojoj lokalnoj zajednici postižu rezultate, svima to mnogo znači“, rekla je za Megafon direktorica Osnovne škole „Podrinje“.

Ne krije svakodnevnu zabrinutost, kako svoju tako i nastavnog osoblja da i ova škola ne bude morala staviti ključ u bravu.

„Pribojavamo se iz razloga što smo svjesni smanjenog broja učenika. Svjesni smo i situacije u kojoj se nalazimo kao društvo, kao zajednica i kao država. Ali, s druge strane, snagu nam daju roditelji naših učenika koji nisu za to da se škola zatvori i nisu za to da im djeca idu u drugu lokalnu zajednicu, jer se ova škola nalazi na takvom području gdje je potrebna Mihatovićima. Konkretno, ako bi došlo do umrežavanja s Osnovnom školom Bukinje, djeca bi veoma teško tamo mogla ići. Jer, nemaju redovne autobusne linije. Također, izuzetno je teško da djeca dođu do Šičke petlje sama pa zatim sami prelaze petlju i pješače do škole u Bukinju. Također, da bi roditelji vozili djecu, sigurno bi jedan roditelj morao napustiti posao da bi odveo svoje dijete u školu, a vidimo kakva je situacija i borba za egzistenciju“.

Sve manje đaka u Mihatovićima (Foto: M.N./Megafon)

Direktorica Halilović dodaje da sve što je Zapad davno odbacio, mi u Bosni i Hercegovini to prihvaćamo, a to je pomodarstvo.

„Mi moramo promijeniti stav i shvatiti da škola i djeca nisu potrošnja nego zalog za budućnost. Svako dijete je naša budućnost i trebamo im se maksimalno posvetiti, da im pružimo idealne uslove i pošaljemo kroz to poruku roditeljima i lokalnoj zajednici, da ne odlaze iz ove države, nego ostanu ovdje i grade svoju zemlju.“

MOGUĆE UMREŽAVANJE

Dođe li do umrežavanja škola, smatra naša sagovornica, sigurno će biti negodovanja roditelja, ali i nastavnika.

„Jesmo li trošak ili nismo, ne znam. Mislim da nismo i da trebamo ulagati u male škole i poslati poruku roditeljima da ne šalju djecu u druge škole, nego da ostaju u svojim sredinama, jer tu ćemo najbolje dobiti od djece“, poručila je na kraju u razgovoru za Megafon, direktorica Osnovne škole „Podrinje“ u Mihatovićima, Aiša Halilović.

VEZANI TEKSTOVI:

Odlaze nam đaci (1) Nikola Čiča, direktor Pedagoškog zavoda TK: Svake godine gubimo po jednu školu

Odlaze nam đaci (2) Mirela Salkić, direktorica Druge OŠ Živinice: Problem nam je manjak nastavnog kadra

Odlaze nam đaci (3) Alma Hadžiselimović, direktorica OŠ Sjenjak u Tuzli: Upisali smo manje prvačića ali novi đaci stalno dolaze zbog intenzivne stanogradnje u naselju

Odlaze nam đaci (4) Edis Hasić, direktor Osnovne škole Banovići: Imamo učenike ali nedostaje nam kadra

Odlaze nam đaci (5): U Osnovnoj školi Poljice u Lukavcu uskoro ostaju bez deset učenika jer odlaze s porodicom u inostranstvo 

Odlaze nam đaci (6) Direktor OŠ Pasci Elvir Fejzić svojim autom dovozi đake sve kako bi škola opstala

Odlaze nam đaci (7) Enisa Džaferagić, direktorica OŠ Lipnica: U područnoj školi upisan samo jedan prvačić

Odlaze nam đaci (8): Roditelji spasili Osnovnu školu Jala od gašenja

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.