Petak, 17 Maja

Tuzla: U planu proizvodnja biodizela iz korištenog jestivog ulja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Iz UG Ekosol kažu da su samo iz restorana u Tuzli za šest mjeseci prikupili 17,2 tona korištenog ulja, a u BiH postoji 10.578 ugostiteljskih objekata koji većinom proizvode hranu, odnosno, koriste jestivo ulje. Otpadno ulje bi proizvodnjom biodizela, umjesto zagađenja prirode bilo upotrebljeno za pogon ili zagrijavanje.

Autor: Nermina Šunj – Kušljugić

Projekat „Korišteno (otpadno) jestivo ulje – energetski resurs“, na kojem je proteklih šest mjeseci radilo Tuzlansko Udruženje Ekosol, bio je svojevrsna proba i demonstracija mogućnosti za proizvodnju biodizela iz jestivog ulja korištenog u restoranima, koje se za sada odbacuje u prirodu.

Za šest mjeseci su, kaže za Megafon Amir Hadžić, projekt menadžer u UG Ekosol, prikupili 17,2 tone korištenog jestivog ulja.

INTERESOVANJE DOMAĆE KOMPANIJE 

„Ostvareni su kontakti i uspostavljena saradnja sa društveno odgovornim kompanijama koje sakupljaju KJU, ugostiteljskim objektima Caffe pizerijom Barok, restoranom Mama Mia Origins, restoranom Sedra i Sezam te kompanijom Bingo d.o.o. Tuzla, Voćar d.o.o Brčko i Majevica d.d (Corn Flips Srebrenik).

Upućena je inicijativa za uvođenje prikupljanja KJU u Federalni plan upravljanja otpadom od 2021-2027. tj. poboljšanje postojećeg Pravilnika o gospodarenju otpadnim uljima sa posebnim akcentom na to da se u članu 4 Pravilnika umjesto dosadašnjeg pojma ”otpadna maziva ulja” unese pojam ”otpadna maziva i jestiva ulja”. Onda bi Pravilnik bio primjenjiv i na otpadna jestiva ulja, što će se nastojati isposlovati u sljedećoj godini.

Svakako, najznačajniji rezultat je namjera kompanije Bingo d.o.o. Tuzla da postane operater za sakupljanje i tretman otpadnog (korištenog) jestivog ulja iz svojih oko 220 restorana i ostalih restorana koji to žele, i s tim u vezi uputit će zahtjev za registraciju ovlaštenog operatera za sakupljanje i tretman OJU, prvog u FBiH“, kaže Hadžić.

Ovako proizveden biodizel i bio-lož ulje, kaže naš sagovornik, moguće je koristiti za pogon vozila, zagrijavanje prostora, pogon pumpi za pranje vozila ili zagrijavanje plastenika.

„Uzmemo li podatak da se u BiH nalazi 10.578 ugostiteljskih objekata i pretpostavimo da se samo 10% od ovih firmi bavi proizvodnjom hrane koristeći procese koji koriste jestivo ulje, i da koriste cca 100 litara, dobit ćemo podatak da se mjesečno u najboljem scenariju u naše vodotoke ispusti 126.840 litara otpadnog jestivog ulja. Otpadna jestiva ulja stvaraju probleme u radu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) jer otežavaju proces prečišćavanja otpadnih voda, a tamo gdje još uvijek nisu počela sa radom PPOV ovaj otpad direktno završava u vodotocima i djeluje na biljni i životinjski svijet naših rijeka“, kaže naš sagovornik.

PRVO POSTROJENJE U FEDERACIJI

„Ovakav vid gospodarenja OJU bi svakako mogao zaživjeti jer nam se javljaju i drugi restorani iz Tuzle, a javili su nam se i vlasnici restorana iz Zavidovića. Naravno, da bi se sve to realiziralo potrebna su sredstva. Naš projekat je završio, ali mi i dalje idemo sa našim partnerom Bingo d.o.o. u proces realizacije instalacije procesora/postrojenja za proizvodnju biodizela iz OJU u prostoru istog“, kazao je Amir Hadžić.

Udruženje građana Ekosol projekat pod nazivom “Koristimo jestivo ulje – energetski resurs” provelo je od 1. januara do 30. juna, uz podršku CPCD u okviru granta Misli o prirodi koji finansira Švedska.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.