“Bolje je da kažu da rudnici treba da rade do te i te godine i da nas zatvore nego ovo što rade. Ali, vidimo kako rade, ili iznajmljivanjem radnika, ili iznajmljivanjem opreme, ili iznajmljivanjem i radnika i opreme. Tako smo i dovedeni u poziciju u kojoj jesmo kad su u pitanju rudnici Kreka“.
Autor: Nermina Šunj Kušljugić
U Rudniku uglja Kreka doo Tuzla otvorili su 92 nova radna mjesta za desetine raznih poslova. Za pogon Dubrave trebaju 31 radnika a za Šikulje čak 61 radnika.
U javnom oglasu je naglašeno da će angažman trajati najduže četiri mjeseca?!
FORMALNE KONKURSNE PROCEDURE
Odgovore na Megafonov upit direktoru Kreke, Hasanu Blekoviću, zašto istovremeno toliko radnika i zašto na kratak period, još čekamo. A od predsjednika Sindikata Kreke Zuhdije Tokića saznajemo da na većini tih poslova ljudi zapravo već rade, te da je riječ o formi koju već izvjesno vrijeme moraju proći jer se s njima potpisuju ugovori na dva, tri, četiri ili šest mjeseci.
Vezani tekstovi na Megafonu:
DOSIJE RUDARI (1): Kako je u skupom elektroenergetskom sektoru pojeftinila jedino rudarska lopata
DOSIJE RUDARI (2): U rudnicima uskoro niko neće htjeti da radi
DOSIJE RUDARI (3): Nismo protestirali zbog plata već da kažemo kako se danas upravlja rudnicima
DOSIJE RUDARI (5) Ministar Džindić: Neminovno je suočavanje sa izazovima dekarbonizacije
DOSIJE RUDARI (6): Elektroprivreda BiH ima precizan plan kako da rudnici riješe višak radnika
Zbog nesigurnosti posla i konstantnog mrcvarenja novozaposlenih tim procedurama, mnogi odustaju od rudnika i odlaze, kaže Tokić.
„Stav Sindikata povodom ovog i sličnih prijema i nazovi konkursa je da nama ne trreba ovakav način prijema nego kao što to rade u Elektroprivredi BiH. A to je prijem na neodređeno, sa probnim radom, pa da li 90 dana ili sto dana, nije važno, ali ovo što se radi u rudnicima je apsolutno neprihvatljivo”.
Možete li zamisliti te kadrove, te momke koji se prime do četiri mjeseca pa ponovo prilažu dokumentaciju kad im isteknu ugovori. Ti momci već rade u rudnicima samo im se produžava ugovor na dva, četiri ili šest mjeseci i ponavljam, za Sindikat je apsolutno neprihvatljiv ovakav način zapošljavanja.
Mi nismo zemljoradnička zadruga a ovo je isto kao u zadruzi, kad vam trebaju radnici da uzmete, kad ne trebaju otpustite. Rudarstvo je ozbiljna grana industrije, ozbiljan posao koji traži ljude koji treba da steknu iskustvo, da li elektro struke, mašinci ili rudari rukovaoci, to su sve skupocjene mašine kojima upravljaju.
Vidite da Sindikata nema nigdje ni kada su u pitanju takozvane komisije ni bilo šta drugo“, kaže Tokić za naš portal.
Na konstataciju da je očigledno da potreba za tim radnim mjestima postoji i pitanje da li u Sindikatu znaju zašto uprava poseže za kratkoročnim rješenjima, Tokić kaže da je potreba za radnicima nikad veća.
„Potreba je velika. Ulaskom u Koncern Kreka je imala 4.014 radnika. Danas Rudnici Kreka broje oko 1.800 zaposlenih, skupa sa tim radnicima o kojima govorimo, koji već rade. Neophodan je prijem u proizvodnji u skladu sa Sistematizacijom. Mi imamo nametnutu sistematizaciju koja kaže da u određenim oblastima kada je u pitanju proizvodnja, određenog kadra izuzetno fali tako da ponavljam, ovo nije način da se riješi to pitanje. To je samo produžetak agonije i krize, i svaki put kad oni ovo objave, od tri do pet tih mladića napusti rudnike, ode.
Bolje je da kažu da rudnici treba da rade do te i te godine i da nas zatvore nego ovo što rade. Ali, vidimo kako rade, ili iznajmljivanjem radnika, ili iznajmljivanjem opreme, ili iznajmljivanjem i radnika i opreme. Tako smo i dovedeni u poziciju u kojoj jesmo kad su u pitanju rudnici Kreka“, kaže naš sagovornik.
„Sam način na koji to rade nije uredu, i vi ste kroz pitanja ponudili odgovore na ta pitanja. Nije problem, recite da vam rudnici ne trebaju i uvežite nam staž u skladu sa zakonom. Napravite podsticajne otpremnine i eto vam rudnici. Međutim, nije korektno ovo što rade prema socijalnim partnerima, govorim o sindikatu.
Sindikat ne zna kako i na koji način vide rješenja jer izostane socijalni dijalog o svim pitanjima. Međutim, mi smijemo kazati i kažemo da ovo nije način i isto tako ako žele raditi na ovakav način, nema budućnosti rudnika. A, ponavljam onda nema budućnosti ni Termoelektrane, nema budućnosti ni ovakve cijene električne energije, nego ćemo je sigurno plaćati po puno skupljim cijenama“.
SADAŠNJA CIJENA STRUJE PREKO LEĐA RUDARA
Tokić kaže da su rudari svjesni procesa dekarbonizacije ali da isto tako znaju da smo daleko od završetka procesa te da treba vremena da obnovljivi izvori energije zamijene proizvodnju električne energije iz uglja.
Tvrdi da trenutnu cijenu električne energije koju imamo, imamo „preko leđa rudara“.
„Reći ću vam podatak stručnih službi za prošlu godinu. Rudnik Kreka je isporučio Termolektrani Tuzla ugalj po cijeni od nešto više od 50 KM a nas je koštala više od 80 KM. Zamislite u kakvim uslovima rudari rade a Vlada hoće da ne poskupljuje električnu energiju i mi to poštujemo. Vlada hoće da ima jaku Elektroprivredu, pozitivnu, i to poštujemo. Ali, šta ćemo sa rudnicima i rudarima“, pita Tokić u razgovoru za Megafon.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.