Petak, 29 Marta

DOSIJE RUDARI (3): Nismo protestirali zbog plata već da kažemo kako se danas upravlja rudnicima

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Osnovne su dvije stvari, modernizacija rudnika i radna snaga. Za sada se Elektroprivreda mora osloniti na termoelektrane i ugalj sve dok se ne bude konačno prešlo na proizvodnju električne energije iz nekih alternativnih izvora“, kazao je tehnički rukovodilac u Rudniku Mramor Emir Sejranić.

Piše: Samir Mujakić 

U Rudniku Mramor koji posluje u sastavu Rudnika Kreka, odnosno u sklopu Koncerna Elektroprivrede BiH dd Sarajevo, reakcije na Sporazum Sindikata radnika rudnika u Federaciji Bosne i Hercegovine i Elektroprivrede, potpisan 1. decembra 2021. godine, više su nego pozitivne.

Senad Sejdić, predsjednik Sindikata Rudnika Mramor kazao je za Megafon da Sporazum rješava ogromno breme koje je pritiskalo sve rudnike zbog dugogodišnjeg neuplaćivanja poreza i doprinosa na plate.

VEZANI TEKSTOVI:

DOSIJE RUDARI (1): Kako je u skupom elektroenergetskom sektoru pojeftinila jedino rudarska lopata

DOSIJE RUDARI (2): U rudnicima uskoro niko neće htjeti da radi

,,Ovim Sporazumom utvrđen je način i dinamika isplate dugovanja i država će preuzeti na sebe obaveze. Značajno je što je Vlada Federacije BiH usvojila odluku o povećanju cijene uglja za 20 posto prema termoelektranama što daje realne osnove rukovodstvima Elektroprivrede i rudnika da počnu s redovnom uplatom poreza i doprinosa za plate u 2021. godini.

Ove dvije stvari su najbitnije kako bismo uspjeli biti koliko toliko rasterećeni od pitanja šta će biti s nama i rudnicima.

O pitanju poštivanja granskog kolektivnog ugovora u normalnoj državi ne bi se ni razgovaralo. To je zakonska osnova“, kazao je Sejdić.

Senad Sejdić, predsjednik Sindikata Rudnika Mramor (Foto: S.M./Megafon)

Nakon odluke EP BiH u junu 2021. godine da osiguraju oko 62,5 miliona eura za zbrinjavanje viška zaposlenih i oko 65 miliona eura za nastavak investicija, Sejdić kaže da bi jedno od tih ulaganja, konkretno u Rudnik Mramor, bila nabavka kompleksnog mehanizovanog čela neophodnog za lakši i bezbjedniji rad.

,,Bez nove opreme se ne može norma i sve drugo nadoknaditi manuelnim radom“, naglašava Sejdić.

SISTEMATIZACIJA RADNIH MJESTA

Još jedna slabost rudnika je radna snaga i u tom kontekstu, smatra Sejdić, važna je sistematizacija radnih mjesta koja predstoji.

„Osim prirodnog odliva radne snage, nemamo zapošljavanja ni djece boraca, djece naših penzonera. Nema ni modernizacije. S modernizacijom i preraspodjelom rada bi sistematizacija mogla biti efikasna. Oni koji upravljaju i rukovode svjesni su da moraju odgovarati za rezultat rada. Nismo izašli na proteste zbog plata, već zbog vraćanja dostojanstva rudarima i skretanja pažnje na postupke, upravljanje i ulaganje u rudnike“, kazao je predsjednik Sindikata Rudnika Mramor Senad Sejdić. 

Amer Saletović, zadužen za rudarske smjenske poslove u jami Rudnika Mramor kaže za naš magazin da je od formiranja Koncerna Elektroprivrede BiH, rad u rudniku bio sve složeniji.

Amer Saletović, uposlenik Rudnika Mramor (Foto: S.M./Megafon)

„Iz godine u godinu imali smo sve manje zaposlenih. Oprema je zastarijevala i teže je bilo pronaći dijelove i popraviti je. Ova godina čini mi se da je najteža do sada. Jedan čovjek je radio za dvojicu.

Mehanizacija koju imamo nije bezbjedna za korištenje. Nadam se da je ovo vrhunac krize i da će se u narednoj godini, ako se dobije nova oprema, ta kriza prevazići i rad u rudniku biti stabilniji, bezbjedniji, lakši“, kazao je.

Emir Sejranić, tehnički rukovodilac Rudnika Mramor kaže za Megafon da su zahtjevi koji su rudari na protestima u novembru uputili čelnicima Elektroprivrede opravdani.

,,To su stvari od kojih ne treba bježati. Sporazum donosi pravac u kojem treba ići kako bismo svi zajednički bolje radili i imali obostrano povjerenje.

OVISNI O UGLJU DOK SE NE OSIGURAJU ALTERNATIVNI IZVORI ENERGIJE

O ulaganju u rudnike iz Koncerna, navešću da mi u Rudniku Mramor imamo u proceduri nabavku komplesno mehanizovanog čela kako bismo imali bezbjedniji, laši i brži rad u rudniku. Procedura nabavke mehanizacije još nije završena. Uz to, ne možemo govoriti samo o nabavci opreme, moramo govoriti i o zapošljavanju rudara u rudniku. Zbog svih ovih dešavanja rudari odlaze u treće zemlje.

Emir Sejranić, tehnički rukovodilac u Rudniku Mramor (Foto: S.M./Megafon)

Dakle, osnovne su dvije stvari, modernizacija rudnika i radna snaga. Za sada se Elektroprivreda mora osloniti na termoelektrane i ugalj sve dok se ne bude konačno prešlo na proizvodnju električne energije iz nekih alternativnih izvora“, kazao je Sejranić za Megafon.

(U nastavku serijala čitat ćete: Kako posluje Rudnik Banovići koji nije u Koncernu, šta o problemima u rudnicima kažu iz Uprave Elektroprivrede BiH te u Ministarstvu energije, rudarstva i industrije FBiH)   

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru(ima).

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.