Autor: N. Š. K.
Dugogodišnja praksa u osnovnim i srednjim školama Tuzlanskog kantona da se nastavno osoblje zapošljava na određeno vrijeme, uglavnom na godinu dana te manji broj učenika posljednjih godina, doveli su do postojanja tehnološkog viška nastavnika, dodatne nesigurnosti za zaposlene na određeno vrijeme i slabijeg kvaliteta nastave.
PREPORUKA MENADŽMENTIMA I ŠKOLSKIM ODBORIMA
Usvajanje novih pedagoških standarda dodatno je omogućilo školstvu da zbrine potencijalni tehnološki višak zaposlenih a Vlada će odobriti prijem većeg broja prosvjetnih radnika u radni odnos na neodređeno vrijeme, kazao je na konferenciji za novinare u Tuzli, ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović.
„Svjesni smo sa se u školama duži niz godina veliki broj pozicija u kontinuitetu raspisuje na određeno vrijeme, čime se nastavnom i drugom osoblju onemogućava zasnivanje stalnog radnog odnosa, koji u današnje vrijeme garantuje određenu ekonomsku sigurnost i stabilnost. Za mlade ljude koji nemaju stalni posao i stabilan izvor prihoda, zasnivanje porodice i planiranje budućeg života postaje dosta otežano. Zbog toga, mnogi, naročito mladi ljudi, gube povjerenje u sistem i traže svoju priliku izvan granica Bosne i Hercegovine“, kazao je ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović. Pozvao je direktore škola u Tuzlanskom kantonu da ove godine prilikom iskazivanja potreba za narednu školsku godinu, na onim mjestima gdje je to realna potreba, zatraže odobrenje za prijem zaposlenika na neodređeno vrijeme.
„Tako bismo ove godine za sve one pozicije za koje škole iskažu da su im potrebne na neodređeno vrijeme, omogućili raspisivanje konkursa na neodređeno vrijeme, odnosno omogućili da zaposlenici u školama, tamo gdje je to moguće i rezultat realne potrebe, zasnuju stalni radni odnos“, pojasnio je ministar Omerović.
Predsjednik Komisije za obrazovanje Skupštine TK Midhat Čaušević kazao je da je porazna činjenica da od 2.100 pozicija za koje je iskazana potreba na konkursu, samo njih oko 2 posto se odnosi na zahtjeve za prijem na neodređeno vrijeme. Zbog svega postoji dugogodišnji problem zapošljavanja ljudi koji po 10, 15 i više godine rade na određeno vrijeme i svake godine moraju prolaziti konkursne procedure.
Upozoreno je i na činjenicu da povremeni angažman nastavnog osoblja utiče na kvalitet nastave.
„Definitivno imamo problem da dijete koje krene u prvi razred, u okviru razredne nastave promijeni po 3 ili 4 učitelja. Konstantno mijenjanje nastavnika i učitelja sigurno ne ide u prilog kvalitetnom obrazovanju. S druge strane vrijeme je da konačno omogućimo rješavanje egzistencijalnih pitanja za znatan broj uposlenika u obrazovanju“, kazao je Čaušević.
Ove je godine broj radnika koji su tehnološki višak smanjen za 50 posto, istaknuto je.
Predsjednik Samostalnog sindikata radnika osnovnog obrazovanja i odgoja TK Sumedin Kulović kazao je da su prethodnih godina imali i po 300 radnika koji su bili tehnološki višak.
„Problem sa zapošljavanjem vučemo već nekoliko godina i aktivno je pitanje šta se tu može uraditi? Ova Vlada je smogla hrabrosti da izmijeni pedagoške standarde i otvoren je put prema stabilizaciji normi i možemo pristupiti zapošljavanju na neodređeno vrijeme“, kazao je Kulović.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.