Blok 3 TE Tuzla prestaje s radom na ugalj do kraja 2023. godine. Nastavak rada ovog kogeneracijskog Bloka (postrojenje u kojem se iz jednog energenta istovremeno proizvodi električna i toplinska energija), koji je konektovan na toplinsku stanicu sistema daljinskog grijanja gradova Tuzla i Lukavac, moguć je samo ukoliko se postrojenje uskladi sa zahtjevima Direktive o industrijskim emisijama (IED). Jedan od načina, poštovanja Direktive a nastavka proizvodnje je prelazak na biomasu umjesto uglja.
Autor: Samir Mujakić
Početkom septembra, generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) Admir Andelija i Manuela Naessl, direktorica Ureda Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u BiH potpisali su mandatno pismo, kojim se potvrđuje zaintersovanost EBRD da razmotri učešće u Projektu konverzije Bloka 3 u Termoelektrani (TE) Tuzla koji trenutno kao energent za proizvodnju energije koristi ugalj, u kombinovano toplotno i energetsko postrojenje na bazi drvne biomase. Planirano je dugoročno finansiranje, u obliku korporativnog kredita od 50 miliona eura.
ZASADI VRBE NA ISCRPLJENIM POVRŠINSKIM KOPOVIMA
Kako smo već pisali, EP BiH je prošle godine, u saradnji sa američkom kompanijom „E3 International” pristupila pilot projektu uspostave eksperimentalnih zasada brzorastuće biomase – vrbe, na kultivisanim parcelama RMU Kreka i RMU Breza.
U 2022. godini je u planu da se zasadi prošire na dodatnih 15-30 hektara na lokacijama rudnika Kreka, Đurđevik i Breza.
VEZANI TEKST:
Na iscrpljenom nalazištu uglja Rudnika Kreka uzgajaju biomasu za termoelektrane
Uzgajanje brzorastuće biomase na kultivisanoj parceli u pogonu rekultivacije Rudnika Kreka na Šićkom Brodu, prema informacijama koje je Megafon dobio iz RMU Kreka Tuzla je izuzetan projekt koji će, osim što će spasiti dosta radnih mjesta, otvoriti mogućnost da se i građani mogu grijati u svojim domovima uz pomoć „čiste energije“.
,,Ovo je dobra stvar za ovaj rudnik i ovaj prostor ali za Federaciju BiH. Ovo se ostvaruje u rudnicima koncerna Elektroprivrede BiH. Biomasa će imati svoju prođu i kod građanastva da je koriste za grijanje.
Brorastuća breza jednostavna je za uzgajanje i godišnje daje dvije, pa čak i do tri sjetve. Upotreba biomase u Temroelektrani moguća bi bila tek nakon priprema Bloka 3 Termoelektrane Tuzla. Naravno, kada se počne probni rad vidjeti će se efikasnost energenta. Do tada, planira se proširenje uzgoja biomase na većoj površini uz uključivanje rada u kooperativni sistem fakulteta i srednjih poljoprivrednih škola kako bi uzgoj i razvoj ove kulture što bolje funkcionisao.
Elektroprivreda želi da Blok 3, koji je davno izgrađen, poboljša i omogući njegov rad još dugi niz godina. Osim toga, američka kompanija je obezbijedila zasade a bitno da se sa ovim uzgojem brzorastućih vrba ozelene površine i dobije čiišći zrak. Ostalo je još praznih rudničkih površina na šljačištu Šićki Brod i Divkovići. Prema nekim planovima na tim površinama, otprilke 50 hektara, postavile bi se dvije fotonaponske elektrane. Samo to ne može sve odjedanput. Ulaganje u biomasu je dugoročna investicija kao i u fotonaponske elektrane”,rečeno je za Megafon u RMU Kreka Tuzla.
Denis Žiško iz Aarhus centra Bosne i Hercegovine, koordinator programa energija i klimatske promjene, opet, smatra da se novac koji je EBRD dao za konverziju Bloka 3 mogao usmjeriti za Blok 6 TE Tuzla za desumporizaciju, jer taj blok isporučuje tolinsku energiju za Tuzlu i Lukavac.
,,Ovo što je Elektroprivreda predložila i planira da radi sa rekonstrukcijom Bloka 3, koji je sagrađen 1962. godine, je praktično još jedna bajka iz kuhinje Elektroprivrede jer oni promovišu sadnju nekakve brzorastuće vrbe. Za sada su brzorastuće vrbe zasadili na nekih 12 hektara a prema kalkulacijama do kojih smo mi došli, za održiv rad Bloka 3 potreno je oko 600 hektara zasada“.
STAV EKOLOGA
„Na nekim površinama je slab prinos, jer na ovim devastiranim površinama kopova nije rekultivisan prostor kako treba.
Nema potrebe da se Blok 3 rekonstruiše za potrebe daljinskog grijanja, zato što su produžili rad Bloka 4 upravo za daljinsko grijanje. Radi se i na priključku grijanja sa Bloka 6, koji će, prema njihovim izjavama raditi do 2035 ili 2040. godine”, kazao je za Megafon Denis Žiško iz Aarhus centra BiH.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.