Autor: Megafon.ba
Bosna i Hercegovina, država sa hiljadugodišnjom historijom, 28 godina nakon referenduma o nezavisnosti održanog 29. i 1. marta 1992. godine, državni praznik Dan nezavisnosti obilježava kao suverena država, u miru i na euroatlantskom putu.
Politički i interesni potresi
Praznik države još uvijek nije priznat od velikog broja građana bh. entiteta Republika Srpska i u dijelu hratske javnosti. Međutim, nepobitna je činjenica da je 1. mart datum ispisan velikim slovima u novijoj historiji Bosne i Hercegovine. Nakon historijske prekretnice uslijedile su četiri teške godine, nezavisnost države je krvlju plaćena, uslijedila je agresija, genocid, demografski potres.
Iako se i danas povremeno naziru vrlo jasne težnje za podjelom Bosne i Hercegovine, događaji i okolnosti govore da postoje jake snage u Bosni i Hercegovini i međunarodnom okruženju koje poštuju suverenitet države i žele njen opstanak i napredak u sadašnjim granicama i sa svim njenim narodima i građanima.
Jednako kao što je i 1992. godine postojala većinska volja za osamostaljenje BiH od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).
Od 2.073.568 glasača na referendumu za nezavisnost održanom 29. februara i 1. marta, 99,7 posto glasača kazalo je DA za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana i naroda Bosne i Hercegovine.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.