„Ono što je najvažnije u svim firmama, preduzećima i fabrikama je imati sposoban i kvalitetno obrazovan kadar i dopustiti ljudima da iznose svoje ideje koje bi unaprijedile neki proces proizvodne ma čega to bilo”, kaže Mešalić.
Autor: Samir Mujakić
Nedavno imenovani Savjet za visoko obrazovanje pri Ministarstvu za obrazovanje i nauku Tuzlanskog kantona je stručno i savjetodavno tijelo Vlade i ima misiju unaprjeđenja visokog obrazovanja u TK. Mogu predlagati mjere za poboljšanje stanja na javnim, ali i privatnim visokoškolskim ustanovama.
ISKUSTVO U IT SEKTORU
Diplomirani inženjer elektrotehnike koji je diplomu stekao na Massachusetts Institute of Technology (MIT) u Bostonu Adnan Mešalić, u ovom je tijelu predstavnik privrede jer je inače vlasnik kompanije u Tuzli koja se bavi informacionim tehnologijama. Pojašnjavajući za Megafon šta je zadatak Savjeta, Mešalić kaže da članovi ovog tijela mogu uticati na razvoj kvalitetnijeg obrazovanja u Tuzlanskom kantonu vodeći računa i o potrebama privrede.
,,Naš poslovnik je da svaki novi predmet ili program studija koji se nudi od strane privatnih ili javnih fakulteta mora proći kroz proces dobivanja, izraziću se tako, dozvole i certifikacije. Sve institucije visokog obrazovanja koje su na području kantona moraju dobiti tu licencu od Ministarstva obrazovanja i nauke da bi se uspostavila kontrola da li je to što je predmet studija, da li je to taj program i da li ime tog programa znači, ono što svi mislimo da znači”, kaže Mešalić.
,,Savjet za visoko obrazovanje je tijelo koje je oformljeno ove godine i članovi sada pokušavaju da obuhvate šta se dešava i za sada se sve analizira i nadam se da ćemo tokom rada pronalaziti rješenja i prijedloge koji će usmjeravati studente i fakultete na još kvalitetnije obrazovanje. Osim toga djelujemo i kao savjetodavno tijelo Ministrastva obrazovanja i nauke, tako da mi možemo predložiti i izmjene zakona. Za sada radimo reviziju novih programa i gledamo da li ih na neki način treba dopuniti i upućujemo samo mišljenje gdje treba obratiti pažnju na neke stvari u programima, da li su na mjestu ili nisu”, kaže naš sagovornik.
Komentirao je ulogu predstavnika privrede u tom procesu kazavši da praktična iskustva itekako znače za ukupnu analizu i rezultate rada Savjeta.
,,Ja sam jedan od sedam članova Savjeta. Imamo pravnike, ostali su predstavnici akademije tako da je za sada u početku sve gledano s akademskog aspekta. Moj doprinos je u tome što mogu prenijeti lična iskustva u svom školovanju, radu, potom načinu rada, upošljavanju ne samo mene lično, već i ljudi u IT sektoru koji razvijam u Tuzli. U poslu koji radim, specifične informacione tehnologije i razvijanje softvera, moram znati potrebe tržišta, jer tržište se brzo mijenja. Tako da morate gledati i naprijed. Zato je važno obrazovanje i znanje stečeno obrazovanjem. Ono što je najvažnije u svim firmama, preduzećima i fabrikama je imati sposoban i kvalitetno obrazovan kadar i dopustiti ljudima da iznose svoje ideje koje bi unaprijedile neki proces proizvodne ma čega to bilo”.
TIM OD SEDAM LJUDI
Savjet za visoko obrazovanje čini sedam članova – predstavnika akreditovanih javnih i privatnih visokoškolskih ustanova, resornog Ministarstva i privrede.
Na čelu Savjeta je Enes Duvnjaković, predstavnik visokoškolske ustanove. Članovi, predstavnici visokoškolskih ustanova su: Vedad Gurda, Vlatko Šeparović, Vesna Bratovčić i Edin Glogić. Sanela Dedić je u ovom tijelu predstavnica Ministarstva obrazovanja i nauke te Adnan Mešalić predstavnik privrede.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.