U Tuzli je prema svim pokazateljima, a zbog postojanja Termoelektrane Tuzla i toplovoda kojim se grad snabdijeva toplotnom energijom, najefikasnije riješeno centralno gradsko grijanje u Bosni i Hercegovini. U istraživanju koje smo počeli o tome kako se građani snalaze s nabavkom drveta, uglja, peleta te šta mogu očekivati i potrošači koji se griju uz pomoć električne energije, zanimalo nas je i šta čeka korisnike centralnog gradskog grijanja. S obzirom na poskupljenja i nestašice uglja, građani čiji su domovi u mreži centralnog grijanja također se pitaju se hoće li jesen i zimu dočekati s toplim radijatorima.
Autor: Samir Mujakić
Građani, u zavisnosti u kojem dijelu Tuzle žive, imaju različite odgovore o kvalitetu i cijeni grijanja. Neki kažu da imaju grijanje ali mlako, drugima je pretoplo, u nekim zgradama kažu da podstanice ne rade dobro, opet neki kažu da je mnogo izgrađeno novih zgrada i da se povećanjem mreže gubi na kvaliteti grijanja. Osim toga, mnogo zgrada nema nikakvu izolaciju i time gube toplotnu energiju.
MLAKI ILI PRETOPLI RADIJATORI
Vozač, Muhamed A. kaže da se boji da će grijanja biti ali da će to grijanje biti mlako ili nikakvo, upravo zbog mnogo novih priključaka, te dodaje, ako se već grade zgrade da se grade s manjom spratnosti.
Ekonomist, Almir Arnaut kaže da je zadovoljan grijanjem, ali da bi bio sretniji da svi možemo imati kalorimetre kako bi plaćali grijanje po utrošku toplotne energije a ne po kvadratnom metru.
Penzionerka Nedreta Hadžihrustić, nevela je da u zgradi u kojoj stanuje grijanje dobro.
,,Doduše, zamijenila sam i neku stolariju, pa je u stanu toplije. Imamo najjeftinije grijanje u Bosni i Hercegovini. Omogućeno je i da plaćamo tokom cijele godine. Ne znam kako će biti ove godine s grijanjem, kako će ljudi koje lože i koji nisu uspjeli nabaviti pelet ili ugalj prezimiti. Centralno grijanje je stvarno blagodet”, kazala je Hadžihrustić.
iz Termoelektrane Tuzla su za Megafon kazali da prije nego što počne sezona grijanja, obavezno testiraju postrojenja i parovod koji vodi do grada na hladnom i toplom režimu. Provjerava se ispravnost, mogući zastoji, te gubitci energije.
,,U Termoelektrani nemamo problema za isporuku toplotne energije. Mi smo spremni. Svi nedostaci koji su bili, otklonjeni su. Pogoni su testirani na hladni režim, a uskoro će biti i testiranje na topli pogon. Hladno testiranje pokazalo je da u isporuci toplotne energije neće biti zastoja. Nakon testiranja na topli režim objavićemo da smo sto posto spremni za isporuku tolotne energije u radijatore građana. Građani nemaju razloga za strah da će zimu dočekati hladnih radijatora”, poručili su iz TE Tuzla.
Iz preduzeća Centralno grijanje d.d. Tuzla od kraja augusta čekamo odgovore na pitanja koja zanimaju građane: koliko su u ovom preduzeću spremni za 2022./2023. sezonu grijanja, da li su svi kvarovi na mreži otklonjeni, sve podstanice ispravne te da li će cijena grijanja biti ista ili će se povećati? Pitali smo i gdje su gubici energije, kakvi su planovi razvoja mreže, postoji li mogućnost ugradnje kalorimetara i ono najvžanije, da li će građani dočekati zimu sa toplim ili mlakim radijatorima.
VEZANI TEKST:
Ko će se „ogrijati“ ove zime (1): Kad krene izvoz peleta u Italiju cijene će tek tada da divljaju
(U nastavku čitajte: Šta kažu iz Centralnog grijanja dd Tuzla)
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.