„Pozivamo sve takve parove da se jave u našu ustanovu i ako zadovoljavaju minimalne uslove za transplantaciju, biće transplantirani u KCUS-u. Mi do sada nismo nikoga vratili, niti je ko, bilo kad, postavio pitanje novca u vezi transplantacionog programa iz naše ustanove, naprotiv“, kazao je Rebić.
Autor: Mediha Tabaković
Kako smo pisali u prethodnom istraživanju o transplantacijama, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije Bosne i Hercegovine, Tomislav Žuljević, istakao je da u UKC-u Tuzla, uprkos obećanju da će u maju biti obavljene dvije transplantacije, obećanje još nije realizirano. Megafon je poslao upit UKC-u Tuzla i čekamo odgovor o razlozima kašnjenja.
VEZANI TEKST: Žuljević: Bojimo se da neko šuruje s turskim klinikama, jer zašto nema transplantacija i ako postoje i novci i donori?
U Kliničkom centru u Sarajevu, kazao je Žuljević, nedavno je urađena jedna transplantacija i to je, smatra on, nedovoljno.
Na naš upit zašto se ne obavlja više transplantacija, iz KCUS-a su pojasnili da je KCUS spreman u svakom trenutku uraditi transplantaciju bubrega, u svim slučajevima kada postoji organ za transplantaciju.
Prof. dr. Damir Rebić iz KCUS-a kaže da je u proteklih šest mjeseci urađeno više transplantacija zahvaljujući organizaciji više transplantacionih timova i adekvatnoj pripremi bolesnika za transplantaciju.
„Naša ustanova nije niti jednog pacijenta vratila koji ima adekvatnog donora i sa punom odgovornošću tvrdimo da je urađeno transplantacija koliko smo imali donora, pa nam nije jasno otkud informacija da neko ima donora, a nije transplantiran. Pozivamo sve takve parove da se jave u našu ustanovu i ako zadovoljavaju minimalne uslove za transplantaciju, biće transplantirani u KCUS-u. Mi do sada nismo nikoga vratili, niti je ko, bilo kad, postavio pitanje novca u vezi transplantacionog programa iz naše ustanove, naprotiv“, kazao je Rebić.
Na pitanje zašto se transplantacija ne radi i onda kada imaju i novčana sredstva i donor, dr. Rebić je istakao da niti jedan pacijent sa donorom, koji zadovoljava uslove za transplantaciju bubrega, nije vraćen iz njihove ustanove.
„Ukoliko se radilo o paru sa inkompatibilnim krvnim grupama, što se ne radi u Bosni i Hercegovini (još uvijek-mada radimo pripreme i za taj vid transplantacije) isti su obrađeni kroz detaljnu kliničku procjenu i pretragu u KCUS-u, kontaktirani inozemni centri za transplantaciju koji se bave takvim transplantacijama i od strane naše ustanove, uz saglasnost FZOiR FBiH, upućeni su u inostrani centar“, navodi Rebić.
NEDOVOLJNO SVIJESTI O ZNAČAJU DONIRANJA ORGANA
Naš sagovornik ističe da je nažalost svijest o darivanju organa na vrlo niskom nivou i da oni uporno tragaju za potencijalnim kadaveričnim donorima preko njihovog bolničkog koordinatora.
„Možemo potvrditi da je od Nove godine urađen veći broj utvrđivanja moždanih smrti, ali porodica nije dozvolila doniranje organa niti u jednom slučaju. To ukazuje na nisku razinu svijesti populacije za doniranje organa, mada postoje neke nevladine organizacije koje se bave promoviranjem doniranja nade i organa za pacijente, ali očigledno bez uspjeha“, kazao je Rebić.
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.