Subota, 18 Januara

Društvo i institucije na Balkanu nemaju dovoljno sluha za djecu s poteškoćama u razvoju

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

U Tuzli se održava 5. Balkanska Međunarodna konferencija o autizmu. Cilj sudionika skupa je pronaći odgovore na pitanja koja interesuju roditelje, vaspitače, psihologe, logopede, nastavnike, kako se bolje snalaziti u svom polju rada, ali i pronaći sistemska rješenja za više podrške roditeljima.

Autor: Samir Mujakić

U Bosni i Hercegovini najveći broj djece sa poteškoćama u razvoju iz spektra autizma provode život izolovano od društva i u potpunoj ovisnosti od porodice. Mnogi od njih nikad ne nauče ni osnovne načine komunikacije s okolinom.

Samra Mešić, roditeljka je iz Viteza koja je došla na konferenciju u Tuzlu razgovarati o ovoj temi i čuti iskustva drugih roditelja.

RODITELJI SE SNALAZE KAKO UMIJU

,,Majka sam djeteta iz spektra autizma, odnosno Aspergerovog sindroma. U Vitezu smo svi roditelji s djecom koja imaju poremećaj u razvoju u velikim problemima. Do skora nismo imali ranu intervenciju u radu s djecom. Sada su djeca uključena u ranu intervenciju koja se nalazi pri Domu zdravlja, potom u Centru za mentalno zdravlje, koji je počeo s radom prije dvije godine samostalno. Tu imamo psihologa, logopeda i socijalnog radnika”.

Samra Mešić, roditeljka iz Viteza (Foto: S.M./Megafon)

“Moj sin je trenutno uključen u Centar za mentalno zdravlje. Nakon što su u centru pružili maksimalno što su mogli, onda ono što smo sami kao rotelji mogli učiniti jeste da nađemo terapeute koje smo morali plaćati. U Vitezu nemamo više prostorije udruženja ,,BETANIJA”. Udruženje trenutno radi na projektima koje općina finasira i na osnovu toga djeca dobivaju logopeda, psihologa ili defektologa u zavisnosti šta djetetu treba. I u Vitezu nema dovoljno institucija za djecu koja su ne samo u autizmu, nego imaju i drugih poteškoća u razvoju. Sve se svodi na Dom zdravlja i Centar za mentalno zdravlje. Svi mi roditelji snalazimo se dalje. Ovdje sam da bih čula iskustva u radu drugih roditelja i organizacija i na koji način rješavaju probleme rada s djecom”.

INKLUZIJA SAMO NA PAPIRU

O iskustvu te prihvaćenosti djece s autizmom u društvu i školi naša sagovornica je kazala da je inkluzija zaista dobra stvar ali da je za sada samo na papiru.

,,Mislim da se treba podići na viši nivo. Obrazovati nastavnike, omogućiti stručnim licima da rade s takvom djecom u školi, već i da pedagog mora biti prisutan tu, a da ne govorimo o logopedu i psihologu koji je potreban tu u školi, međutim, mi takve ljude nemamo. Od Ministarstva obrazovanja dobijemo terapeuta koji pokriva nekoliko škola”.

Jedan od organizatora 5. Balkanske Međunarodne konferencije o autizmu  je predsjednik organizacionog komiteta, logoped Bojan Radović iz Zenice. O značaju konferencije naglasio je da je cilj ove konferencije da predstavnici svih država na Balkanu iznesu svoja iskustva u radu i razgovaraju o tome kako su institucionalno riješili problem u radu s djecom koja imaju poteškoće u razvoju.  

Bojan Radović, predsjednik Organizacionog komiteta konferencije (FOTO: S.M./Megafon)

,,Osim toga cilj je i da se što više razgovara i pomogne roditeljima i da se odgovori izazovima i rješenjima s kojima se mi susrećemo danas kada su u pitanju djeca iz autističnog spektra. Kako su države Balkana razvijene tako je razvijen i odnos prema djeci s poteškoćama u razvoju. U Bosni i Hercegovini nedostaje najviše svijesti uopšte o mnogim problemima, između ostalog i o probelemima djece s poteškoćama u razvoju i njihovih roditelja. Sami se snalaze, sami finansiraju tretmane. Drugi problem je osviještenost, što se ne kreće s ranom intervencijom. Još uvijek nemamo riješen sistem za ranu intervenciju od pregleda do tretmana. Što se tiče inkluzije, podržavam, samo generalno govoreći, asistenti koji su u nastavi nisu adekvatno educirani. Dosta se obaveza daje nastavnicima koji nemaju norme da budu asistenti djece, a nisu prošli kvalitetnu edukaciju. To bi trebalo da rade stručnjaci. Biti terapeut i asistent to su dva različita svijeta. I to je generalno problem na kojem treba da se radi”. 

STICANJE NOVIH ZNANJA

Kada je u pitanju proces otkrivanja autizma i pomoći u razvoju osobama iz spektra autizma, Balkan zaostaje za velikim evropskim centrima, zato su ovakve konferencije prilika za napredak i nova saznanja iz ove oblasti.

(Foto: S.M./Megafon)

Organizatori Konferencije su Univerzitetet u Tuzli, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, u suradnji sa suorganizatorima, Svjetskom organizacijom za autizam, AutisMedi institutom, Heimerer Therapeutic centrom, Udruženjem ”Svijet u slikama”, Udruženjem defektologa, edukatora-rehabilitatora ”STOL”.

O temi autizma osim predavača iz Bosne i Hercegovine, govorili su stručnjaci iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Turske, Kanade, Hrvatske i drugih zemalja.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.