Autor: Megafon.ba
Vijeće stranih investitora BiH, koje naglašava da se ne protive povećanju minimalne platee već da kao problem ističu stopu doprinosa na plate, uputilo je danas dopis na adrese oba doma Parlamenta Federacije BiH, nadležnih ministara i premijera Federacije BiH, u kojem se traži hitna izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak.
Dopis prenosimo u cijelosti:
„Uvaženi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i institucija Federacije BiH, obraćam Vam se ispred Vijeća stranih investitora u BiH / Foreign Investors Council – FIC), poslovne asocijacije koja predstavlja i štiti interese stranih investitora u Bosni i Hercegovini (BiH).
Vijeće aktivno djeluje u Bosni i Hercegovini (BiH) već 18 godina i trenutno okuplja 80 stranih i domaćih kompanija koje zapošljavaju više od 20.000 radnika iz BiH, a koje su do sada investirale u BiH više od devet milijardi KM i revitalizirale brojne manje, nerazvijene i geografski distancirane lokalne zajednice, te doprinijeli podizanju kredibiliteta i sigurnosti investiranja u BiH i FBiH.
Budući da Vijeće stranih investitora već skoro dvije decenije posvećeno sarađuje sa vlastima i institucijama u BiH i FBIH i drugim relevantnim partnerima u prevazilaženju poteškoća i prepreka sa kojima se suočavaju privrednici u zemlji, podržavamo da se važne odluke koje utiču na pravne subjekte i građane donose kroz otvoren i konstruktivan dijalog između vlasti i predstavnika poslovne zajednice, kako bismo osigurali inkluzivnost i dugoročne koristi za društvo u cjelini.
Obraćamo Vam se ovim putem sa željom da iskazemo našu punu podršku reformskim procesima vezanim za fiskalnu politiku i izmjene Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak.
FIC se nije protivio povećanju minimalnih neto primanja radnika na 1.000 KM i to smo više puta isticali, pogotovo uzevši u ubzir da naše članice već duže vrijeme svojim radnicima obezbjeđuju primanja i u većim, iznosima od zakonskog minimalca.
Ono što moramo spomenuti kao problem jeste neprovođenje paralelne porezne reforme, te smanjenja stopa poreza i doprinosa u skladu sa tržištima rada koja nas okružuju, zajedno sa aktivnostima na povećanju minimalne plate, a sve kako bi se osigurala jednakost u postupanju prema svim učesnicima na tržištu rada, i kako bi se održala konkurentnost naših poslovnih subjekata, ali i konkuretnost FBiH u privrednom i investicijskom smislu.
Konkretno, smatramo da nedavno usvojena odluka povećanja minimalne plate u neto iznosu, a prema svim parametrima, znači samo povećanje ukupnog bruto iznosa što će imati posljedice na privredu, jer su poslodavci prisiljeni prilagoditi se potpuno neplaniranim i značajno većim troškovima poslovanja, a što može isključivo rezultirati značajnim povećanjem troškova poslovanja, naglo zaustavljanje investicija ili podizanje cijena proizvoda/usluga. Dodatno je problematično što je ovakva odluka donesena bez ostavljanja perioda za prilagođavanje, u situaciji kada su poslodavci već napravili budžete i planove za narednu godinu, što značajno ugrožava poslovanje i izvjesno je da će negativno uticati na investicijske cikluse, ali i salje pogresnu poruku za buduce investitore.
Naše su članice izrazile veliku zabrinutost zbog mogućeg pritiska na poslovanje, naročito u sektorima s nižom profitabilnošću, kao što su tekstilna industrija ili uslužne djelatnosti. Povećanje troškova rada moglo bi dovesti do smanjenja broja radnih mjesta ili odlaska poslodavaca u druge susjedne ekonomije, što bi poništilo neke od očekivanih koristi.
Moramo istaći da ne posluju svi investitori u visokoprofitnim granama, te jasno ističemo da mi ne zastupamo interese pojedinačnih firmi i poslovnih subjekata, nego pokušavamo ukazati na potrebu provođenja reformi koje će istovremeno obuhvatiti i povećanja plata, ali i umanjenje tereta doprinosa i drugih nameta za poslodavce.
Zato je važno da se ovakve mjere provode uz širi društveni konsenzus i uvažavanje specifičnosti različitih sektora. Mjere poput smanjenja fiskalnih i parafiskalnih opterećenja poslodavcima, uvođenja olakšica za mala i srednja preduzeća, mogle bi postići balans između zaštite prava radnika i osiguravanja održivosti poslovnog sektora.
Imajući u vidu važnost i osjetljivost ove teme, te kako bismo dali naš doprinos fiskalnim reformama koje za cilj imaju pozitivan učinak na životni standard radnika, smanjenje siromaštva i povećanje kupovne moći stanovništva, te rasterećenje privrede što bi posljedično moglo stimulirati domaću ekonomiju, apelujemo na Vas kao donosioce odluka da se što hitnije djeluje na izmjenama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak.
Vijeće stranih investitora stoga podržava predložena rješenja kojima se zakonski definiše umanjenje doprinosa na platu, te pozivamo delegate da glasaju za ove amandmane, uz očekivanje da će ih kroz zakonske procedure podržati oba doma parlamenta.
Svjesni da uvijek uzimate u obzir interese i sugestije poslovne zajednice prilikom izrade i donošenja novih zakonskih rješenja, nadamo se da ćete i ovoga puta uzeti u razmatranje naše komentare, te da ćemo u konačnici dobiti kvalitetan propis koji štiti interese svih subjekata u Federaciji BiH, kaže se u dopisu koji potpisuje predsjednica UO Vijeća stranih investitora BiH, Sanela Karić.
(Saopćenje VSI BiH)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.