Petak, 17 Januara

U Tuzli otkriven Memorijal Jevrejima ubijenim tokom Drugog svjetskog rata

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Nermina Šunj – Kušljugić

Memorijal- spomen ploča Jevrejima ubijenim u holokaustu, otkrivena je danas u Klosterskoj ulici u Tuzli, na mjestu gdje je nekada bila Sinagoga, zvijerski zapaljena, planski potpuno uništena od nacističkog režima 1942. godine.

Vezani tekstovi:

Marina Rajner: Spomen ploča na mjestu nekadašnje Sinagoge u Tuzli bit će postavlejna 5. juna

Marina Rajner, predsjednica Jevrejske opštine Tuzla: Živimo i kao svi ostali narodi

Jakob Finci, predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini kazao je da je ovo, nakon Spomenika „Suza“, drugi spomenik ubijenim tuzlanskim Jevrejima.

Podsjetio je i da je Tuzla nekada važila za treći „jevrejski grad“, nakon Sarajeva i Banja Luke.

Jakob Finci, predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini (Foto: N.Š.K./Megafon)

„I zato je ovdje Holokaust, ako mogu tako da kažem, bio „izuzetno uspješan“. Od predratnih 373 Jevreja koji su živjeli u Tuzli, njih 288 je stradalo“, kazao je Finci.

Nekadašnja Sinagoga u Tuzli (Foto: Arhiv Jevrejske Opštine Tuzla/ N.Š.K./Megafon)

Tuzlaci su danas, kazao je Finci, odali priznanje Jevrejima ubijenim u holokaustu i svim sugrađanima koji više nisu među živima.

„Kamo sreće da se svi građani BiH tako ponašaju prema svojim sugrađanima a ne da se žrtve kriju, sakrivaju i čak negiraju. I zbog toga je ovo velika stvar ne samo za Tuzlu nego za cijelu BiH“, kazao je Finci.

Marina Rajner, predsjednica Jevrejske opštine zahvalila je na podršci Grada Tuzla da ideju na kojoj su radili godinama konačno realiziraju.

Marina Rajner, predsjednica Jevrejske opštine Tuzla (Foto: N.Š.K./Megafon)

„Presretni smo i iznad svega zahvalni profesoru Zijahu Rifatbegoviću koji nas je „gurao“ kad god bi pali duhom, on bi nas pogurao da to ipak završimo i evo završili smo na svu sreću“, kazala je Rajner.

Inicijativu da spomenik bude postavljen, pokrenuo je prof. dr. Zijah Rifatbegović u Gradskom vijeću Tuzla.

Prof. dr. Zijah Rifatbegović je pokrenuo inicijativu u Gradskom vijeću Tuzle (Foto: N.Š.K./Megafon)

„Inicijativa je odmah prihvaćena, jednoglasno i od strane našeg gradonačelnika i Gradskog vijeća kao i svih resursa kojim raspolaže Gradska uprava“, kazao je Rifatbegović.

Uslijedio je, kazao je Rifatbegović, dug put od ideje do realizacije, zajedno sa arhitektom Huseinom Dropićem koji je autor idejnog rješenja.

Na idejnom rješenju sarađivao je i arhitekta Mirza Čorbić, član Jevrejske opštine

„Danas sam posebno sretan da sam građanin Tuzle i BiH i mislim da je ovaj čin, kako naš Jakob Finci kaže, nešto što ostaje trag u vremenu i po čemu ćemo biti prepoznatljivi u budućnosti“.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović je podsjetio na zvjersko postupanje prema Jevrejima i njihovoj kulturnoj zaostavštini tokom Drugog svjetskog rata. Ispričao je detalje kako je u blizini nekadašnje Sinagoge bilo sjedište Gestapoa, te podsjetio na slijed događaja koji su prethodili paljenju Sinagoge. Nakon što je ustaškoj mladeži prikazan propagandni film, tako „nabrijane“ ih se poslalo pred Sinagogu a Toru su raširili po šetalištu i ko god nije htio da je gazi oni su ga istukli, ispričao je Imamović detalje historijskih događaja iz tog vremena.

Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle (Foto: N.Š.K./Megafon)

„Užasan je to bio čin. Stradalo je mnogo tuzlanskih Jevreja za vrijeme Drugog svjetskog rata. Meni je važno da se grad odupro“, kazao je Imamović.

Posebno je naglasio važnost spomeničke kulture kojom se čuva sjećanje i historija o narodima i događajima te istaknuo da se treba govoriti o svakom genocidu podjednako a holokaust jeste genocid.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Tuzli, hafiz Ahmed ef. Huskanović, kazao je da je „srušiti bogomolju, to je jedan od najvećih grijeha koje čovjek može uprtiti, uraditi na ovome svijetu“.

Hafiz Ahmed ef. Huskanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Tuzli (Foto: N.Š.K./Megafon)

„Nemojmo nikada uzimati u svoje ruke da presuđujemo ljudima da im činimo zlo zato što su ove ili one vjere i zbog toga što smatramo da je nešto naše a nije njihovo. To dragi Bog od nas ne očekuje nego očekuje da volimo sve ljude a da mi sebe izgrađujemo, da budemo pravi, istinski vijernici, da je On stvoritelj svih ljudi, svakog čovjeka i da po tome svaki čovjek zaslužuje pažnju“, kazao je efendija Huskanović.

(Foto: N.Š.K./Megafon)

Prije Drugog svjetskog rata u Tuzli je živjelo 350 Jevreja.

Danas je jevrejska zajednica u Tuzli jedna od najmalobrojnijih, imaju tek 129 članova. Potpuno su nestala prezimena Altarac, Finci, Laufer, Levi…

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.