Radnici u rudnicima traže povećanje cijene neto satnice za 11 procenata, toplog obroka sa 14 na 16 KM te povećanje cijene uglja koji se isporučuje elektroprivradama, a koja je trenutno od 48 do 50 KM.
Autor: Nermina Šunj Kušljugić
Rudari sedam rudnika iz Koncerna Elektroprivrede Bosne i Hercegovine i većina radnika Rudnika Banovići, jutros su od 7 do 8 sati obustavili rad, u znak protesta jer prema ranije dogovorenom slijedu pregovora o sadržaju Kolektivnog ugovora, pregovori su trebali biti okončani do kraja septembra, odnosno, Kolektivni ugovor je trebalo da bude na snazi od 1. januara 2023. godine.
NIJE BILO PREGOVORA O KOLEKTIVNOM UGOVORU
Međutim, do pregovora nije došlo, kaže za Megafon Sinan Husić predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH.
„Tražimo i dopunu Prijedloga Kolektovnog ugovora. Ni po koju cijenu, bez obzira na sve i kako god to ko tumačio, nikome nećemo dozvoliti da ove godine kreira stanje u rudnicima slično stanju iz novembra 2021. godine. Istovremeno, današnjim štrajkom upozorenja ispunjeni su svi uslovi i radnici su dali mandat UO Sindikata radnika rudnika u FBiH da najavi generalni štrajk ukoliko se ovaj pregovarački proces ne aktivira i ako se ne okonča na vrijeme“.
Bilo je pojedinaca i grupacija, kaže Husić, koji su pokušali destabilizirati solidarnost radnika i omalovažiti rezultate koje su rudari i sindikat postigli od prošle godoine.
U Rudniku Banovići, iako ne pripadaju Koncernu, radnici su većinom podržali Štrajk upozorenja, kao i u Đurđeviku, kazao je Husić, uprkos tome što tamo djeluju dva podijeljena sindikata.
„Mi nismo pod pritiskom jer imamo Kolektivni ugovor koji smo potpisali 24. maja i u primjeni je do 31. decembra ove godine. Međutim, ne želimo se dovesti u situaciju u kojoj smo bili u maju ove godine da imamo period rada a da nije pokriven važećim kolektivnim ugovorom“.
TRAŽE POVEĆANJE CIJENE UGLJA ZA TERMOELEKTRANE
Radnici u rudnicima traže povećanje cijene neto satnice za 11 procenata, toplog obroka sa 14 na 16 KM, a traže i povećanje cijene uglja koji se isporučuje elektroprivradama koja je trenutno, kazao je Husić, od 48 do 50 KM.
„Treba izvršiti analizu cijene uglja koji se iz rudnika isporučuje prema elektroprivredi Bosne i Hercegovine. Na kraju krajeva, vidimo šta se dešava sa cijenom uglja na globalnom nivou. Privredna društva nabavljaju uglaj po cijeni od oko 220 KM dok je cijena uglja koju rudnici isporučuju termoelektranama od 48 do 50 KM“, kazao je predsjednik Sindikara radnika rudnika u Federaciji Bosne i Hercegovine, Sinan Husić.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.