Ponuda na policama sa mlijekom u trgovinama sve je siromašnija, a prema informacijama iz Udruženja mljekara TK i Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara u RS, proizvodnja mlijeka, odnosno, prerada mlijeka značajno je smanjena.
Autor: Samir Mujakić
Pored stalnog rasta cijene mlijeka, na tržištu Bosne i Hercegovine moglo bi se dogoditi i da građani zateknu prazne police u prodavnicama. Mnogi situaciju s mlijekom porede sa onom koja se dogodila s uljem prije nekoliko mjeseci.
Problem djelomično leži u nemogućnost uvoza mlijeka iz Evrope, zatim u poskupljenju cijena hrane za životinje, zbog sušne godine, nedovoljno vještačkog đubriva, a očekuju se veći problemi nakon žetve koja je u toku.
NEREALNA CIJENA
Problem nestašice mlijeka ne pogađa samo našu državu već i cijelu Evropu, a ništa bolje nije ni u susjednim državama Republici Srbiji, Republici Hrvatskoj, Crnoj Gori.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara u RS kaže da zbog svega ipak nema potrebe za zabranom izvoza.
,,Mi koliko smo proizvodili, sada nešto manje za deset posto, to može da podmiri one potrošače koje smo mi snabdijevali. Ono što fali,10 posto, to su ljudi koji su otišli u inostranstvo. Mi smo protiv zabrane izvoza, jer kao što smo mogli vidjeti i čuti od nadležnih institucija, saopštenja su da će mlijeka biti dovoljno tako da nema potrebe za bilo kakvim zabranama izvoza. Samo bih se osvrnuo na prethodni period kada je mlijeka bilo u ogromnim količinama, tada smo tražili zabranu uvoza ali niko nije reagovao pa nema potrebe ni sada da zabranjujemo izvoz.
Cijene mlijeka nisu realne. Realna cijena mlijeka proizvodna je 1,20 KM prema parametrima koji ulaze u proizvodnju. Sve je poskupjelo, a mlijeko samo 10 pfeninga. To ne može podmiriti sva ova poskupljenja. Mi proizvodimo i po 88 feninga. I nije lako obustaviti proizvodnju mlijeka. To traje godinu do dvije. U stvari, ona je već obustavljena, jer od 17.600 proizvođača, u RS-u sada ima 2.500 proizvođača.
Trenutno mlijeka ima dovoljno, a šta će da bude u budućnosti to ne možemo predvidjeti”, kaže Usorac.
Tuzlanski kanton značajno sudjeluje u ukupnoj proizvodnji mlijeka, a 1.350 farmera ranije je upozorilo na moguću nestašicu ovog proizvoda, kaže za naš portal predsjednik Udruženja mljekara TK, Edin Glibanović.
,,Bosna i Hercegovina pa i Tuzlanski kanton dugi niz godina imaju problem s nestašicom mlijeka. Mi proizvođači ne možemo da proizvedemo dovoljno mlijeka za potrebe stanovništva BiH. Nedostatak se nadomještavao uvozom. Sada se u Evropi suočavaju s istim problemom. Mlijeka nema ni u državama u okruženju. Srbija je zabranila izvoz. Na sajmu u Bjelovaru u Hrvatskoj dobio sam informaciju da se sve više potiskuju muzna grla i orijentiše se na uzgajanje angus grla, to jest grla za mesnu proizvodnju. Proizvođači mlijeka na području TK prošle godine proizveli su 30 milona litara mlijeka. Sad, na kraju drugog kvartala ove godine, trebali smo da proizvedemo 15 ili više miliona litara mlijeka. Proizvedeno je milion i po manje. Proizvodnja je u opadanje, tako da do Nove godine u TK će se, moguće, čak i do pet miliona manje litara mlijeka proizvesti”, kazao je Glibanović.
I jedni i drugi proizvođači uzroke ovakve situacije posmatraju identično.
Đubrivo je poskupilo do 300 posto i tu leži jedan od ključnih uzroka problema. Mladi odlaze sa sela i nema ko da proizvodi mlijeko. Potom, suša u Evropi je dovela do dispariteta cijena mlijeka i ulaznih cijena na farmi gdje je cijena mlijeka i sada maksimalno 80 feninga, što govori, kažu nam proizvođači, da se ne može proizvoditi.
GAŠENJE DOMAĆE PROIZVODNJE
Nije uvedena zaštitu domaće proizvodnje, plavi dizel, nije se radilo ono što se uradilo u Evropskoj uniji, postoji problem s proizvodnjom stočne hrane te prehranom muznih grla a upitna je i otkupna cijena mlijeka. Sve su to uzroci koji, kako kažu naši sagovornici, polako gase domaću proizvodnju mlijeka.
,,Kada bismo imali mašine i uslove povoljne u zaštiti domaće proizvodnje kao u Evropskoj unji daleko bolje bi svi živjeli u Bosni i Hercegovini”, dodao je predsjednik Udruženja mljekara TK Edin Glibanović.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.