Zbog sve većeg nedostatka kvalificiranih radnika privreda je u sve većim problemima. Rješenje je, smatraju poslodavci, u liberalizaciji tržišta rada, odnosno uvozu radne snage.
Autor: Megafon.ba
Rasterećenje privrede i liberalizacija tržišta rada neke su od tema o kojima je raspravljano na 4. proširenoj sjednici Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH koja je održana u Tešnju. Upućen je apel vlastima da hitno pristupe donošenju Izmjena i dopuna Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, da ažuriraju evidencije nezaposlenih osoba i omoguće uvoz radne snage.
Uz inicijativu o stavljanju van snage Odluke o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži na pojedine životne namirnice i onu vezanu uz proširenje primjene granskih kolektivnih ugovora za djelatnost tekstila, kože i obuće te hemije i nemetala, poslodavci su još jednom pozvali vlasti da pred parlamentarce konačno stave njihov prijedlog Zakona o rasterećenju privrede.
„Koji je već sedam godina po nekim ladicama ili parlamentima i nikada nije o tome ni raspravljano. Za to vrijeme mi ostajemo bez radnika, bez radne snage, ostajemo bez konkurentnosti”, upozorava Adem Hanić, predsjednik Udruženja poslodavaca TK-a.
Poslodavci i dalje insistiraju na prijedlogu Zakona o izmjeni i dopuni zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak koje bi omogućile povećanja plata zaposlenima u realnom sektoru do 400 maraka, pri čemu bi poslodavci plaćali umanjene doprinose na uvećani iznos plata. Tržište radne snage u BiH, kažu, zbog neuređenosti nije na usluzi privredi.
„U Federaciji je negdje oko 300.000 nezaposlenih. Kada tražite radnike, dobijete jednog, dva tri. Jednostavno, tih ljudi nema”, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Zbog sve većeg nedostatka kvalificiranih radnika privreda je u sve većim problemima. Rješenje je, smatraju poslodavci, u liberalizaciji tržišta rada, odnosno uvozu radne snage.
„Jer naša će ekonomija jednostavno prestati rasti, počet će padati bez radne snage”, dodaje Smailbegović.
„Poslodavci su shvatili da nema više igranja sa vremenom kojeg nemamo”, ističe Safet Mešić, predsjednik UP Biznis centar Jelah-Tešanj.
Na potezu je vlast.
„Njima je, očito važnije formiranje vlasti. Ko će s kim i kako će se formirati Vlada. Nije to nevažno, ali mislim da ove stvari, zaista, nemaju razloga da čekaju”, smatra Smailbegović.
Poslodavci, kažu, razumiju važnost uspostave nove vlasti, ali istovremeno još jednom podsjećaju da naša privreda vremena za čekanje više nema.
(Izvor: Federalna.ba/ M.Č.)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.