Četvrtak, 14 Novembra

Omer Kovčić, direktor JP Spreča: Za čišćenje Modraca neophodna prethodna izgradnja sanitarne mreže za okolna naselja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Nermina Šunj Kušljugić

Početkom augusta je u Tuzlanskom kantonu formiran Koordinacioni tim za provedbu aktivnosti sanacije zagađenja akumulacije Modrac. Zadatak tima koji predvodi Anela Ajšić, ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK je da dostavi Vladi Plan aktivnosti za obezbjeđenje sistema odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda iz naselja priobalja jezera Modrac, analizira poduzete aktivnosti na sprečavanju unosa nanosa sa određivanjem narednih koraka za čišćenje i uređenje obala akumulacije, te da predloži način finansiranja.

Vezani tekst: U jezeru Modrac 16 miliona kubika mulja, formiran tim za sanaciju zagađenja

Podsjetimo, govoreći o ovom velikom i važnom projektu, za okoliš ali i vodosnabdijevanje ove regije, ministrica Ajšić je na konferenciji za medije tada kazala da se u Modrac slivaju fekalne vode iz 12 okolnih mjesnih zajednica!

Prema informacijama koje su dobili iz Javnog preduzeća Spreča dd Tuzla, koje gazduje akumulacijom, u Modracu se nalazi 16 miliona kubika mulja.

Akumulaciono jezero Modrac (Foto: N.Š.K./Megafon)

Akumulaciono jezero Modrac (Foto: N.Š.K./Megafon)

Govoreći o aktivnostima koje su poduzete na čišćenju Modraca, dr. sc. Omer Kovčić, generalni direktor Javnog preduzeća Spreča dd Tuzla, koje upravlja akumulacijom, za Megafon između ostalog kaže da postoji intencija da će se prije pristupanja procesu čišćenja mulja, raditi na uređenju sanitarne odvodnje fekalija, za što moraju biti aktivno uključene okolne općine i gradovi.

„Izvor zagađenja akumulacije Modrac se može svrstati u nekoliko kategorija, komunalne otpadne vode iz naselja koje se nalaze u slivu Modraca, komunalne vode uzvodno iz urbanih centara, kao što su Banovići, Kalesija, Živinice, općine i gradovi okolo, kao i neprečišćena otpadna voda iz industrije, iz rudnika i drugih industrijskih kapaciteta u slivu akumulacija, te nanosi putem bujičnih vodotoka, erozije zemljišta i nelegalnih odlagališta čvrstog otpada na obalama i u koritima rijeka u slivu akumulacije Modrac.

Prijedlog koordinacionog tima je da se poboljša kvalitet akumulacije Modrac i nizvodno od rijeke Spreče, smanjenjem i sprječavanjem zagađenja, da se očuva akumulacija Modrac kao strateški izvor vodosnabdijevanja Gradova Lukavac i Tuzla. Svjesni smo sušnog perioda ove godine, Grad Tuzla se skoro pa snabdijevao iz akumulacije, dakle, intencija je da se poveća zapremina akumulacije i smanji unos sedimenata, kako bi se sačuvala sama zapremina“, kaže Kovčić.

Osim Grada Živinice, koji je napravio postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, ostale općine i gradovi takvo postrojenje nemaju i, kako kaže naš sagovornik, „sve ide u akumulaciju Modrac“.

„Sedamnaest miliona KM je procjena za rješenje za kanalizaciju za naselja na obalama Modraca, za sakupljanje, tretman i odvodnju fekalnih voda. Mislim da bi se mogla povući i sredstva iz evropskih fondova, kroz projekte. Naravno, za to treba imati dokumentaciju, studiju izvodljivosti, studiju za prethdnu vodnu saglasnost, studiju za uticaj na okoliš, idejna rješenja, idejni projekat i glavni projekat. To bi trebala biti prva faza cjelokupnog posla vezano za Modrac, dakle, predložiti izgradnju kanalizacionih mreža u okolnim naseljima“, kaže direktor JP Spreča.

„U drugoj fazi bi se identifikovala industrijska postrojenja u slivnom području, uradio registar i identifikovalo i predlagalo uklanjanje nelegalnih odlagališta, proširila bi se mreža odvodnje komunalnog otpada uz dodatne kontejnere.

Treća faza je snimanje i čišćenje građevinsko- tehničkih objekata bujičnih pregrada, izrada mape erozije u slivu akumulacije Modrac, izrada katastra bujičnih tokova u slivu. Svjesni smo razorne moći bujičnih tokova za kratak period. Nadalje, izrada tehničke dokumentacije za bujične vodotoke, uz primjenu biološko-tehničkih mjera, procjena i identifikacija tokova, te šta je potrebno urediti na obalama gdje postoji opasnost od erozija, odnosno, izrada investiciono-tehničke dokumentacije zbog zaštite od pronosa erozivnog nanosa usljed ekstremnih padavina. Također, treba dati analizu pošumljavanja i rekultivacije svih devastiranih područja. I četvrta faza bi bila, već dugo spominjano čišćenje mulja“.

Tokom tog završnog procesa,kaže naš sagovornik, radilo bi se po segmentima za određene kote u akumulaciji, ali za vrijeme sušnih perioda moguće je čistiti nanose na obalama Modraca. Također, potrebno je naći rješenje za mjesto odlaganja očišćenog materijala.

U toku cijelog procesa moraju se se poštovati zakoni o vodama FBiH i TK, Zakon o zaštiti akumulacije Modrac te Pravilnik o ispuštanju otpadnih voda u Modrac.

Vezani tekst: Turistički potencijali TK (4): Jezero Modrac, projekat „na čekanju“

„Lokalne sredine, odnosno načelnici i gradonačelnici su upoznati sa ovim aktivnostima, te bi trebalo da se uradi projektna dokumentacija, da se vidi za koje bi se naselje što prije mogle ishodovati potrebne dozvole, odnosno, da se izvrši eksproprijacija zemljišta, a kako bi se mogao implementirati jedan takav veliki projekat“, kazao je za naš portal Omer Kovčić, generalni direktor JP Spreča dd Tuzla.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.