Nedjelja, 24 Novembra

Obilježena godišnjica zločina na Kapiji, osuđeni zločinac Đukić još uvijek slobodan u Srbiji  

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: N. Š. K.

Članovi porodica ubijenih, brojni građani, pripadnici političkog života Tuzle i brojni drugi, odali su danas počast žrtvama masakra na tuzlanskoj Kapiji 25. maja 1995. godine. Tog su dana, u 20 sati i 55 minuta pripadnici Vojske RS sa Ozrena ispalili granatu na Kapiju, mjesto gdje su se okupljali mladi Tuzle.

Granata je ubila 71 mladu osobu Tuzle, a ranila ih više od 120. Prosječna dob poginulih bila je 23 godine.

ZLOČINAC NOVAK ĐUKIĆ NA SLOBODI

Za zločin na tuzlanskoj Kapiji pravosnažno je na 20 godina zatvora u Sudu BiH osuđen general Vojske RS Novak Đukić, koji je bio zapovjednik Taktičke grupe Ozren. Međutim, od 2014. godine on se nije odazvao izvršenju kazne pod izgovorom da se nalazi na liječenju u Srbiji.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić je odgovarajući danas u Tuzli na pitanje da li se u slučaju Đukić moglo uraditi više, kazao da je Bosna i Hercegovina iskoristila sve pravne mogućnosti u slučaju Novak Đukić, ali da nije političke.

„U međunarodnoj politici postoji masa mehanizama koji se koristi kada je riječ o ovakvim situacijama. Jedan od njih je reciprocitet, ali mi ne možemo postići suglasnost na nivou instutucija o upotrebi reciprociteta što je normalno u svakoj državi. Takva nam je konstrukcija države i jednostavno kada ste u situaciji da radite u institucijama države koje i dalje predstavljaju politiku koja je dovela i do ovoga onda znate gdje smo. To je čuvena priča o koncenzusu, saradnji ali i na nekim mjestima kao što je Kapija, Srebrenica i druge stvari oko kojih nema konsenzusa. O čemu da se dogovaramo, o Đukiću koji je zločinac i treba da bude u zatvoru“, rekao je Komšić.

Komemorativno obilježavanje zločina na Kapiji (Foto: N.Š.K./Megafon.ba)

Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona kazao je da danas sjećamo 71. mlade osobe čiji je život tragično prekinut nakon eksplozije granate koju su na sastajalište mladih poznato kao Kapija sa svojih položaja na planini Ozren ispalile agresorske snage.

„Osim ubistva 71 osobe, ta granata ranila je i njih više od 120. Prosjek starosti poginulih bio je 23 godine. Za ovaj zločin bivši časnik Vojske Republike Srpske Novak Đukić je proglašen krivim i osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od 25 godina. To su činjenice i žalosno je što zvanični Beograd i danas te dokazane činjenice ne priznaje, i uz to još i krije počinioce ovog zlodjela. Uz njihovo ponašanje prilikom usvajanja rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, i ovo ponašanje sasvim jasno nam daje do znanja da se nažalost zvanični Beograd nikada nije distancirao od onoga što je činjeno u Bosni i Hercegovini 1990-tih. Preostaje nam da čekamo neke odgovornije političare i politike koje će priznati i distancirati se od pojedinaca koji su zločine činili, pa da sa njima gradimo neku bolju budućnost“, rekao je premijer Halilagić ističući da će današnji dan ostati upamćen kao najtužniji u historiji Tuzle.

Komemorativno bilježavanje je jutros počelo polaganjem vijenaca i cvijeća u Aleji mladosti na Slanoj Banji.

Cvijeće su položili predstavnici porodica, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, delegacije Vlade i Skupštine TK, gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić, predstavnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, članovi Gradskog vijeća Tuzla.

Ubijeni na Kapiji 25. maja 1995. godine (Izvor: Grad Tuzla)

Na Tuzlanskoj kapiji 25. maja 1995. su ubijeni:

Suzan Abdulismail, Edina Ahmetašević, Elvis Alagić Enko, Admir Alispahić, Lejla Atiković, Asmir Bakalović, Adnan Beganović, Damir Bojkić, Indira Borić, Ivana Bošnjaković, Elma Brguljak, Lejla Bučuk, Sanja Čajić, Selma Čaušević, Amir Čekić, Samir Čirak Ćiro, Almasa Ćerimović, Zada Dedić, Razija Djedović, Amir Đapo, Suzana Dušić, Amir Đuzel, Muris Fatušić, Ago Hadžić, Hamdija Hakić, Senad Hasanović, Šemsa Hasečić, Alem Hidanović, Nedim Hodžić, Hasan Hrustanović, Adnan Hujdurović, Elvira Hurić, Almir Jahić, Azur Jogunčić, Sandro Kalesić, Franc Kantor, Damir Kurbašić, Vanja Kurbegović, Vesna Kurtalić, Sulejman Mehanović, Pera Marinović, Nenad Marković, Amira Mehinović, Edin Mehmedović, Edisa Memić, Adrijana Milić, Nešet Mujanović, Edin Mujabašić, Samir Mujić, Elvir Murselović, Šaban Mustačević, Dijana Ninić, Selma Nuhanović, Indira Okanović, Rusmir Ponjavić, Raif Rahmani, Fahrudin Ramić, Nedim Rekić, Jasminko Rosić, Nihada Šišić, Armin Šišić, Senahid Salamović, Edhem Sarajlić, Jasminka Sarajlić, Aim Slijepčević, Savo Stjepanović, Jelena Stojičić, Ilinka Tadić, Azur Vantić, Mustafa Vuković i Adnan Zaimović.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.