„Stradanja je bilo u mjestima gdje god su Romi živjeli, Prijedoru, Banja Luci, Bijeljini. Niko se u ovoj državi nije bavio pitanjem stradanja Romkinja“, kaže Bajramović u vrijeme kada se uveliko vode aktivnosti memorijalizacije ali mimo Roma, naroda koji čini veliku zajednicu u Bosni i Hercegovini.
Autor: Samir Mujakić
Mnogo je inicijativa nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini pokrenuto kako bi se ukazalo na stradanje žena u ratu. Međutim, u Udruženju žena Romkinja ,,Bolja budućnost“ u Tuzli, kažu za Megafon da se niti jedna institucija nije bavila pitanjem stradanja Romkinja kao ni stradanjem žena iz drugih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini a nisu iz tri konstitutivna naroda.
Kompromitacija identiteta zaštićenog svjedoka
Indira Bajramović, predsjednica Udruženja ,,Bolja budućnost“ kaže da su tokom rata od 1992. do 1995. godine stradale i Romkinje i Romi.
,,U mjestu Skočić kod Zvornika jedna Romkinja je silovana. Do procesa suđenja ili nečije odgovornosti nije došlo. Novinari su otkrili identitet zaštićenog svjedoka. Nije ovo jedini slučaj. Stradanja je bilo u mjestima gdje god su Romi živjeli, Prijedoru, Banja Luci, Bijeljini. Niko se u ovoj državi nije bavio pitanjem stradanja Romkinja. U državi samo govore o tri konstitutivna naroda, ne spominju se drugi narodi koji žive u Bosni i Hercegovini“, kazala je Bajramović.
O tome kako se evidencije o stradalima vode najbolje govore iskustva Roma, koja navodi Bajramović, kada su htjeli da prijave ili da traže nestale.
Indira Bajramović kaže da su im rekli da se evidencija nije vodila po nacionalnoj osnovi, „jer bi to bila rasna diskriminacija, već samo kao muško, žensko“.
Tako da je, kazala je, danas veoma teško precizno kazati koliko je Romkinja stradalo, ubijeno ili su doživjele najteže ratne traume zbog kojih im danas treba pomoći kao i svim drugim ženama.
Ovaj tekst nastao je uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u ovom tekstu u potpunosti je na autoru(ima).
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.