Zakon o prijavljivanju porijekla i kontroli imovine dužnosnika u Tuzlanskom kantonu čija primjena počinje u 2022. godini, može se nazvati istinskim antikoruptivnim zakonom jer propisuje obavezu prijave i imovine supružnika, djece i roditelja dužnosnika, čime je spriječena dosadašnja praksa da dužnosnici u imovinskom kartonu nemaju imovine jer su formalni vlasnici članovi porodice, čime zvaničnici skrivaju svoje enormno bogatstvo.
Piše: Nermina Šunj – Kušljugić
Skupština Tuzlanskog kantona jednoglasno je usvojila Prijedlog Zakona o prijavljivanju porijekla i kontroli imovine dužnosnika u Tuzlanskom kantonu. Primjena Zakona počinje osam dana nakon objave u Službenom glasniku i kako je za Megafon kazala ministrica pravosuđa i uprave TK, Una Harčin, to znači da već u 2022. godini dužnosnici imaju obavezu prijaviti svoju kao i imovinu članova uže porodice.
POD LUPOM IMOVINA SUPRUŽNIKA, DJECE I RODITELJA
„Zakon predviđa obavezu nosiocima javnih funkcija da svake godine vrše prijavu svoje imovine. Organ koji je zadužen za provođenje Zakona je Ured za borbu protiv korupcije TK. Ured će voditi registre koji će biti javni kada su u pitanju nosioci javnih funkcija. Pored nosilaca javnih funkcija Zakonom je predviđeno da se proširi krug lica koja imaju obavezu da se njihova imovina prijavi a to su su bračni ili vanbračni partner, ukoliko ih ima i djeca, a isto tako dužni su i roditelji nosilaca javnih funkcija prijaviti svoju imovinu, s obzirom na to da smo do sada imali praksu da su političari bukvalno siromašni, nemaju nigdje ništa dok su članovi njihovih porodica enormno bogati. Ukoliko bi se ukinuo taj član propisa imali bismo besmislen zakonski tekst“, kazala je ministrica Harčin.
Prvi put će na jednom mjestu biti objedinjeni i transparentni podaci kada je u pitanju imovina nosilaca javnih funkcija, vodeći računa o poštivanju Zakona o zaštiti ličnih podataka.
Vodit će se računa o zaštiti matičnog broja i drugih ličnih podataka, kazala je Harčin, ali građanima će biti javno dostupni podaci, primjera radi koliko neko ima nekretnina, ušteđevine, zaduženja.
„Ono na što su pokušali amandmanski da djeluju i to u zadnji čas, a imajući u vidu da je javna rasprava trajala 90 dana te da su primjedbe i sugestije, i one koje su došle od opozicije uvrštene u tekst zakona, bio je pokušaj ukidanja dijela koji se odnosi na bliska lica. Pokušali su to amandmanima koji su uloženi u zadnji čas čime se željelo oskrvaniti i obesmisliti cjelokupan tekst. Iz tog razloga imali smo reakciju i Američke ambasade i Transparency Internationala koji su apelovali na Skupštinu TK da ne prihvati te amandmane. Jučer su tokom sjednice, dio tih amandmana, poslanici DF-a u Skupštini TK Mahir Mešalić i Boris Krešić povukli ali su još uvijek ostavili da se Skupština izjasni o dijelu amandmana koji se odnose na to da treba postojati saglasnost bliskog srodnika da se podaci o imovini objave“, kazala je ministrica.
DEKLARATIVNO SU SVI ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE
Na koncu je Prijedlog dobio jednoglasnu podršku ali je iznenađujući pokušaj amandmanskog djelovanja, kazala je ministrica Harčin, s obzirom na to da se svi deklarativno izjašnjavaju za borbu protiv korupcije.
Ono što je važno naglasiti je da Zakon propisuje obavezu prijave imovine i dužnosnicima koji su funkciju preuzeli prije donošenja zakona, dakle, svima koji trenutno obavljaju funkcije.
Za prijavu imovine imaju rok 60 dana od početka primjene Zakona.
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru(ima).
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.