Petak, 17 Januara

Ministar za boračka pitanja TK Blagojević: Bivši borci imaju zakonske olakšice u zdravstvu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Borci i članovi njihovih porodica imaju pravo na pomoć u liječenju u inostranstvu, ako je u pitanju oboljenje koje se ne može liječiti u Bosni i Hercegovini, a u zemlji u koju se osigurano lice upućuje postoji mogućnost za uspješno liječenje tog oboljenja.

Autor: Mediha Tabaković

Pripadnici boračke populacije na području Tuzlanskog kantona osim redovnih zdravstvenih usluga imaju određene olakšice uređene Zakonom o dopunskim pravima boraca i članova njihovih porodica.

Posebna pažnja, kaže za Megafon ministar za boračka pitanja TK Zoran Blagojević, poklonjena je zdravstvenoj zaštiti boraca i članova njihovih porodica. Zakonom je predviđeno da se iz Budžeta kantona, finasira zdravstvena zaštita, rtotsko-protetska pomagala, osiguranje higijensko sanitetski materijal, lijekovi, sanitetski materijal i dezinfekciona sredstva,  banjsko i klimatsko liječenje, nadoknada troškova prijevoza radi liječenja.

PRAVO NA LIJEČENJE U INOSTRANSTVU, BANJSKO LIJEČENJE, PREMIJU OSIGURANJA

Pored navedenog, borci i članovi njihovih porodica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu koja se provodi kao: primarna, specijalističko-konsultativna i bolnička.

Ministar Blagojević kaže da, ukoliko bivši borci i članovi njihovih porodica, ne mogu ostvariti status osiguranog lica po propisima iz oblasti zdravstvenog osiguranja, ostvaruju to pravo po kantonalnom boračkom zakonu. Obveznik uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje je Ministarstvo za boračka pitanja Tuzlanskog kantona.

“Također, za borce i članove njihovih porodica, Ministarstvo snosi troškove plaćanja neposrednog učešća osiguranih lica u  troškovima korištenja zdravstvene zaštite – premije, na području Kantona, shodno posebnom propisu Ministarstva, ukoliko to pravo ne mogu ostvariti po propisima iz oblasti zdravstvenog osiguranja”, istakao je Blagojević.

Kada je riječ o ortotsko-protetskim pomagalima ratni vojni invalid kojem je zbog oštećenja organizma, kao neposredne posljedice zadobijene rane, povrede, bolesti ili pogoršanja bolesti, prouzrokovana amputacija ekstremiteta ili teško oštećenje funkcije ekstremiteta, kao i zbog gubitka vida na oba oka ili enukleacije jednog oka, ima pravo na odgovarajuće ortotsko-protetsko i drugo pomagalo, koje služi za funkcionalnu i estetsku zamjenu izgubljenog dijela.

“Vrste pomagala su utvrđene u Jedinstvenoj listi ortotsko-protetskih i drugih pomagala, endoproteza, stomatološko-protetskih i ortodonskih pomagala i sanitarnih sprava na koja ratni vojni invalid ima pravo u medicinski indiciranom slučaju”; kazao je minister Blagojević.

Osiguranje higijensko sanitetskog materijala, lijekova, sanitetskog materijala i dezinfekcionih sredstava Ministarstvo obezbjeđuje da ratni vojni invalid-osoba sa paraplegijom i ratni vojni invalid sa utvrđenim procentom u visini 100% II grupe, 90% III grupe i 80% IV grupe vojnog invaliditeta kojem je prema federalnom zakonu utvrđeno pravo na njegu i pomoć drugog lica, kao neposredne posljedice zadobijene rane, povrede, bolesti ili pogoršanja bolesti, ima pravo na osiguranje higijensko-sanitetskog materijala.

“Vrste  i količina higijensko-sanitetskog materijala utvrđene su u Jedinstvenoj listi  pomagala i sanitarnih sprava na koje ratni vojni invalid-lice sa paraplegijom, ratni vojni invalid sa utvrđenim procentom invaliditeta u visini 100% II grupe, 90% III grupe i 80% IV grupe vojnog invaliditeta, a kojem je prema federalnom zakonu, utvrđeno pravo na njegu i pomoć drugog”, ističe Blagojević.

Blagojević navodi da se ratnim vojnim invalidima se obezbjeđuje pravo na sve lijekove, sanitetski matrijal i dezinfekciona sredstava, koji su registrovani u Bosni i Hercegovini, a koji su neophodni za liječenje rana, povreda, ozljeda, bolesti ili pogoršanja bolesti, zadobijenih u toku služenja u Oružanim snagama.

“Također, borci i članovi njihovih porodica imaju pravo na pomoć u  liječenju u inostranstvu, ako je u pitanju oboljenje koje se ne može liječiti u Bosni i Hercegovini, a u zemlji u koju se osigurano lice upućuje, postoji mogućnost za uspješno liječenje tog oboljenja i pod uslovom da nadležna konzilijarna ljekarska komisija, na osnovu medicinskih indikacija, predloži takvo liječenje, a istim licima se mogu se dodijeliti finansijska sredstva i za pomoć u liječenju u Bosni i Hercegovini”, kazao je Blagojević.

Blagojević također ističe da ratni vojni invalid, dobitnik ratnog priznanja i odlikovanja i nosilac „Partizanske spomenice 1941“, ima pravo na medicinsku rehabilitaciju u banjsko-klimatskom lječilištu, ukoliko je prema medicinskim indikacijama takvo liječenje neophodno i pod uslovima predviđenim Zakonom.

Također, ratni vojni invalid, osoba sa paraplegijom, ima pravo na banjsko-klimatsko liječenje, jednom u kalendarskoj godini, u trajanju najduže do 21 dan, bez obzira na medicinske indikacije.

Demobilisani branilac i član porodice šehida-poginulog branioca ima pravo na medicinsku rehabilitaciju u banjsko-klimatskom lječilištu isključivo kao nastavak bolničkog liječenja, pod uslovom da to pravo ne može ostvariti po drugom osnovu.

REFUNDIRANJE DIJELA TROŠKOVA

“Borci i članovi porodica imaju pravo na troškove prijevoza u visini cijene povratne autobuske karte od mjesta prebivališta do mjesta u koje je  upućen.

Ratni vojni invalid kod kojeg je rješenjem nadležnog organa utvrđeno pravo na njegu i pomoć od strane drugog lica, a koji je radi ostvarivanja zdravstvene zaštite upućen van mjesta prebivališta, na teritoriji Bosne i Hercegovine, ima pravo na troškove prijevoza u visini 20%  iznosa prodajne cijene jedne litre goriva za vozilo koje se koristi, za svaki pređeni kilometar”, kazao je Blagojević.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.