Autor: Megafon.ba
Gornja Tuzla, prema dostupnim historijskim podacima, starija je od Donje Tuzle, a iako je danas, administrativno gledano, riječ o mjesnoj zajednici, zasigurno je naselje koje se može podičiti bogatom historijom i tradicijom.
Na ulazu u Gornju Tuzlu iz pravca Tuzle, putnike namjernike dočekat će Djevojačko turbe o čijem postojanju nema pouzdanih pisanih tragova. Legenda se, pričaju Gornjotuzlaci, prenosila s koljena na koljeno, a uglavnom se priča o ubijenoj djevojci koja je prala odjeću na rijeci Jali i zbog koje je podignuto turbe.
Legenda kaže da su vojne jedinice iz Mađarske svojevremeno upale u sjeverni dio Gornje Tuzle i da su na obali rijeke opazili djevojku. Pošto su htjeli neprimijećeno upasti u Gornju Tuzlu, krenuli su da je ubiju. Uspjeli su u svom zločinačkom pohodu, a tijelo mrtve djevojke Jala je odnijela do mjesta gdje je podignuto turbe koje je nazvano Djevojačko turbe.
U blizini mjesta gdje je sagrađeno Djevojačko turbe nekada je bila musala – poljska džamija u kojoj su Gornjotuzlaci klanjali namaze.
Turbe je u prošlosti pretrpjelo nekoliko restauracija i rekonstrukcija. S njima je vjerovatno i otišao trag nekog vremena, možda i zapis na malteru o neimaru turbeta i godini njegovog podizanja.
Inače, u Gornjoj Tuzli danas ima pet džamija i to: Hadži Iskenderova (Čaršijska džamija), Hadži Bajazidova (Potočka džamija), Hadži Huseinova (Potrmahalska džamija), Zagradačka džamija i Bali-begova džamija (Bijela džamija). Na ovom području ima čak 23 mezarja.
(Izvor: Fena)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.