Četvrtak, 16 Januara

Kišić: Poslodavci radije plaćaju naknadu u novcu nego zapošljavaju osobe sa invaliditetom

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji nalaže da je poslodavac na svakih 16 uposlenika dužan zaposliti osobu sa invaliditetom, a u zamjenu za to mogu plaćati kaznene “penale” i pribjegavaju više tome. To svakako nije povoljno, bilo bi dobro da se taj zakon izmijeni“, kazala je Kišić.

Piše: Mediha Tabaković

Predrasude okoline i društva prema osobama sa invaliditetom posebno otežavaju pronalazak posla, ali najviše na to utiču poslodavci koji smatraju da osobe sa invaliditetom nisu sposobne da obavljaju određene poslove.

Iz informativnog centra za osobe sa invaliditetom “Lotos” iz Tuzle, navode da poslodavci radije pribjegavaju obavezi plaćanja novčanih kaznenih penala, nego zapošljavanju osoba koje imaju kvalifikacije za određeni posao.

ZATVORENA VRATA JAVNIH INSTITUCIJA

Adisa Kišić, službenica za odnose sa javnošću u Centru kaže za naš magazin da osobe sa invaliditetom najviše prilika imaju u udruženjima i organizacijama za osobe sa invaliditetom.

“Ono što smo mi uvidjeli tokom našeg rada i što je činjenica, najviše prilika za zaposlenje imaju od strane udruženja i organizacija za osobe sa invaliditetom, što svakako ne bi smjelo da bude tako, jer je svakako država najveći poslodavac i osobe sa invaliditetom uz adekvatne uslove podrške zaista mogu da pokažu svoje kapacitete i budu ravnopravi članovi zajednice, da žive od svog rada i da daju svoj doprinos zajednici”, istakla je Kišić.

Informativni centar Lotos, tokom svog dugogodišnjeg rada na različite načine pruža podršku osobama sa invaliditetom, prije svega tu su pružanje informacija koje ih zanimaju prilikom ostvarivanja njihovih prava. Kroz različite projekte bave se pitanjima mladih osoba sa invaliditetom i žena, koje su kako iz navode iz centra, višestruko diskriminisane.

“Bavimo se saradnjom sa institucijama, možemo reći da se trudimo ostvarivati saradnju gdje nastojimo dati svoje prijedloge na zakonske regulative. Primjer je naša uspješna saradnja sa Zavodom zdravstva Tuzlasnkog kantona, gdje smo učestvovali u kreiranju liste ortopedskih i drugih pomagala. Također smo uspjeli u dva navrata obezbijediti nabavku elektromotornih kolica. Zavod je imao sluha za to, kolica koja se inače ne nalaze na listi, sve što je u našoj moći trudimo se to ostvariti”, navela je Kišić.

DISKRIMINACIJA ŽENA

Kišić ističe da po pitanju žena statistika pokazuje da su diskriminisane prije svega zbog invaliditeta i zbog toga što su samo žene.

“Znamo da su žene u nepovoljnom položaju u našem društvu, vrlo malo prilika imaju i podršku u ostvarivanju prava na obrazvanje. Otežana su im sva ostala prava. Uočili smo da žene imaju jako nizak nivo samopouzdanja što je posljedica svih ovih okolonosti koje sam spomenula.

Neki od projekata koje ralizujemo se bave teškim temama, i to su pitanja nasilja  nad ženama sa invaliditetom, posebno od članova njihove porodice i supružnika. Mi im pomažemo da znaju gdje se mogu obratiti. Moram reći mali su pomaci ali žene su postale samopouzdanije i ohrabrene su, njihov glas se više čuje. Vrlo je važno da shvate same da mogu uz našu podršku biti ravnopravne članice zajednice” naglasila je Kišić.

Kišić također ističe da su žene sa invaliditetom posjećivane u njihovim domovima i da je situacija jako alarmantna prije svega zbog života u siromaštvu, ali i nedostatka svih vidova podrške koja im je potrebna.

POTREBNO MIJENJATI ZAKON

“Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji  nalaže da je poslodavac na svakih 16 uposlenika dužan zaposliti osobu sa invaliditetom, a u zamjenu za to mogu plaćati kaznene penale, i pribjegavaju više tome. To svakako nije povoljno, bilo bi dobro da se taj zakon izmijeni. Jer osoba sa invaliditetom kada ima određene uslove njihov invaliditet ne dolazi do izražaja. Ima osoba sa invaliditetom koje su kvalifikovane za određene poslove samo nemaju dovoljno prilike, a mogu da obavljaju poslove sasvim ravnopravno”, istakla je Kišić.

Kišić navodi da se Informativni centar za osobe sa invaliditetom “Lotos” kroz njihov rad fokusira na zakone, te ističe da  Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, u svim svojim članovima garantuje ostvarivanje svih prva osoba sa invaliditetom, prava na zdravstvenu zaštitu, zapošljavanje, pitanja žena i drugih, prije svega judskih prava.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.