Ponedjeljak, 20 Januara

Kahriman: Cijene brašna već rastu, po nekoliko feninga dnevno

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Brašno je već poskupilo. Trgovci malo provode „hinjaluk“, otkupljuju po proizvodnoj cijeni a onda taj proizvod „lagano“ poskupljuju po sistemu, dva, tri pfeninga dnevno dok ne postignu svakih deset dana cijenu koja im treba. Da bi se ta enormna marža smanjila i prebacila u ruke proizvođača, to mora uraditi država“.

Autor: N. Šunj Kušljugić

Za razliku od kriznih perioda kada su cijene brašna vrtoglavo rasle preko noći a suočili smo se i sa nestašicom, ovih se dana  obistinjuje ranija najava proizvođača da će cijene brašna rasti krajem godine nakon završetka žetve i formiranja novih cijena pšenice po novim inputima. Samo što ovaj put cijene rastu polako i neznatno, po nekoliko pfeninga sedmično što potrošačima ne pada u oči, kazao je to za Megafon Admir Kahriman, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Federacije Bosne i Hercegovine.

VEZANI TEKSTOVI:

Kahriman: Poskupljenje brašna je neminovno

Kahriman: Naredna godina će biti teška, pšenice će biti ali po višim cijenama, pandemija i rat u Ukrajini nisu nas opametili

Kahriman za cijelu situaciju krivi državu, odsustvo vizije i strategje razvoja domaće proizvodnje i smanjenja ovisnosti o uvozu te odsustva kontrole trgovačkih marži.

„Sve dok se ne uredi segment domaće proizvodnje imat ćemo situacoije koje su danas vidljive i koje se loše odražavaju kako na stanovništvo tako i na domaće proizvođače. Hoću da kažem da ne planiramo, ne planiramo adekvatne podsticaje, da bi proizvođač bio konkurentan na tržištu, kako bi se povećavala domaća proizvodnja i kako bismo imali standardnu cijenu domaćih proizvoda. U cijeloj ovoj priči, od brašna do mlijeka, najveći problem imamo u trgovačkim i prerađivačkim maržama, tako da to rezultira povećanjem cijene na policama“, kazao je Kahriman.

Potrošači ne primjećuju male razlike u cijeni (Foto: Ilustracija/M.T./Megafon)

Tvrdi da su proizvođači, prvi u lancu, cijene povećali neznatno, i to pod pritiskom rasta mineralnih đubriva i cijene energije.

„Cijene kod proizvođača je veoma malo podignuta i ono čega se ja bojim je odustajanje od proizvodnje i onda će nam svjetsko tržište još veće probleme zadavati u narednom periodu“.

Naš sagovornik sumnja da je uz nemar države, problem i što evropsko tržište Balkan više prepoznaje kao potrošača nego kao proizvođača.

FORMIRANJE NOVIH CIJENA

„Žetva je završena po preskupim inputima, kad je u pitanju đubrivo, kad je u pitanju skladištenje zbog čega prerađivači automatski zaračunavaju veće cijene. Uz to je poskupila struja, plate radnika i u cijelom tom lancu proizvođači nemaju prava jer se njima nudi otkupna cijena. Tu se mora država uključiti.

Brašno je već poskupilo. Trgovci malo provode „hinjaluk“, otkupljuju po proizvodnoj cijeni a onda taj proizvod „lagano“ poskupljuju po sistemu, dva, tri pfeninga dnevno dok ne postignu svakih deset dana cijenu koja im treba. Da bi se ta enormna marža smanjila i prebacila u ruke proizvođača, to mora uraditi država“, kazao je Admir Kahriman predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.