„U nabavci opreme za izvođenje nastave za sada se oslanjamo na organizacije, jer nabavka ove opreme je skupa. Zahtijeva edukaciju i nastavnika i učenika. Nastavnici moraju da prate nadarene i talentovane učenike, jer u ovom segmentu sami se edukuju i napreduju“, kazala je Duraković.
Autor: Samir Mujakić
U organizaciji Udruženje profesora i nastavnika informatike u Tuzlanskom kantonu, u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i nauke TK i Pedagoškim zavodom TK te domaćom IT kompanijom Imtec d.o.o., u Tuzli je danas upriličena konferencija “IKT u obrazovanju”.
Cilj konferencije je edukacija nastavnika uz teme kao što su “Strategija razvoja IKT u osnovnim i srednjim školama TK”, “Jačanje digitalnih kompetencija nastavnika”, “STEAM kao model obrazovnog procesa” i pokretanje procesa za unapređenje kvaliteta obrazovanja u školama u Tuzlanskom kantonu kroz upotrebu informaciono komunikacionih tehnologija i pripreme učenika za cjeloživotno učenje.
OPREMANJE STEAM UČIONICA
,,Cilj ove konferencije je da promoviše strategiju i krajnju opredjeljenost da više ulažemo u informatizaciju naših škola. Nakon karantena u početku pandemije, jasno nam je svima da je ovo proces koji je nužan i važan za škole. Mi smo generalno fokusirani da infrastrukturno ulažemo u škole u smislu energijske efikasnosti, renoviranja i tako dalje. U posljednjih nekoliko mjeseci radili smo na opremanju nekoliko STEAM učionica sa međunarodnim partnerima i to je taj put kojim mi moramo ići da imamo više STEAM učionica, te da svaka škola dobije dobar i kvalitetan pristup internetu, kojem bi, ne samo uprava škole imala pristup, već učenici i nastavnici te kontinuirano edukovanje nastavnika i ulaganje u obrazovanje”, kazao je minstar obrazovanja i nauke u Vladi TK Ahmed Omerović.
STEM učinici rada mogli su se vidjeti danas i u holu BKC-a u Tuzli gdje je konferencija organizirana, a gdje su učenici iz nekoliko škola prezentirali svoje radove.
Adi Bojić, učenik osmog razreda JU OŠ ,,Tušanj” Tuzla prezentirao je svoje robote koji su pomjerali kvadrate izvan kruga.
,,Imam trinaest godina i pohađam STEAM akademiju u Tuzli. Volim robotiku i jako me zanima. Roboti su jako korisni u mnogim stvarima. Mogu raditi i pomoći čovjeku tamo gdje on ne bi mogao zbog teških uslova raditi. Na ovu konferenciju ponio sam dva robota. Ovaj s točkovima zove se M – botko i on je edukativni robot. Isprogramirali smo ga tako da kada detektuje jednu kockicu izgura je van kruga iza crne linije. M – botko može i da čisti sobu ili da slaže igračke”, kazao je Bojić za Megafon.
Na konferenciji su učesnici i predavači kompanije Imtec naveli da su učenici već odavno spremni za proces digitalizacije obrazovanja, te da jedva čekaju da se desi.
Za privredu TK obrazovan i školovan informatički kadar je važan kao i efekti primjene IKT tehnologija u školskoj nastavi, kazao je za naš portal Edin Duraković, ministar privrede u Vladi TK.
,,S obzirom da nam sva radna snaga dolazi iz školskih klupa, nama je veoma bitno da nam informatička pismenost bude na zavidnom nivou u školstvu i obrazovanju. Tako dobivamo kvalitetniji kadar u privredi. Napomenuo bih da smo iz Ministarstva privrede TK povećali iznos sa 150 na 220 hiljada KM za projekt razvoja digitalizacije privrednih društava. U tom smislu želimo pomoći privrednim društvima da kroz digitalizaciju proizvodnih procesa i uvođenje DMS sistema olakšamo i izgradimo kvalitetniji i bolji izlaz na tržište rada. Posebno ćemo sa našim privrednicima podržavati uvođenje IKT sektora u obrazovne sisteme“, kazao je ministar Duraković.
INFORMATIČKA OPREMA JE SKUPA
Elvira Slomić, profesorica informatike, član Nadzornog odbora Udruženje profesora i nastavnika informatike u Tuzlanskom kantonu, za Megafon je navela da je informatička oprema još skupa, ali da se svake godine nabavlja pomalo.
,,Cilj konferencije je pokretanje svih inicijativa za uvođenje i postavljanje IKT tehnologija u nastavni proces osnovnih i srednjih škola u Tuzlanskom kantonu. Pozvali smo veliki broj učesnika, koji su relevantni za rješavanje ovog pitanja kako bi nam dali svoje sugestije i prijedloge za postizanje cilja ove konferencije. Pozvali smo i učenike koji su postigli zavidne rezultate i na međunarodnim nivoima”, kazala je Slomić.
“To su učenici iz osnovnih i srednjih škola. Na konferenciji imamo i učesnika koji nisu predavači informatike ali ih interesuje ova tematika u vezi sa uvođenjem nastave IKT tehnologijom. U nabavci opreme za izvođenje nastave za sada se oslanjamo na organizacije, jer nabavka ove opreme je skupa. Zahtijeva edukaciju i nastavnika i učenika. Nastavnici moraju da prate nadarene i talentovane učenike, jer u ovom segmentu sami se edukuju i napreduju“.
Na konferenciji je učestvovalo preko 500 ljudi, obrazovnih stručnjaka, a određene teme kao štu su integracija obrazovnih ustanova u telekomunikacionu mrežu, razvoj informacionog sistema u školama, zatim jačanje digitalnih kompentencija nastavnika i učenika, psihološki aspekt uticaja IKT na nastavnike i učenike, STEAM kao model obrazovnog procesa. Primjere dobre prakse “IKT u obrazovanju” prezentirali predstavnici privrednih subjekata iz oblasti telekomunikacija i IKT-a.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.