Petak, 22 Novembra

Hoće li stipendiranje srednjoškolaca u TK spasiti zanatska zanimanja?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nihad Zahirović, direktor Mješovite srednje građevinsko- geodetske škole Tuzla kaže da u posljednjih 20 godine nije bilo upisanih učenika za zvanje molera, soboslikara, armirača, tesara, jer nema zainteresovanih za ova zanimanja.

Piše: Mediha Tabaković

Vlada Tuzlanskog kantona će stipendiranjem srednjoškolaca pokušati da stimuliše djecu da upisuju zanate, danas veoma tražene na tržištu rada ali kadrova nema jer nema zainteresiranih za zanatske škole. Dodijelit će stipendije učenicima koji odluče upisati deficitarna zanimanja kao što su zidar-fasader-izolater, tesar-krovopokrivač, armirač-betonirac, keramičar-teracer, moler-farbar-soboslikar, bravar, tapetar, stolar, krojač i rukovalac rudarske mehanizacije površinskog kopa.

IZ ŠKOLE OVE GODINE IZLAZI SAMO SEDAM KERAMIČARA

Na evidenciji za zapošljavanje u Tuzlanskom kantonu nalaze se sva pomenuta zanimanja osim keramičar- teracer.

Amela Makul, stručni savjetnik za informisanje Skužbe za zapošljavanje TK navodi da poslodavci često traže osobe za rad u građevinarstvu, ali da nisu u mogućnosi odgovoriti zahtjevima poslodavaca zbog neispunjavanja traženih uslova.

“Jako su traženi i krojači. Iako, na našoj evidenciji postoji priličan broj registrovanih krojača, mi često ne možemo odgovoriti na zahtjev poslodavca, upravo zbog traženih uslova. Najčešća prepreka je radno iskustvo ili posjedovanje nekih posebnih vještina”, kazala je Makul.

Zanimanja poput stolara, tapetara, odnosno, ona zanimanja koja su potreba u drvnoj industriji, Makul kaže da u tražena ali ne tako učestalo.

Nihad Zahirović, direktor Mješovite srednje građevinsko – geodetske škole Tuzla (Foto: M.T./Megafon)

Nihad Zahirović, direktor Mješovite srednje građevinsko- geodetske škole Tuzla kaže da u posljednjih 20 godine nije bilo upisanih učenika za zvanje molera, soboslikara, armirača, tesara, jer nema zainteresovanih za ova zanimanja.

Iz ove srednje škole ove godine izlazi pet izolatera i sedam keramičara. U drugom razredu trenutno ima deset učenika, a u prvom jedanaest učenika, svi su keramičari.

„Firma Tehnograd Company ove godine je došla na ideju da u saradnji s nama pokrenu akciju „Stručno zanimanje upiši, brige u poslu briši“ i ponudila je stipendije svakom učeniku koji upiše zanimanja tesar, krovopokrivač, armirač, betonirac. Dobit će 120 KM kroz sve godine školovanja, kao i zagarantovan posao. Ministarstvo je također prepoznalo potrebu za ovim kadrom, tako da će sufinansirati 120 KM za svakog učenika u ovoj godini. Oni učenici koji budu upisali neku stučnu školu koju sam naveo, mjesečno će imati 240 KM u prvom razredu“, kazao je Zahirović.

Privredna komora je, prema riječima Zahirovića, prije dvije godine radila projekat u Tuzlanskom kantonu, da se osobe koje se ne nalaze na birou za zapošljavanje besplatno školuju za zanimanja armirač, međutim, nisu imali prijave na taj poziv.

„Mi smo ove godine potpisali ugovor sa gradskom službom da se, također besplatno, osobe koje žele prekvalifikaciju a nalaze se na birou za nezaposlene osobe, mogu prekvalifikovati i imamo samo jednog zainteresovanog kandidata. Prostora imamo za njih deset“, navodi Zahirović.

Naš sagovornik ističe da se najviše upisuje smijer za keramičara, bez obzira na to što je stipendija bila predviđena i za druga zanimanja.

Mješovita srednja građevinsko – geodetske škola Tuzla (Foto: M.T./Megafon)

Ova tuzlanska srednja škola ima radionice i majstore gdje djeca rade praksu, ali sudjeluju i u projektima sa firmama gdje učenici uz pratnju majstora obavljaju posao.

UTICAJ RODITELJA

„Nadam se da će ponuđene stipendije pomoći da učenici upisuju stručne spreme koje su tražene, jer je to za dobrobit svih nas. Svjedoci smo da danas, šta god želite da uradite ne možete naći majstora, a i kada nađete majstora morate čekati i zbog toga je i cijena visoka.

Ja vjerujem da je sve do roditelja, jer oni više sa svojom djecom razgovaraju. Mi imamo i drugih škola koja imaju atraktivna zanimanja koja se traže na tržištu rada i takvim poslom vrlo lahko mogu obezbijediti sebi egzistenciju“, navodi Zahirović.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.