Ukoliko procedure javnih nabavki prođu kako očekuju u Zavodu zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona (ZZO TK), od 2022. godine je moguće da i građani u ovom kantonu umjesto papirnih počnu koristiti elektronske zdravstvene knjižice te da im pristup brojnim uslugama u zdravstvenom sistemu bude brži i jednostavniji.
Piše: Samir Mujakić
Iako se uvođenje elektronskih zdravstvenih knjižica najavljuje već godinama, u Federaciji Bosne i Hercegovine se u nekoliko kantona i dalje koriste papirne zdravstvene knjižice.
Prvi je u upotrebu elektronske zdravstvene knjižice uveo Kanton Sarajevo, 2013. godine.
U Unsko-sanskom kantonu proces zamjene zdravstvenih knjižica elektronskim počeo je 2017., a u Hercegovačko-neretvanskom kantonu 2019. godine.
U Srednjobosanskom kantonu, projekat zamjene zdravstvene knjižice je u završnoj fazi.
Očekivalo se da će u Zapadnohercegovačkom kantonu elektronske knjižice biti uvedene početkom prošle godine. Do toga nije došlo zbog pandemije korona virusa.
U Tuzlanskom kantonu proces zamjene zdravstvenih knjižica još nije okončan. Riad Kurtalić, portparol Zavoda zdravstvenog osiguranja TK za Megafon.ba kaže da Zavod zdravstvenog osiguranja radi užurbano na integraciji informatičkog zdravstvenog sistema u skladu sa određenim propisima i pravilia.
„Prošle godine, uz podršku Vlade TK izdvojeno je 9.000.000 KM za proces informatizacije zdravstvenog sistema. Krajem novembra objavili smo poziv za javne nabavke. Zavod je ispunio sve kriterije i očekujemo da taj poziv prođe kako očekujemo da bismo konačno krenuli u realizaciju uvezivanja zdravstvenog sistema i zamjene starih zdravstvenih knjižica za elektronske moguće je naredne govne. Proces informatizacije zdravstvenog sistema u TK počeo je 2014. a godinu kasnije završena je informatizacija primarne zdravstvene zaštite, te su djelimično povezani UKC Tuzla i domovi zdravlja“,kazao je Kurtalić.
Reakacije građana na ovu mogućnost su veoma pozitivne.
Eldar Rakočević za Megafon kaže „da bi to bilo sjajno“.
„Ne moram čekati kod ljekara uvijek osim ako se mora baš otići. Ne bih morao više ići ni po recepte, terapiju koju mi odredi u apoteci mogu provjeriti i dokle terapija traje. Elektronske knjižice dobre su za penzionere. Izbjeći će stajanja u redovima, čekanja za recepte i druge pogodnosti“.
Almasa Katana kaže da bi elektronske knjižice mnogo olakšale građanima pristup zdravstvenom sistemu.
„Ne bi se stvarale gužve, pogotovo sada u vrijeme pandemije. To bi bilo i ekonomično za sve građane i službe od uplate osiguranja do odlaska u apoteku“.
N.N. kaže da bi to bilo „veliko olakšanje“.
„Sve bi bilo na jednom mjestu. Od krvne grupe do nalaza i terapije“.
Uštede, jednostavnije procedure, manje gužve
Informatizacija zdravstvenog sistema dovela bi i do ušteda.
Elektronska zdravstvena knjižica, pored općih podataka osiguranika, sadrži i elektronske podatke o uplaćenoj premiji osiguranja i status zdravstvenog osiguranja.
Prilikom izdavanja lijekova, apotekari na osnovu skeniranog bar koda imaju uvid u propisanu terapiju i mogu je na odgovarajući način izdati osiguranim osobama. Još jedan od benefita je taj što su nakon uvođenja u upotrebu elektronskih zdravstvenih knjižica smanjene gužve u zavodima zdravstvenog osiguranja jer građani više nemaju potrebu za ovjerom knjižice.
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru(ima).
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.