„Dječija radost kada dođe Bajram bila je neopisiva. Djeca su hodala po mahali kako bi dobili para, ali to je bilo nešto sitno, manje i od banke“.
Piše: Mediha Tabaković
Ramazanski dani su iza nas, stigao je Bajram, najveći muslimanski praznik koji se slavi u krugu porodice. Osamdesetogodišnja Fatima Čikarić iz Kalesije, podijelila je s nama životnu radost koju joj daje post a što Ramazanski bajram čini još posebnijim.
IŠLI SMO NA IFTARE JEDNI DRUGIMA, VIŠE SMO SE DRUŽILI
Rođena je na Kula Gradu u Zvorniku, a danas sa djecom, unucima i praunucima živi u Kalesiji.
Nana Fatima se za naš portal prisjetila svog prvog Ramazana koji je postila još kao dijete.
„Tada nije bilo struje, nije bilo satova, ali sam redovno postila svaki Ramazan i sve do sada postim, hvala Bogu. Tada nisi znao u koliko ćeš ustati na sehur nego se postilo od mraka do mraka. Postilo se dobro, narod je bio veseo. Išli smo u džamiju, na sabah se išlo, družili smo se mnogo, išli na iftare jedni drugima. Sada je to slabije, manje je naroda i puno se promijenilo u odnosu na prije.
Postila sam sa svojom majkom sve dok se nisam udala, nakon udaje sam postila sama. Kada su mi porasla djeca onda su sa mnom postili i išli zajedno na sabah i na ikindiju, išli smo da učimo Kur'an. Na teraviju sam slabije išla jer nisam imala gdje ostaviti djecu, ali kada su malo porasli onda smo išli zajedno svaku noć.
U to vrijeme se baš mnogo radilo i umorimo se. Sada je drugačije, sve se ima, i vaktije i satovi i struja, možeš ići gdje god želiš“, ističe Fatima.
Prisjeća se koliko je i tada radovao dolazak Bajrama.
„Dječija radost kada dođe Bajram bila je neopisiva. Djeca su hodala po mahali kako bi dobili para, ali to je bilo nešto sitno, manje i od banke“.
Kada je bila djevojka, priča nam nana Fatima, odlazili su u grad gdje se vezala „ljulja“ na kojoj su djevojke pjevale. Momci su na tamburama svirali a onda bi one i igrale.
„Zdravlje me služi dobro i mogu postiti i danas sa svojih 80 godina. Nisam se ovako nadala jer i radim a postim. Samo poslijepodne malo malaksam i malo slabije vidim, ali izdržim hvala Bogu. Svaki dan i svaku noć Mu se zahvalim kad mi je omogućio da postim. Do sada sam ispostila sigurno više od 70 Ramazana, nekih 72 čitavih, a ono što sam kao dijete po malo i tih ima nekoliko“, kazala je Fatima.
Naša sagovornica kaže da je sretna što i ovaj Bajram dočekuje u kući sa svojom djecom, unucima i praunucima.
U kući Čikarića Bajram se dočekuje tako što muškarci idu ujutro na Bajram namaz, a onda svi dođu Fatimi da joj poljube ruku. Kaže Fatima da onda ona daje pare, Bajram banku.
„Za vrijeme rata bilo je veoma teško, nije bilo struje ni hrane, a u tuđoj kući smo živjeli. To je bila žalost. Nemaš dovoljno hljeba da se najedeš ali smo imali leće. Svako veče smo jeli leće. Kaže moj sin, de majko bar malo zaprži, ali nemam, nisam imala.
U fildžan naspem malo ulja i stavim krpicu i to je tako gorjelo dok sehurimo i navečer iftarimo. Drugo se ništa nije imalo, nije se imalo hljeba, ali smo ipak postili svaki dan“, prisjeća se Fatima.
ZNAO SE RED, SADA RADI KO ŠTA HOĆE
Na teraviju ide ponekad jer ne može dugo da stoji.
“Kada sam bila mala nije mati dala da idem, djeca ženska ne smiju u džamiju i muška mala djeca slabo su išla. Ali kada sam porasla onda sam išla, ali opet se imalo odstojanje i u zadnje safove je išla omladina. A sada kad odem u džamiju, ona djeca odmah do hodže. To ne mogu da shvatim kako tako, da li im njihovi roditelji kažu nemojte dušo gore ići. Ja ne kažem ništa, na mlađima svijet ostaje, ali zna se gdje će djeca a odrasli idu naprijed. Tako je to uvijek bilo prije, a sada radi ko šta hoće, nema nikakvog zakona“, kazala je Fatima Čikarić.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.