Piše: Nermina Šunj – Kušljugić
Tačan broj viška zaposlenih u zavisnim društvima – rudnicima uglja u sastavu Koncerna JP Elektroprivrede BiH dd Sarajevo, kaže za Megafon Admir Andelija, generalni direktor EPBiH, još uvijek nije utvrđen. U toku je proces prestruktuiranja rudnika koji podrazumijeva i primjenu novih Pravilnika o organizaciji i Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta.
OSNIVANJE NOVIH KOMPANIJA
„Prema ovim pravilnicima koji još nisu stupili na snagu, zavisna društva – rudnici uglja u sastavu Koncerna EPBiH će ubuduće imati poslove koji će se obavljati u osnovnoj i neosnovnoj djelatnosti. Nakon usvajanja predmetnih pravilnika radnici koji budu u neosnovnoj djelatnosti moći će se zapošljavati u novim zavisnim društvima koje osniva Elektroprivreda BiH dd Sarajevo, prekvalifikovati/ dokvalifikovati i prebaciti u osnovnu djelatnost ili ostala zavisna društva, prijevremeno penzionisati ili sporazumno prekinuti radni odnos uz isplatu stimulativne otpremnine što je definisano Sporazumom sa Samostalnim Sindikatom radnika rudnika Federacije BiH iz maja 2021. godine“, kaže u odgovoru za naš magazin prvi čovjek Elektroprivrede.
Nadalje je pojašnjeno da ukoliko zaposlenik ne prihvati ni jednu od ponuđenih varijanti, može biti proglašen i tehnološkim viškom uz isplatu otpremnine u iznosu od šest prosječnih plata radnika, što je također definirano spomenutim Sporazumom uprave Elektroprivrede i Sindikata.
Težnja je, kaže Andelija, da svi zaposlenici budu zbrinuti na prihvatljiv način.
VEZANI TEKSTOVI:
DOSIJE RUDARI (1): Kako je u skupom elektroenergetskom sektoru pojeftinila jedino rudarska lopata
DOSIJE RUDARI (2): U rudnicima uskoro niko neće htjeti da radi
DOSIJE RUDARI (3): Nismo protestirali zbog plata već da kažemo kako se danas upravlja rudnicima
DOSIJE RUDARI (5) Ministar Džindić: Neminovno je suočavanje sa izazovima dekarbonizacije
Zbrinjavanje viška radnika u rudnicima koji su u sastavu Koncerna isključivo je obaveza poslodavaca, dakle rudnika, a ne Elektroprivrede BiH, naglašavaju iz ove kompanije, uz podsjećanje na nekoliko načina koje je Andelija već pomenuo.
„JP Elektroprivreda BiH dd Sarajevo je donijela Odluku o davanju pozajmica zavisnim društvima- rudnicima uglja u sastavu Koncerna EPBiH u ukupnom iznosu 125 miliona KM i Odluku o rasporedu odobrenih sredstava za davanje pozajmica. Navedena sredstva će se prvenstveno koristiti za izmirenje dijela obaveza za doprinose za PIO/MIO zavisnih društava –rudnika uglja, redovne i stimulativne otpremnine i troškove prekvalifikacije i dokvalifikacije zaposlenika. JP Elektroprivreda BiH dd Sarajevo je već formirala jedno zavisno društvo GEOLP doo Kakanj za geološka istraživanja, laboratorijska ispitivanja, projektovanje i zaštitu. U toku su aktivnosti na formiranju još jednog zavisnog društva za pružanje usluga održavanja pomoćne mehanizacije u rudnicima“, kazao je Andelija.
ULAGANJE U POVRŠINSKE KOPOVE
S obzirom na to da u rudnicima, o čemu smo pisali u prethodnim tekstovima, kao jedan od uzroka današnjeg stanja spočitavanju Elektroprivredi jer nisu investirali koliko su se obavezali tokom formiranja Koncerna, pitali smo i koliko je novca uloženo do kraja 2021. godine.
Prema Odlukama o dokapitalizaciji u rudnike u sastavu Koncerna, kažu nam iz Elektroprivrede, ukupna ulaganja po Odlukama o dokapitalizaciji u rudnicima u sastavu Koncerna bila su predviđena u iznosu 452.931.000 KM.
„Zaključno sa 31.12. 2021. godine, realizirane su investicije od strane JP Elektroprivreda BiH dd Sarajevo kao vladajućeg društva u zavisna društva -rudnike uglja u sastavu Koncerna EPBiH u ukupnom iznosu 332.911.402 KM.
Investicije u modernizaciju procesa rada u Rudniku mrkog uglja Zenica doo zenica, Rudnik mrkog uglja Abid Lolić doo Travnik – Bila i Rudnik uglja Gračanica doo Gornji Vakuf – Ukoplje su završene. Opredjeljenje Elektroprivrede je takvo da se u narednom periodu planira investirati u četiri rudnika u sastavu Koncerna i to: Rudnik uglja Kreka doo Tuzla, Rudnik uglja Kakanj doo Kakanj, Rudnik mrkog uglja Đurđevik doo Đurđevik i Rudnik mrkog uglja Breza, sa akcentom investiranja u površinsku eksploataciju uglja kako bi se maksimalno humanizirao rad u rudnicima.
U 2021. godini ukupne investicije u zavisna društva – rudnike uglja u sastavu Koncerna od strane Elektroprivrede iznosile su 8,1 milion KM, uglavnom u Rudnik uglja Kreka doo Tuzla“, kaže generalni direktor Elektroprivrede BiH Admir Andelija.
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.
1 komentar
Svaka njima cast niko do sada nije uspio da proizvodnju sa 5000 tona na dan dovedu jedva na 1000 na dan. Najbolje da prestanu ulagati skroz. sramota osjekli su drvo na kojem sjede.
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.