Autor: Megafon.ba
Bosna i Hercegovina ove godine proslavlja Dan nezavisnosti kao država kojoj je odobren kandidatski status u Evropskoj uniji i mada je, zbog konstantnih unutrašnjopolitičkih previranja ali i vanjskih pritisaka Bosna i Hercegovina u veoma teškom periodu, činjenica je da dočekujemo još jedan praznik kao nezavisna i suverena država. Onakva za kakvu su se građani opredijelili na referendumu o nezavisnosti održanom 29. i 1.marta 1992. godine.
Historijski datum za BiH osporavaju u bh. entitetu RS
Globalna kretanja danas veoma utiču na unutrašnje političke odnose u Bosni i Hercegovini a praznik države još uvijek nije priznat od velikog broja građana bh. entiteta Republika Srpska. Međutim, nepobitna je činjenica da je 1. mart datum ispisan velikim slovima u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.
Nakon raspada bivše Jugoslavije, što je kao pravni fakat ustanovila Međunarodna arbitražna komisija (Badinterova komisija) i preporuke da republike odluče o samostalnosti, kao pravni i legitiman slijed događaja, 25. januara 1992. godine Skupština SR BiH donijela je odluku o raspisivanju referenduma o nezavisnosti RBiH.
Referendumsko pitanje za punoljetne građane tadašnje Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasilo je:
Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Od 2.073.568 glasača na referendumu, njih 99,7 posto kazalo je DA za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine.
Redakcija Megafon.ba građankama i građanima čestita 1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.