Petak, 22 Novembra

Bez zanata nema ni kravata (6) Vejzović, vlasnik vodoinstalaterske firme: Moramo „kupovati radnike“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Projekat edukacije vodoinstalatera za strano tržište, a koji je Vejzović imao namjeru raditi uz podršku firmi iz Slovenije i Njemačke, propao je jer se u cijeloj Tuzli za obuku prijavilo samo pet kandidata.

Piše: Mediha Tabaković

Na području Tuzlanskog kantona nedostatak vodoinstalatera je veliki problem, prije svega za firme koje se bave tom djelatnošću.

U vodoinstalaterskoj firmi „Vejzović“ Tuzla godinama nedostaje kadrova.

SLABA ZAINTERESIRANOST MLADIH

Ferid Vejzović, direktor firme, za Megafon kaže da je morao zaposliti obućara, kojeg je naučio poslu i za kojeg kaže da mu je danas vrstan majstor.

Nažalost, kaže Vejzović, firmu će morati da proda ili zatvori.

„Imao sam dobar program koji sam preko ministarstva dogovarao da uzmemo djecu jer su firme iz Slovenije bile zainteresovane, da im se da stipendija od 300 KM mjesečno i po završetku bi imali obavezu prema firmi raditi pet godina. U mojoj firmi bi prolazili kroz rutinske radove i nakon toga bi ih slali za Sloveniju i Njemačku. Od tog programa nema ništa jer se u cijeloj Tuzli prijavilo samo pet učenika i taj projekat se ne isplati“, ističe Vejzović.

Naš sagovornik navodi da je tržište takvo da radnike kupuju jedni od drugih, nudi se veća plata, to je kako kaže jedini način.

„Od Vlade nema ništa i ja sam u politici. Ovdje se ne isplati otvoriti firmu. Djeca se ne mogu nikako podstaknuti za školu. Treba ih učiti „da budu što veći probemi“ i odmah su u gradu broj jedan, niko ih neće dirati, a ova pametna djeca ne mogu od njih doći do izražaja. Ova zemlja je jako loša“, navodi Vejzović.

Vejzović je imao učenike koji su radili praksu i nije imao nikakvu obavezu prema njima. Uprkos tome, kaže, plaćao im je njihov rad. Navodi da se od takve djece ne mogu dobiti radnici jer nisu imali neke volje za rad.

“Možete na spisku imati majstora ali od njega za čitav dan imate samo osmijeh”.

Također, Vejzović kaže da je država nemilosrdna i da ništa ne pomaže, pa ga ne čudi što nema interesa za otvaranje firmi, jer kako kaže, u ovoj državi niko i ne treba imati takav interes.

„Mi smo kao država u deficitu sa radnicima. Idemo i u Brčko da radimo kupatila. Mi smo firma i radimo profesionalno i dajemo garanciju a nismo ni zaštićeni. Ja nisam prošao u Vijeću a htio sam da se donese odluka da se presiječe crno tržište, ništa više ne bi trebalo“, navodi Vejzović.

Od zanata vodoinstalatera se može živjeti, kako naš sagovornik kaže, ne može se kao nekada obogatiti ali se može jako dobro živjeti. Vejzović svojim radnicima ne dozvoljava da dižu kredite, nego im iz blagajne daje novac pa im se odbija od plate.

„Novca na edukaciju potroši se više nego da radnika pošalješ u školu u Austriju. Kupuje se, primjera radi, višak materijala bez potrebe, jer ne znaju. Kada tražim radnika bitno mi je da čovjek hoće raditi, ne mora on po struci biti vodoinstalater. Nikada nisam imao više od pet radnika, ostavljamo poslove koje ne možemo da stignemo ili ako neko želi da baš mi radimo, onda zakažemo termin“, kazao je Vejzović.

POZAJMICE ZA PLATE

Iako Vejzovićeva firma radi preko 30 godina, kaže da nikada nije želio da se njegova reklama ističe tamo gdje su obavljeni radovi, jer nije želio doći u situaciju da ima reklamu, a s druge strane nađe se u situaciji da mora uzimati pozajmice kako bi isplatio plate.

Bez zanata nema ni kravata (1) Mevludin Bijesović, vlasnik firme Tem Color: Djeci bi bilo draže učiti na radilištu nego sjediti u učionici

Bez zanata nema ni kravata (2): Učenici deficitarnih zanimanja imaju stipendije i uvjete za praktičnu nastavu

Bez zanata nema ni kravata (3): Najtraženije prekvalifikacije za varioca

Bez zanata nema ni kravata (4): U Rudniku Banovići radnike deficitarnih zvanja osiguravaju stipendiranjem srednjoškolaca

Bez zanata nema ni kravata (5) Moler Aldin Ibrahimović: Moguće je da zaradim više nego državni službenik koji ima više škole od mene

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.