Petak, 22 Novembra

Bez zanata nema ni kravata (4): U Rudniku Banovići radnike deficitarnih zvanja osiguravaju stipendiranjem srednjoškolaca

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

RMU Banovići nedostaje rukovalaca rudarskom mehanizacijom, varilaca, bravara, bagerista, električara, kadrova koji su završili zanate deficitarne na tržištu rada.

Piše: Mediha Tabaković

Jednako deficitarna zanatska zanimanja na tržištu rada u Bosni i Hercegovini kao što su moleri, tesari, vodoinstalateri, jesu i rukovaoci rudarskom mehanizacijom površinskih kopova rudnika. U tuzlanskom, rudarskom kraju, to je već evidentan problem. Međutim, u Rudniku mrkog uglja Banovići problem pokušavaju da preduprijede stipendiranjem srednjoškolaca.

KONKURSI I INTERNA PRERASPODJELA RADNIKA

Elvir Salihović, direktor Rudnika mrkog uglja Banovići za Megafon je kazao da im nedostaje nekoliko profila a u najvećem deficitu su sa fizičkim radnicima.

„U nedostatku smo sa variocima, bravarima, bageristima, električarima, sa zanatima koji nažalost izumiru. Taj problem u većoj mjeri rješavamo internom preraspodjelom, dokvalifikacijom i prekvalifikacijom. Kada nismo u mogućnosti onda idemo putem konkursa. Kontinuirano se na godišnjem nivou penzioniše oko 100 radnika čija radna mjesta popunjavamo novim prijemom, ali tek nakon što iscrpimo unutrašnju mogućnost prerasporeda radnika s akcentom na prijem proizvodnih radnika“, kazao je Salihović.

Na površinskom kopu kao i u ostalim pogonima Rudnika, kaže Salihović, radna mjesta pretpostavljaju određenu stručnu spremu, koju straže putem konkursa. Također, kadrove pokušavaju pronaći i unutar Društva internom preraspodjelom.

Među nedostajućim zanimanjima u TK su i rukovaoci rudarskom mehanizacijom (Foto: Površinski kop Turija Banovići/ M.T./Megafon)

„Već sam ranije spomenuo da imamo niz navedenih nedostatka sa kadrom, ali ako govorimo o bravarima, za sada imamo iskusne bravare, međutim, problem bi mogao nastati u budućnosti kada oni odu u penziju, ali da napomenem, da se svakodnevno zajedničkim radom obučavaju mlađi radnici“, istakao je Salihović.

Rudnik Banovići trenutno ima 2.800 radnika, ali kako Salihović navodi, neophodna je kontinuirana edukacija, a u nekim slučajevima i prekvalifikacija i dokvalifikacija zaposlenika, što je predviđeno godišnjim planom poslovanja.

Prema riječima direktora Rudnika, ukoliko se radi o novim radnicima, predviđene su edukacije i probni rad koji moraju zadovoljiti da bi im radni odnos bio produžen.

„Već razmišljamo o saradnji sa Mješovitom srednjom školom Banovići, njihovim menadžmentom i profesorima, da nakon završene prve godine zanatskih zanimanja izdvojimo učenike koji se ističu znanjem i sposobnošću te da ih u nastavku školovanja stipendiramo, a po završetku školovanja primimo u radni odnos“, naveo je Salihović.

Godinama učenici i studenti obavljaju pripravnički staž u Rudniku Banovići, a trenutno imaju 27 osoba na stučnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa.

Salihović ističe da prema ugovoru o saradnji sa Mješovitom srednjom školom Banovići, Rudarskim i Mašinskim fakultetom iz Tuzle, sa kojima sarađuju na više različitih projekata, učenici imaju i mogućnost obavljanja praktične nastave u Rudniku Banovići.

PROBLEMI S KADROVIMA U NAREDNIM GODINAMA

Salihović također navodi da na području Općine Banovići nema velikih problema u pronalasku radnika jer je ovaj kraj vezan za rudnik te mnogo ljudi vidi budućnost u rudniku. Međutim, naš sagovornik upozorava da bi problem mogao nastati u narednim godinama, jer sve manje djece upisuje zanate, ili nakon završene škole odlaze u inostranstvo.

Vezani tekstovi:

Bez zanata nema ni kravata (1) Mevludin Bijesović, vlasnik firme Tem Color: Djeci bi bilo draže učiti na radilištu nego sjediti u učionici

Bez zanata nema ni kravata (2): Učenici deficitarnih zanimanja imaju stipendije i uvjete za praktičnu nastavu

Bez zanata nema ni kravata (3): Najtraženije prekvalifikacije za varioca

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.