“Zamišljeno je da Centar za autizam Tuzlanskog kantona u budućnosti bude centar za svu djecu od rane životne dobi do njihove biološke smrti, centar koji će ih opservirati, pratiti i na kraju krajeva, kada više ne bude njihovih roditelja i kada se ne bude imao ko brinuti o njima, oni će dobiti svoj drugi dom upravo u centru i o njima će se brinuti uposlenici centra“, kazala je Altumbabić.
Autor: Mediha Tabaković
Simboličnim puštanjem plavih balona u zrak ispred budućeg Centra za autizam Tuzlanskog kantona, obilježen je 2. april, Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Predsjednica Udruženja roditelja djece-osoba sa autizmom (URDOSA) Tuzla, Emina Altumbabic, za naš portal kazala je da su i današnjim okupljanjem roditelja i djece obilježili još jedan 2. april.
USKORO OTVARANJE CENTRA
„Mi svake godine obilježimo 2. april evo već godinama unazad, ispred buduće Javne ustanove Centar za autizam Tuzlanskog kantona, u naselju Kolona u Bukinju, simboličnim puštanjem plavih balona u zrak, zatim uz druženje roditelja i djece. Danas su nam bili i predstavnici Vlade Tuzlanskog kantona koji će biti osnivači ove Javne ustanove. Uglavnom to bude druženje gdje imamo i goste koji dođu, zanimaju se šta je autizam“, kazala je Altumbabić.
Prema riječima naše sagovornice Centar za autizam još uvijek nije u potpunosti otvoren dok se ne završe sve zakonske procedure koje je potrebno proći, ali početak rada Centra očekuje se uskoro.
„Centar za autizam još uvijek nije zvanično otvoren, još se radi na zakonskoj proceduri koja treba da bude završena, evo nadamo se po obećanjima uz Vlade upravo u aprilu mjesecu. Naime, prijedlog Zakona o osnivanju Javne ustanove Centra za autizam bi se trebao naći na jednoj od sjednica Vlade u aprilu, a nakon toga što bude usvojen na Vladi ide i u skupštinsku proceduru. Nakon što Skupština potvrdi, kreće se u formiranje Javne ustanove Centra za autizam Tuzlanskog kantona“, ističe Altumbabić.
Osnivači, odnosno, Vlada i Skupština moraju izabrati privremeni nadzorni odbor, nakon toga privremeni nadzorni odbor bira vršioca ustanove, koji će raditi sve ono što je potrebno za prijem prvih korisnika, kaže Altumbabić.
„To znači opremanje Centra namještajem koji se koristi u ovakvim ustanovama ali i specijaliziranom opremom koja je potrebna za rad sa djecom-osobama sa autizmom, ide se sa unutarnjom organizacijom, pravilnicima o radu, o prijemu djece sa autizmom i mi otprilike računamo ako bi sve bilo po planu onako kako smo zamislili, da bi centar mogao biti otvoren za nekih otprilike dva mjeseca, a da bi prve korisnike mogli primiti u septembru ili oktobru ove godine. Međutim to su samo naša očekivanja jer to ne ovisi o radu Udruženja pa moramo sačekati da vidimo kako će se stuacija odvijati“, kazala je ona.
Ono što treba kazati jeste da će ovaj Centar biti prva Javna ustanova ovog tipa u Bosni i Hercegovini koji će osnovati država, u ovom slučaju Tuzlanski kanton.
Kako naša sagovornica ističe djeca-osobe sa autizmom, po svim konvencijama i zakonima Bosne i Hercegovine imaju pravo na javnu uslugu, to znači da kao što se sva djeca i odrasle osobe imaju pravo liječiti u bolnicama i domu zdravlja, tako i ova odjeca moraju dobiti specijalizirane ustanove, Centre za autizam kao što je to slučaj u našem susjedstvu. U Hrvatskoj imaju četiri centra za autizam.
DECENIJA I PO BORBE
„Udruženje roditelja djece sa autizmom se za ovu priču bori već četrnaest godina i proces neće biti jednostavan. Zamišljeno je da Centar za autizam Tuzlanskog kantona u budućnosti bude centar za svu djecu od rane životne dobi do njihove biološke smrti, centar koji će ih opservirati, pratiti i na kraju krajeva, kada više ne bude njihovih roditelja i kada se ne bude imao ko brinuti o njima, oni će dobiti svoj drugi dom upravo u centru i o njima će se brinuti uposlenici centra“, kazala je Altumbabić.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.