Utorak, 1 Jula

Promocijom knjige “Negiranje: posljednja faza genocida” u Tuzli počela manifestacija sjećanja na genocid u Srebrenici

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Megafon.ba

Promocijom knjige Negiranje: posljednja faza genocida, koja je održana večeras u Plavoj sali Bosanskog kulturnog centra TK, zvanično je otvorena manifestacija “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici”, koja se i ove godine održava u Tuzli i trajaće do 12. jula, a posvećena je njegovanju kulture sjećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

Knjiga, koju su uredili John Cox, Amal Khoury i Sarah Minslow, predstavlja zbornik naučnih radova nastalih na međunarodnoj konferenciji održanoj 2019. godine u Sjedinjenim Američkim Državama. Za domaće izdanje u prevodu Resula Mehmedovića, knjigu je objavila izdavačka kuća Dialogos. Djelo se bavi praksama negiranja i veličanja genocida, te fenomenom tzv. trijumfalizma, pojave u kojoj se počinjeni zločini ne samo poriču, već i javno slave.

Promotori izdanja bili su prof. dr. Vedad Gurda sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli i dr. Hikmet Karčić, naučni saradnik sarajevskog Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Promociju je moderirao mr. Nedim Alić.

(Foto: JU BKC TK)

U svom obraćanju, prof. dr. Gurda naglasio je da negiranje genocida u BiH nije izolovana pojava, već dio sistematskog pokušaja da se izvrši revizija historijskih činjenica i kolektivnog pamćenja.

„U bosanskohercegovačkom kontekstu suočavamo se ne samo s negiranjem genocida, već s njegovom javnom glorifikacijom, što predstavlja dodatnu fazu zločina – fazu trijumfalizma“, istakao je Gurda.

On je upozorio da postojeći pravni mehanizmi, uprkos formalnim izmjenama zakona, nisu pokazali efikasnost u zaštiti istine i žrtava, te da BiH ne može očekivati napredak ka evropskim integracijama bez suočavanja s prošlošću.

Sličan stav iznio je i dr. Hikmet Karčić, koji je autor jednog od poglavlja u knjizi u učesnik konferencije na kojoj su i nastali rdovi objavljeni u knjizi. On je kazao da društvo u BiH već živi u vremenu u kojem se genocid ne samo negira, već se i veliča.

„Trijumfalizam se izražava kroz sport, medije i društvene mreže – kroz svakodnevne poruke koje žrtve dodatno povređuju i društvo guraju unazad“, rekao je Karčić. Istakao je da takve prakse ne postoje u drugim postgenocidnim društvima u svijetu i da je zbog toga još važnije javno govoriti o njima.

Učesnici promocije složili su se da je ova knjiga dragocjen doprinos međunarodnom i domaćem razumijevanju procesa negiranja, glorifikacije i sistemske šutnje u postratnim društvima. Također, ocijenjeno je da ovakve publikacije moraju biti dostupnije široj javnosti, naročito mladim generacijama, kako bi se izgradila otpornost na narative koji relativiziraju istinu i krivotvore historiju.

U okviru manifestacije “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici” u Tuzli će u narednim danima biti upriličen niz sadržaja koji na različite načine tematiziraju zločin genocida, kulturu sjećanja i otpor zaboravu. Program se nastavlja već 1. jula razgovorom s mr. Ramizom Salkićem o genocidu i ratnim zločinima u bosanskom Podrinju, koji će biti održan u Čitaonici biblioteke “Behram-beg”m a isti dan BKC-u TK biće otvorena izložba “Imami šehidi – žrtve genocida u Srebrenici”, dok je za 3. juli planirana promocija knjige “Bijeli cigani”. U ponedjeljak, 7. jula, slijedi prikaz filma “Liplje – povratak u slobodu” u amfiteatru Behram-begove medrese. Poseban značaj imaju dvije međunarodne pozorišne predstave – 9. jula “A come Srebrenica” u Narodnom pozorištu Tuzla i 12. jula “The flowers of Srebrenica”, također na sceni Narodnog pozorišta. Dan uoči godišnjice genocida, 10. jula, biće organizirana tradicionalna mirna šetnja “8372 koraka za Srebrenicu”, a centralni program manifestacije istog dana u 20:50 sati na Trgu slobode.

Organizatori manifestacije “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici” su Medžlis Islamske zajednice Tuzla, JU BKC TK, Institut za društvena i religijska istraživanja, JU Specijalna biblioteka „Behram-beg“, Behram-begova medresa, Narodno pozorište Tuzla, BZK Preporod, Centar za kulturu Tuzla i građanska inicijativa „8372 za Srebrenicu“, uz podršku Muftijstva tuzlanskog i Grada Tuzla. U narednim danima biće organizovani brojni programi sjećanja, izložbe, tribine i umjetnički sadržaji.

(JU BKC TK)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.