U srijedu, 26. aprila, trebalo bi da bude održana sjednica Narodne skupštine RS kako bi sudija iz reda srpskog naroda u Ustavnom sudu BiH bio pozvan da podnese ostavku, odnosno da ne učestvuje u radu ovog suda.
Autor: Megafon.ba
Predstavnici parlamentarnih stranaka iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) potpisali su danas u Banjaluci plan o djelovanja organa i predstavnika RS u institucijama Bosne i Hercegovine o zaštiti imovine.
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je da plan aktivnosti sadrži 21 zaključak i održava poštovanje Dejtonskog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine, ali i jednako favorizuje prava Republike Srpske dobivena ovim sporazumom.
Prema riječima Dodika u srijedu, 26. aprila, trebalo bi da bude održana sjednica Narodne skupštine RS kako bi sudija iz reda srpskog naroda u Ustavnom sudu BiH bio pozvan da podnese ostavku, odnosno da ne učestvuje u radu ovog suda. Dodao je da Srbi neće biti u ovoj instituciji i da će na taj način delegitimisati Ustavni sud BiH.
Sastanak predstavnika stranaka o ovoj temi održan je u petak kada je usaglašena radna verzija dokumenta.
Dodik je rekao i da je usaglašeno da političke stranke neće učestvovati u raspravi o imovini u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
Današnjem sastanku su prisustvovali i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministri i predstavnici Republike Srpske u institucijama Bosne i Hercegovine, kao i stranaka koje čine vladajuću koaliciju.
Sastanku nisu prisustvovali predstavnici SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red.
Dodik je rekao da će potpisnici donositi važne odluke, a da su se “oni koji su se odlučili da budu mimo nas odlučili da budu izdajnici RS-a”.
(Izvor: BHRT/Anadolija)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.