Autor: Megafon.ba
U ovoj godini bh. građani najviše vjeruju medijima (66,8 posto) i vjerskim zajednicama (52.1 posto) zatim institucijama vlasti (45,8 posto) te nevladinom sektoru (17.3 posto), a najmanje povjerenja građani imaju u političke partije i političare, kazala je generalna sekretarka Udruženja BH novinari Borka Rudić prezentujući istaživanje povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija.
Rudić je istakla da postoje razlike u percepciji građana u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Tako u Federaciji BiH najviše se vjeruje medijima, a potom institucijama vlasti i vjerskim zajednicama, dok u Republici Srpskoj se najviše vjeruje vjerskim zajednicama.
Građani Federacije BiH i Republike Srpske samo su donekle zadovoljni radom medija, s tim da je većina stanovnika Federacije uglavom zadovoljna radom medija dok je u RS-u veći procenat nezadovoljnih.
Kad je riječ o pitanju slobode medija najveća prepreka kako smatraju građani BiH su polititička zavisnost 65,8 posto, opšta politička klima u državi 47,.3, finsijska zavisnost 32,8 i nedovoljna profesionalnost 20,2 posto.
Prema izvještaju televizija je izgubila primat kada je riječ o načinu informisanja građana BiH. Tako da se značajan dio građana informiše putem interneta 49,7 posto i društvenih mreža 18,3 posto, a klasični mediji su manje zastupljeni kao izvor informisanja.
Televizija je prvi izvor informisanja za tek 28,3 posto bh. građana. Također, internet dominira i kad je riječ o kvalitetnom informisanju sa 62,9 posto.
– Kad kažemo internet tu građani najviše misle na online portale i ono što im je dostupno preko portala i društvenih mreža. Građani BiH smatraju da internet dominira kao kvalitetan izvor informacija. Ovdje je s naše strane veliki upitnik. Da li je to baš tako – kazala je Rudić i najavila da će neko od narednih istraživanja biti posvećeno upravo dominaciji interneta i online medija.
Istakla je da struka smatra da na internetu ima manje kvalitetnih sadržaja nego u tradicionalnim medijima.
Kad je riječ o kršenju novinarskih prava bh. građani smatraju da ih najviše krše političari i političke stranke (71,5 posto) te vlasnici medija i urednici. Među onima koji krše prava novinara po mišljenju građana nalaze se i OHR i međunarodna zajednica. To mišljenje je dominantno u Republici Srpskoj.
Istraživanje je također tretiralo pitanje izvještavanja o femicidu, etička načela u novinsrstvu, pitanje klevete kao krivičnog djela…
Udruženje BH novinari i Fondacija Friedrich Ebert predstavili su istraživanje o medijskim slobodama u Bosni i Hercegovini iz perspektive građana.
Istraživanje je provedeno od 28. marta do 11. aprila na uzorku od 509 bh. građana putem CATI ankete koja je sadržavala 20 pitanja o tome na koji način građani razumiju medijske slobode; pritiske na novinare; koliko su zadovoljni izvještavanjem medija o temama od javnog značaja, uključujući nasilje nad ženama; kome vjeruju više – medijima, političarima, NVO sektori ili vjerskim institucijama; koji su mediji prvi izvori infrmacija za građane i kako građani vide perspektive novinarstva i mogućnosti unapređenja njegovog kvaliteta u BiH.
Uz podršku Fondacije Friedrich Ebert, Uduženje BH novinari provede ovo istraživanje kontinuirano od 2009. godine , a rezultate tradicionalno predstavljaju na Svjetski dan slobode medija.
(BHRT)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.