Petak, 19 Aprila

Energetska tranzicija (9) Profesor Izudin Kešetović: Bilo bi dobro ideju izgradnje peletare realizirati i u TK

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Ovdje se radi i o socijalnoj dimenziji jer se građanima omogućuje povoljna nabavka sistema za grijanje i energenata. Uvodi se red u sistem i distribuciju biomase i peleta kao energenta. Sistem je ekološki prihvatljiv. Ekonomski potpuno održiv”, kaže ekonomski stručnjak Kešetović.

Autor: Nermina Šunj – Kušljugić

Cijene peleta vrtoglavo rastu i već ima naznaka da će se mnogi korisnici koji pelet koriste za grijanje vratiti na „stari“ energent – ugalj. Otvara to ponovo pitanje smanjenja zagađenja, odnosno, korištenja uglja u vrijeme globalnog procesa dekarbonizacije.  

U Kantonu Sarajevo, najavio je to ministar privrede Adnan Delić, u saradnji sa KJP „Sarajevo – šume“ doo, pokreću projekat izgradnje peletare a razlozi su, između ostalog, ekološke naravi.

KRIZA ENERGENATA

Studiju opravdanosti za buduću peletaru radili su profesor Izudin Kešetović i Armin Avdić.

Prof. dr. Kešetović na pitanje Megafona koliko je realizacija takve ideje moguća i u Tuzlanskom kantonu, kaže da je ideja dobra, ekološki i ekonomski održiva te da bi bilo dobro da bude realizirana ne samo u TK, već u cijeloj Bosni i Hercegovini.  

„Odgovor se nalazi u sistemu upravljanja državnom imovinom kao javnim dobrom. Naše šume su biološke, ostavljene kao bogatstvo ranijih generacija. U uslovima krize energenata moramo se okrenuti obnovljivim izvorima energije razmišljajući o ekologiji i ekonomiji. Ideja da se degradirane šume obnove kroz novi sistem eksploatacije i korištenja je odlična. Stoga, koncept koji zagovara i realizuje Kanton Sarajevo je dobar.

Ovdje se radi i o socijalnoj dimenziji jer se građanima omogućuje povoljna nabavka sistema za grijanje i energenata. Uvodi se red u sistem i distribuciju biomase i peleta kao energenta. Sistem je ekološki prihvatljiv. Ekonomski potpuno održiv. Stoga bi bila dobra ideja da se sličan projekat realizuje u Tuzlanskom i drugim kantonima Federacije kao i u cijeloj Bosni i Hercegovini“.

UKLJUČITI PROIZVODNI SEKTOR

„Ekonomski institut Ekonomskog fakulteta u Sarajevu je spreman da se uključi u ovakve i slične projekte u saradnji sa drugim naučnoistraživačkim institucijama. To bi bila dobra prilika da se na projektu angažuju subjekti iz proizvodnog sektora u dijelu projektovanja i izgradnje sistema grijanja uz korištenje biomase i peleta“, kazao je za Megafon profesor Kešetović.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.