„Svi smo vidjeli kako su prošli rudnici koji su u sastavu EP BiH. Vidjeli smo da je EP od rudnika dobila jeftinu sirovinu ugalj i jeftinu radnu snagu, dok su rudnicima ostali dugovi i zastarjela oprema”, kazao je Mrkonjić.
Piše: Mediha Tabaković
U Rudniku mrkog uglja (RMU) Banovići od 1946. godine proizvodnja nije stala niti je bila upitna. U menadžmentu Rudnika tvrde da je jedan od razloga tome što rudnik nije u sastavu Elektroprivrede Bosne i Hercegovine dd Sarajevo.
Kada je uspostavljen Koncern 2009. godine, EP BiH i sedam rudnika u Federaciji BiH, rukovodstvo Rudnika Banovići odbilo je ponudu za pridruživanje.
JEFTIN UGALJ I JEFTINA RADNA SNAGA
Izvršni direktor za investicije i razvoj novih djelatnosti Damir Mrkonjić naveo je nekoliko razloga zbog kojih smatra da je odluka o odbijanju ulaska u Koncern najbolja odluka u ovom Rudniku.
„Smatramo da je dobro što RMU Banovići nije dio Koncerna iz više razloga. Svakako, svi smo vidjeli kako su prošli rudnici koji su u sastavu EP BiH. Vidjeli smo da je EP od rudnika dobila jeftinu sirovinu ugalj i jeftinu radnu snagu, dok su rudnicima ostali dugovi i zastarjela oprema”, istakao je Mrkonjić.
Rudnik Banovići zapošljava oko 2.800 radnika i svake godine zapošljavaju nove radnike u skladu sa potrebama. Drugi rudnici su, kazao je Mrkonjić, ulaskom u Koncern konstantno smanjivali broj zaposlenih.
Prosječna plaća zaposlenih u RMU Banovići je 1.250 KM i svakom radniku isplaćuje se topli obrok u visini od 14 KM po danu.
U RMU Banovići su u prošloj godini zabilježili najbolji rezultat nakon rata i najveću proizvodnju, više od 1,6 miliona tona iskopanog uglja.
„Ove godine smo imali u startu poteškoće sa EP BiH, gdje nas je Elektroprivreda ucijenila i nismo imali zadovoljavajući ugovor o isporuci uglja za TE, a uz to je i krajem marta Rudnik Podzemna eksploatacija zahvatio požar velikih razmjera koji je rezultirao prestankom rada ovog pogona oko osam mjeseci. Toliko je trajalo gašenje, sanacija i priprema pogona za ponovnu proizvodnju“, istakao je Mrkonjić.
Pored svih poteškoća koje su zadesile Rudnik Banovići ovaj rudnik i dalje opstaje i prema analizama menadžmenta, prema uspjehu u poslovanju su na prvom su mjestu u Federaciji.
U opremu su investirali više od 200 miliona KM, kaže Mrkonjić, a samo od 2009. do 2020. godine uložili su 187.290.584 KM vlastitih sredstava.
„Izgradnjom novih blokova čija je efikasnost puno veća, štetne emisije bi nekoliko puta bile smanjene, cijena energije bi bila puno povoljnija i isporuka električne energije stabilnija i kvalitetnija, nekoliko stotina radnika bi bilo direktno a hiljade indirektno zaposleno“, kazao je Mrkonjić.
HLJEB SA SEDAM KORA
Rudarski posao je fizički naporan stoga se često kaže, rudarski je hljeb sa sedam kora.
Vezani tekstovi:
DOSIJE RUDARI (1): Kako je u skupom elektroenergetskom sektoru pojeftinila jedino rudarska lopata
DOSIJE RUDARI (2): U rudnicima uskoro niko neće htjeti da radi
DOSIJE RUDARI (3): Nismo protestirali zbog plata već da kažemo kako se danas upravlja rudnicima
Uposlenici Rudnika mrkog uglja Banovići za Megafon ističu da su zadovoljni radom u rudniku i uslovima rada. Htjeli su razgovarati za Megafon ali bez fotografiranja i samo uz objavu inicijala.
„Na poslu je sasvim dobro, radno vrijeme je ispunjeno jer imamo mnogo posla, ponekad imamo i prekovremenog rada, ali nam to ne pada teško, kroz šalu i priču, sve to brzo prođe. Nadam se da će doći do izgradnje termobloka 7 jer nam je to potrebno, kao što je i rudnik potreban njima, ali ipak o tome se odlučuje negdje gore.
Povećanje cijene uglja je svakako pozitivno za nas, to će poboljšati položaj rudara. Nadam se da će rudnik nastaviti poslovati dobro i to bi za nas značilo poboljšanje uslova rada, a svakako se nadamo i povećanju plaća rudara s obzirom na težak posao koji obavljaju, mislim da će se svako složiti da smo to i zaslužili“, istakao je rudar F.P. koji radi kao bravar u rudniku Banovići.
Rukovalac transportnog sistema M.Č. i električar na seperaciji S.N. navode da kao rudari imaju podršku od Sindikata te da su jako zadovoljni dosadašnjim radom rudnika.
U RMU Banovići uporedo djeluju dva sindikata, Sindikat zaposlenika rudnika RMU Banovići kojeg vodi predsjednik Mirnes Mujkić, a drugi je Sindikalna organizacija RMU Banovići sa predsjednikom Mirsadom Kukićem.
Zijad Lačić, predsjednik Samostalnog sindikata rudara FBiH za Megafon ističe da rudari u Federaciji rade u nehumanim uslovima, sa dotrajalom opremom, a razlog tome je, kako kaže, netrasparentan program restruktuiranja rudnika.
„Samostalni sindikat rudara FBiH maksimalno se trudi da zaštiti prava rudara utvrđena kolektivnim ugovorom i Zakonom o radu te činimo sve da se položaj rudara popravi. Rudari su možda najbolji članovi ovog društva i ponos su ove države“, kazao je Lačić.
Na pitanje šta misli o izgradnji zamjenskih termoblokova, Lačić ističe da je zbog samog zastoja izgradnje Blok 1 Banovići, Blok 7 Tuzla i Blok 8 Kakanj, stanje u rudnicima FBiH a samim tim i RMU Banovići, teško, s obzirom na to da je plasman uglja neizvjestan.
„Mišljenja sam da su Blok 1 Banovići i Blok 7 Tuzla neophodni za stabilan energetski sistem, energetski suverenitet, a posebno uzimajući u obzir energetsku krizu u svijetu. Nadam se i apelujem na nadležne da čim prije krenu u realizaciju ovih kapitalnih projekata čime bi se dugoročno obezbijedio plasnam uglja“, kazao je Lačić.
VELIKE POSLJEDICE POŽARA U JAMI OMAZIĆI
S obzirom na to da je ova godina bila jedna od najtežih poslovih godina rudnika Banovići, zbog požara u jami „Omazići“, naši sagovornisi smatraju da je Rudnik uspio da se oporavi i ovu godinu zabilježi kao uspješnu poslovnu godinu, u kojoj su izvršene sve obaveze, kako za rudare tako i za ostale obaveze poslovanja.
Ostali smo uskraćeni za detalje o tome jer direktor rudnika Banovići, Elvir Salihović, do objave teksta, ni nakon brojnih zahtjeva nikada nije odgovorio na pitanja Megafona.
(U nastavku serijala čitat ćete: Šta o problemima u rudnicima kažu u menadžmentu Elektroprivrede BiH dd Sarajevo te koliko je u cijeli proces rješavanja problema uključeno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH)
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.