Autor: N. Š. K.
Centar za promociju civilnog društva (CPCD), kao jedna od najvećih i najznačajnijih organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini i značajan poslodavac, uputio je poziv udruženjima i fondacijama da potpišu zahtjeve civilnog sektora u vezi Odluke Vlade FBiH o minimalonoj plati od 1.000 KM.
Centar za promociju civilnog društva poziva sva udruženja i fondacije koje su registrovane na državnom, federalnom ili kantonalnom nivou da svojim potpisom podrže slijedeće zahtjeve za privremeno povlačenje odluke o minimalnoj plati i uključivanje civilnog sektora u sve faze sprovođenja reformskih politika.
Osim potpisivanja zahtjeva putem linka https://forms.office.com/e/pxEXf9tKfw inicijativu možete podržati dijeljenjem informacije na kanalima komuniciranja udruženja ili fondacije kao i na ličnom profilu, pozivajući i druge da se priključe. Potpise prikupljamo do ponedjeljka, 13.1.2025. do 15:00 sati kako bismo dostavili zahtjeve relevantnim institucijama i Vladi FBiH prije najavljene sjednice koja će biti 14.1.2025.
Apelujemo na organizacije da zahtjeve ne posmatraju isključivo iz vlastite perspektive, s obzirom da određen broj organizacija neće biti pogođeno ovom odlukom, nego da potpisom iskažu zajednički stav koji je pogodan za razvoj i djelovanje cijelog sektora, i za stvaranje povoljnijeg okruženja za naš rad.
Zahtjev Vladi FBiH i resornim ministarstvima
Udruženja i fondacije radom u specifičnoj oblasti doprinose stvaranju podržavajućeg okruženja za dostojanstven život svih građana i građanki, što uključuje i povećanje životnog standarda i povećanje minimalne plate. Istinski vjerujemo da je neophodno povećati platu uposlenika, ali svoje zahtjeve referišemo na način donošenja odluke koja će imati veliki broj negativnih posljedica i ima potencijal da naruši ionako nestabilno i nepovoljno okruženje za rad i zapošljavanje.
Naši zahtjevi su:
HITNO privremeno povlačenje Odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu!
OBAVEZNA analiza uticaja odluke o povećanju minimalne plate za 2025. godinu, uz javno predstavljanje zaključaka analize, kao i koraka koji moraju biti sprovedeni kako bi odluka imala pozitivan uticaj na poboljšanje životnog standarda!
KREIRANJE dugoročnog, sveobuhvatnog, održivog i na podacima zasnovanog strateškog plana fiskalne reforme koja će uključivati i povećanje plata, te će u obzir uzeti i specifičnosti djelovanja udruženja i fondacija!
UKLJUČIVANJE svih interesnih grupa u proces donošenja i implementacije odluke. Neophodno je uključiti javni i privatni sektor, kao i civilni sektor, podrazumijevajući i akademsku zajednicu i medije.
PREPOZNAVANJE udruženja i fondacija kao važnih aktera društvenopolitičkog i ekonomskog aktera, s obzirom da ih je u FBiH aktivno 9.719 i zapošljavaju 6.336 osoba. Obavezno uključivanje udruženja i fondacija u programe subvencije, s obzirom da nemaju nikakvu poreznu privilegiju, uredno plaćaju poreze i doprinose, a NISU prepoznate u najavljenim subvencijama. Subvencije za udruženja i fondacije moraju biti uključene u odluku o privremenom finansiranju i u nacrt budžeta čije usvajanje je najavljeno do kraja januara.
Pozivamo sve institucije da reaguju u skladu sa svojim ingerencijama i doprinesu zaustavljanju talasa štetnih, populističkih politika koje doprinose destabilizaciji države, urušavanju ekonomije i povećanju nezadovoljstva građana i građanki!
Apelujemo na sve pojedince i pojedinke, udruženja i fondacije, medije da masovnim javnim iskazivanjem stava, širenjem vijesti, podrškom i potpisivanjem zahtjeva, pošaljemo jasnu poruku DA BEZ NAS NE MOŽE!
(Izvor: CPCD)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.