Subota, 23 Novembra

Uz nove hidrološke stanice u Tuzlanskom kantonu koje mjere protok vode moguće je ranije prognozirati rast vodostaja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Piše: Nermina Šunj Kušljugić

U decembru će na osam lokacija u Tuzlanskom kantonu, uz rijeke u slivu Spreče i akumulacije Modrac, koje su proteklih godina zbog izlijevanja stvarale velike štete lokalnom stanovništvu i privredi, biti instalirano osam novih automatskih hidroloških mjernih stanica. Za razliku od postojećih na području TK, koje mjere nivo vodostaja, nove mjerne stanice bilježit će brzinu i protok vode što je ključni parametar za izračun kada se može očekivati plavni val, podatak neophodan za rano upozoravanje stanovništva i nadležnih službi.

PROBLEMATIČNE LOKACIJE

Određene su lokacije koje su se zbog ranijih iskustava pokazale kritičnim, na Sokoluši u Gračanici, rijeci Lukavčić u Lukavcu, Jali u blizini Modraca u Lukavcu i Jali u naselju Simin Han u Tuzli, uz rijeku Solinu u Tuzli, na Gribaji u Kalesiji, Oskovi u Živinicama i Litvi u Banovićima.

Ugovor sa dobavljačem mjernih stanica, vrijedan 118.404 KM, 10. oktobra potpisao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK Fedahija Ahmetović. Kazao je tom prilikom da TK intenzivno radi na odbrani od poplava, a novac za ovaj projekat na rijekama druge kategorije osiguran je iz vodnih naknada. Radi se o važnoj fazi prevencije prirodnih nesreća, jer su ti vodotoci prilično neistraženi.

Podaci sa mjernih stanica, osim za sigurnost stanovništva i rano upozoravanje, kazao je Ahmetović, bit će korišteni i pri izgradnji mostova, te zaštitnih zidova uz rijeke.

Ministar Ahmetović potpisao ugovor sa dobavljačem (Foto: Press Vlade TK)

Omer Kovčić, direktor Javnog preduzeća Spreča dd Tuzla koje upravlja hidroakumulacijom Modrac, ali i ovim poslom jer se radi o rijekama uzvodno i nizvodno od Modraca, kazao je za Megafon da se radi o rijekama druge kategorije koje nisu obahvaćene drugim projektima, ali tokom obilnih padavina itekako stvaraju probleme.

„Rijeka Jala nam je bitna jer znatno utiče na poplave u nizvodnim područjima, a nismo imali podatke o njoj. Federalni hidrometeorološki zavod ima instaliranu mjernu stanicu kod Rudarsko geološko građevinskog fakulteta, tačnije kod Tuzlanke, međutim, te mjerne stanice namaju QH krivu, što znači da znamo kakav je vodostaj, ali nemamo brzinu protoka. Vodostaj ništa ne znači za upravljanje akumulacijom Modrac.

Ove mjerne stanice su idealne, mada će biti potrebne detaljne analize efekata, ali sada nam je bitno da znamo, primjera radi, koliko Jalom u datom vremenu protiče vode, kada dolazi plavni val, koliko vode protiče, primjera radi, rijekom Gribajom na uzvodnom području, nizvodno Sokolušom, rijekom Lukavčić. Do sada se ništa o tome nije znalo. Obrađivat ćemo te podatke u komandnom centru u krugu brane Modrac i slati Kantonalnoj upravi za civilnu zaštitu. Oni će proslijeđivati gradskim upravama civilne zaštite“, kazao je Kovčić.

U krugu brane Modrac je komandna zgrada, a JP Spreča instaliralo je automatsku klimatološku stanicu u koju će biti dodane i vrijednosti koje mjere nove hidrološke mjerne stanice, te će nadležne službe ali i građani, na web portalu voda.ba moći da prate informacije i stanje na terenu.

„Svjedoci smo padavina velikog intenziteta, sa bujičnim poplavama, tzv. Flash flood koje su se pojavile u Jablanici, Buturović Polju, Fojnici, a prije nekoliko godina u Teočaku, rijeci Šibošnici u Čeliću. Dakle, problem su i vodotoci druge kategorije“, kazao je Kovčić.

Jala tokom svakog nevremena pravi probleme i stanovništvu u Simin Hanu, jednoj od najvećih mjesnih zajednica u Tuzli koja broji oko 9.500 stanovnika.

Selver Ahmetović, predsjednik ove Mjesne zajednice, zahvalan je na projektu koji se realizira i što su određeni kao lokacija za instalaciju jedne od osam mjernih stanica, jer su do sada imali mnogo štete od izlijevanja Jale.

„S obzirom na to da su poplave 2014. godine poplavile veći dio domaćinstava u našoj mjesnoj zajednici, ovaj novi projekat nam je od velikog značaja. Imat ćemo na vrijeme informaciju da li se spremaju velike nepogode, odnosno izlijevanje rijeka, pa samim tim domaćinstva će prije biti upućena da li treba pripremiti odbranu od poplava. Mještani na vrijeme mogu da postave vreće sa pijeskom kojima štite svoje kuće, svoje bašte. To je jedna pozitivna priča i dobro je da je Simin Han određen kao jedna od lokacija za instaliranje mjerne stanice“, kazao je Ahmetović.

Selver Ahmetović, predsjednik MZ Simin Han (Foto: N.Š.K./Megafon.ba)

„Na ovom mjestu gdje sad razgovaramo, na mostu za Donje Čakloviće, kada su velike padavine sve kuće sa desne i lijeve strane budu pod vodom. U Jalu se u jednom dijelu koji pripada MZ Simin Han ulijeva Jala iz Gornje Tuzle, ali i iz Požarnice, sa Majevice. Te vode dole prema Slavinovićima prave bujicu. Korito je veliko i uređeno, ali jednostavno zbog velikih padavina gotovo svaki put se voda izlije“, kazao je Ahmetović za naš portal.

Količina padavina je sve veća, pa se stalno mora raditi na novim modelima prognoziranja, kaže direktor JP Spreča Omer Kovčić.

U JP Spreča, sudjeluju i u izradi dinamičkog, odnosno, matematičkog modela kojim će minimizirati poplave u nizvodnim područjima. Za softver koji bi to radio, potrebno je unijeti sve podatke u posljednjih 50 godina. Međutim, kaže Kovčić, već sad imaju pokazatelje promjena.

„Razrađen je niz za akumulaciju Modrac od 1980. do 2024. godine. Vidljiv je trend opadanja vrijednosti minimalnih dotoka u hidroakumulaciji za vrijeme „malih voda“, što u odnosu na zabilježene procente iznosi 29,85 posto. Također je vidljiv trend rasta maksimalnih dotoka u akumulaciju i iznosi 25 metara kubnih u sekundi, što u odnosu na maksimalno zabilježene doticaje iznosi oko pet procenata. Niz je urađen za period od 44 godine i nije to nimalo kratak period.

PRECIZNIJE I BRŽE PROJEKCIJE RIZIKA

Također je vidljiv nivo opadanja minimalnih i maksimalnih zabilježenih vrijednosti u samoj akumulaciji Modrac, što govori o tome da se klima znatno promijenila. Minimalne i maksimalne temperature zraka su u posljednjih deset godina blago povećane kao i ukupne godišnje količine oborina“, kazao je Kovčić, zbog čega smatra da je rad na novim modelima prognoziranja veom važan. To se odnosi i na instaliranje novih, prvi takvih u Federaciji BiH, automatskih hidroloških stanica koje mjere brzinu protoka vode, te se mogu uraditi precizne projekcije za koliko bi vremena moglo doći do plavnog vala.

Produkcija ovog sadržaja omogućena je velikodušnom podrškom američkog naroda putem Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID) u okviru projekta “Jačanje otpornosti na prirodne katastrofe i unapređenje strategije pripravnosti” koji provodi Američka agencija CRS. Sadržaj je u nadležnosti CRS-a i ne odražava nužno stavove USAID-a ili Vlade SAD-a.

Megafon.ba

 

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.