Petak, 13 Juna

Tuzlanskoj premijeri filma “Samir Mehić Bowie – pisma iz Srebrenice” prisustvovalo više od 400 srednjoškolaca

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Megafon.ba

U okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, u Velikoj sali Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona održana je tuzlanska premijera dokumentarnog filma “Samir Mehić Bowie – pisma iz Srebrenice”, autorice Lamije Grebo.

Projekciji je prisustvovalo više od 400 učenika iz tuzlanskih srednjih škola, uz značajan angažman Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona. Upravo prisustvo mladih bilo je povod da govornici uoči prikazivanja naglase važnost kulture sjećanja i prenošenja istine upravo novim generacijama.

Prije početka filma prisutnima su se obratili Nedim Ćudić iz JU BKC TK, Mirza Halilčević iz Balkanske istraživačke mreže BiH (BIRN) i Merima Mujičić iz Memorijalnog centra Srebrenica, ističući značaj dokumentarnih sadržaja koji kroz lične priče otvaraju prostor za bolje razumijevanje prošlosti.

Nakon emotivne i potresne projekcije, koja je nagrađena dugim aplauzom publike, razgovor o filmu vodio je Semir Mujkić, glavni urednik BIRN-a BiH. Istakao je kako film na specifičan način prikazuje život u Srebrenici – ne samo tokom rata, nego i prije i poslije njega, što je rijetko prisutno u dokumentarnim formatima.

Razgovor o filmu vodio je Semir Mujkić, glavni urednik BIRN-a BiH (Foto: JU BKC TK)

Film “Samir Mehić Bowie – pisma iz Srebrenice” donosi intimnu priču o prijateljstvu dvojice članova srebreničke grupe INAT – gitariste Samira Mehića, koji je ostao u Srebrenici, i Faruka Smajlovića, ispričanu kroz njihovo ratno dopisivanje. Režirala ga je Lamija Grebo, a nastao je u produkciji BIRN-a BiH i Memorijalnog centra Srebrenica. U igranim scenama Mehića tumači glumac Igor Skvarica, dok su u realizaciji filma učestvovali i Elvedin Zorlak (montaža), Semir Mujkić (urednik), Denis Džidić (producent), Mirza Mršo (snimatelj), Alen Alilović (direktor fotografije) i Dino Šukalo (autor muzike).

Film je svoju svjetsku premijeru imao u augustu 2024. na 30. Sarajevo Film Festivalu, u okviru programa “Suočavanje s prošlošću”, a u maju je premijerno prikazan u Srebernici.

(JU BKC TK)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.