Subota, 26 Aprila

Samo jedan nosilac pravosudne funkcije razriješen zbog propusta u prošloj godini, ostalima smanjenje plate i opomene

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Megafon.ba

Samo jedan nosilac pravosudne funkcije sankcionisan je mjerom razrješenja sa dužnosti prošle godine, što je vidljivo iz izvještaja Ureda disciplinskog tužioca (UDT).

Sudijama i tužiocima zbog propusta u radu izrečeno je 27 disciplinskih mjera, a većina su bile javne opomene (9), smanjenje plate (8) i pismene opomene koje se javno ne objavljuju (5). Pored pomenutog razrješenja, izrečena je i jedna mjera premještaja sa mjesta zamjenika glavnog tužioca, objavio je Transparentno.ba.

Razlozi za sankcije u dva slučaja su bile to što se odgovorni nisu izuzeli iz slučajeva u kojima postoji sukob interesa, dok su u sedam slučajeva donijeli odluke kojima se očigledno krše zakon i pravila postupka.

Ipak, sankcije za ove propuste su blage, a podaci UDT-a pokazuju da nije došlo do ozbiljnih promjena u sankcionisanju propusta u pravosuđu i pored značajnog porasta broja pritužbi na rad sudija i tužilaca, koji je u prošloj godini povećan za 20%. Najveći broj se odnosi na ozbiljne optužbe za kršenje etičkog kodeksa što je dovelo do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa. 

Ipak od 1385 pritužbi svega 59 je ocijenjeno kao osnovano, a pokrenuto je ukupno 37 disciplinskih postupaka. Njima je obuhvaćeno 7 tužilaca, 4 rukovodioca pravosudnih institucija i 28 sudija. S druge strane, vrijeme rješavanja pritužbi smanjeno je na 183 dana, što predstavlja napredak u odnosu na prethodnu godinu za 22 dana.

Analiza TI BIH koja je objavljena prije dvije godine pokazala je da je smanjenje plate najčešća disciplinska mjera, dok su razrješenja i dalje izuzetak i takve sankcije ostaju sporadične. Ta analiza je pokazala da je u svega 4% izrečenih mjera došlo do razrješenja sudija i tužilaca što pokazuje da je politika VSTS-a još uvijek blaga u smislu represivnog elementa sankcije.

Poseban slučaj predstavlja nosilac pravosudne funkcije protiv koga je u 2024. godini vođen šesti disciplinski postupak – što jasno ukazuje na postojanje recidivizma i manjkavosti u sistemu prevencije. 

Podaci pokazuju da, uprkos pokušajima provođenja reformi u pravosuđu, još nije uspostavljen sistem koji bi garantovao stvarnu odgovornost i integritet nosilaca pravosudnih funkcije. To je važno napomenuti ponovo u kontekstu poraznih rezultata koje pravosuđe BiH ima u borbi protiv korupcije. Osim toga, disciplinska odgovornost je ključna komponenta nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa i zato je TI BiH predlagao mjere koje uključuju: 

veću transparentnost samih disciplinskih postupaka i odluka, 

povećanje broja i opsega disciplinskih mjera uz uvođenje strože i konzistentnije kaznene politike, 

razmatranje modela drugačijeg uređenja postupka kako bi se smanjili neprimjereni uticaji, 

jačanje nezavisnosti Ureda disciplinskog tužioca od samog VSTS-a.

(Izvor: Transparentno.ba)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.