Autor: Megafon.ba
Izjavu visokog predstavnika u vezi sa Zakonom o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS, prenosimo u cijelosti.
Pitanje raspodjele državne imovine i dalje ostaje neriješeno u 2022. godini unatoč stalnim pozivima međunarodne zajednice i naporima koje ulažu partneri Bosne i Hercegovine kako bi pomogli u rješavanju ovoga dugogodišnjeg pitanja tako što će donijeti zakon na državnoj razini.
Privremena zabrana raspolaganja državnom imovinom ostaje na snazi i jasno predviđa da će svaka odluka, akt, ugovor ili drugi pravni instrument kojim se raspolaže državnom imovinom zaključen u suprotnosti s ovim zakonima biti ništavni. Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS, koji je NSRS usvojila 10. veljače 2022. godine i koji je objavljen u Službenom glasniku RS 5. travnja 2022. godine ne utječe na pravosnažnost zabrane raspolaganja državnom imovinom i samim tim ne mijenja postojeće zakonsko stanje.
U odluci Ustavnog suda BiH iz srpnja 2012. godine (Predmet br. U-1/11) izričito se navodi da je, temeljem odredbi Članak I/1 Ustava kojim se utemeljuje načelo kontinuiteta, BiH titular cjelokupne državne imovine, uključujući imovinu bivše SFRJ i bivše SRBiH, ali i javna dobra, te da nadležnost za reguliranje ovog pitanja isključivo spada u opseg Parlamentarne skupštine BiH. Ovakvi stavovi ponovljeni su u nekoliko drugih odluka Ustavnog suda BiH, koje se odnose na poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište, rijeke i druga javna dobra.
Ustavni sud BiH je u Odluci iz 2012. godine naglasio da „postoji istinska nužnost, a i pozitivna obveza da BiH ovo pitanje riješi što je prije moguće“ i da je Bosna i Hercegovina, u vršenju nadležnosti u vezi s državnom imovinom, dužna uzeti u obzir interese i potrebe entiteta, kako bi i oni mogli učinkovito vršiti svoje javne ovlasti koje su povezana s njihovim nadležnostima.
Kako bi se izbjegla zabuna i spriječile negativne pravne posljedice, pozivam vlasti RS da poduzmu sve potrebne aktivnosti kako bi se navedeni Zakon o nepokretnostima koje se koriste za funkcioniranje javne vlasti RS odmah stavio van snage. Rješavanje pitanja državne imovine ne može se postići nikakvim jednostranim djelovanjem, već isključivo transparentnim procesom u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji bi za rezultat imao usvajanje relevantnoga zakonodavstva na državnoj razini kojim se uređuje ovo pitanje. Pozvao sam sve zainteresirane strane (između ostalih i državnu i entitetsku razinu) da pripreme takav zakonodavni akt u Parlamentarnoj skupštini BiH kako bi se osigurala odgovarajuća raspodjela imovine. Još jednom ih pozivam da se aktivno uključe u osnivanje i rad ekspertne radne skupine za državnu i vojnu imovinu u skladu s mojim dopisom od 3. prosinca 2021., uz osnivanje i povjerenstva za imovinu ukoliko je to potrebno radi olakšavanja procesa. Na raspolaganju sam pružiti pomoć u tom procesu.
Potencijalni ulagači trebali bi biti veoma oprezni kada se upuštaju u transakcije koje uključuju vlasništvo nad državnom imovinom.
Samo poštivanjem vladavine prava Bosna i Hercegovina može privući održiva strana ulaganja, čime će se ubrzati ekonomski razvoj za boljitak svih građana, kaže se u izjavi visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita.
(Izvor: OHR)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.