Četvrtak, 21 Novembra

Privatni fakulteti u TK bi ubuduće prije izdavanja prvih diploma morali podnijeti zahtjev za akreditiranje

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Prvi put je Vlada Tuzlanskog kantona ove godine zaključkom utvrdila da se upis može vršiti samo na licenciranim studijskim programima. I neke od visokoškolskih ustanova imaju problem u vezi s tim. Ranije su upisivali studente na nelicencirane studijske programe. Sada to više ne mogu“.

Piše: Samir Mujakić

Oblast obrazovanja u Tuzlanskom kantonu privatnih visokoškolskih ustanova bila je prilično neuređena u proteklim godinama. Rad, odnosno obrazovanje studenata na fakultetu bez akreditacija i neophodnih licenci predstavljao je nerijetku pojavu pa čak i da su takve ustanove bile na meti istražitelja.

MINISTARSTVO BI MOGLO ODUZIMATI LICENCU

U prošloj godini, kada su usvojene izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona, doneseno je nekoliko značajnih izmjena upravo koje se tiču rada privatnih fakulteta, međutim, u Ministarstvu obrazovanja TK kažu da je ponovo ukazala potzreba za izmjenom i dopunom Zakona o visokom obrazovanju. Vlada Tuzlanskog je 16. augusta utvrdila prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama ovog zakona, koje bi trebalo da donesu transparentniji rad fakulteta, a nadležnost za razmatranje zahtjeva o potrebi osnivanja nove visokoškolske ustanove sa Vlade Kantona prešla bi na Skupštinu Kantona.

Ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović u razgovoru za Megafon rekao je da izmjene Zakona predviđaju i da je novoosnovana visokoškolska ustanova, zahtjev za akreditaciju visokoškolske ustanove obavezna podnijeti najkasnije godinu dana prije izvođenja prve generacije studenata na prvom ciklusu studija.

Ministar Omerović: Ministarstvo bi prema novom propisu, fakultetu moglo oduzeti licencu za rad (Foto: S.M./Megafon)

„U novom zakonskom rješenju, shodno jednom od zaključaka Vlade TK, odlučili smo se da u budućnosti za osnivanje novih visokoškolskih ustanova bude neophodno pribavljanje odluke Skupštine Tuzlanskog kantona. Također, i za elaborat o opravdanosti osnivanja, bit će potrebna odluka Skupštine, a osnovnu proceduru će provoditi Vlada i Ministarstvo obrazovanja i nauke TK.

Na taj način ćemo odrediti dodatne mehanizme kontrole osnivanja i opravdanosti osnivanja novih visokoškolskih ustanova gdje će, jednostavno, elaborat morati biti prezentiran javnosti i poslanici u Skupštini TK, kao najvišem zakonodavnom tijelu na području kantona će trebati da donesu svoju odluku. Smatramo da je ovo mehanizam kako da ovaj proces učinimo transparentijim. To je jedan segmet”, kazao je Omerović.

Izmjenama se predviđa da, ako se nakon izdavanja licence i početka rada i obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja utvrdi da je visokoškolska ustanova prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Kantona, ili ako je prestala obavljati djelatnost visokog obrazovanja na području Kantona, Ministarstvo obrazovanja i nauke rješenjem može oduzeti licencu, a u zavisnosti od prirode ili vrste uočenih propusta ili nedostataka.

Drugi segment, kaže Omerović, koji se odnosi na ove izmjene i dopune jeste dodatno pooštravanje odgovornosti osnivača naspram studenata.

„Imamo nekih problema sa visokoškolskim ustanovama kojima je oduzeta licenca za rad, a studentima su ugrožena njihova prava. Također u novom zakonskom rješenju je predviđeno da je obaveza novoformirane visokoškolske ustanove da godinu dana prije završetka prve generacije mora podnijeti zahtjev za institucionalnu akreditaciju, kako ne bismo ponovo došli u situaciju da imamo svršenike visokoškolske ustanove a da ona nije nabavila institucionalnu akreditaciju, pa da se postavlja pitanje validnosti njihovih diploma, što je povezano s odlukama okvirnim Zakonom Bosne i Hercegovine i radom Agencije za visokoškolsko obrazovanje”, Omerović. 

LICENCIRANJE ODSJEKA

 Novi prijedlog Zakona predviđa da svi licencirani programi budu dostupni na web stranici visokoškolske ustanove na području Tuzlanskog kantona, tako da će budući studenti, koji budu željeli da upišu određeni studisjki program, moći vidjeti da li je on licenciran ili nije.

,,Sve to čudno zvuči, zar se ne podrazumijeva da su svi licencirani. Međutim, prvi put je Vlada Tuzlanskog kantona ove godine zaključkom utvrdila da se upis može vršiti samo na licenciranim studijskim programima. I neke od visokoškolskih ustanova imaju problem u vezi s tim. Ranije su upisivali studente na nelicencirane studijske programe. Sada to više ne mogu. Smatramo da je to najznačajniji segment uvođenja reda. Da imamo licencirani studijski program, da student može da vidi na web stranici da li je licenciran studijski program i ima određenu sigurnost. Kao državni organi mi moramo biti odgovorni. Nama građani vjeruju, trebalo bi u principu da vjeruju i ako je ponuđen studijski program da se upiše, neće student propitivati da li je on licenciran, već on podrazumijeva da je to neko prvovjerio. O tome se radilo i na to se svodilo. Ove godine napravili smo značajne iskorake u tom segmentu”, kazao je ministar Ahmed Omerović.

Naš sagovornik komentirao je i to kako su privatne visokoškolske ustanove primile ove izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona, koji je donio nekoliko značajnih izmjena koje se odnose upravo na rad privatnih fakulteta.

,,Politika Ministarstva je da imamo egalitaran ili jednak pristup prema svim visokoškolskim ustanovama, bez obzira da li su javni ili privatni i propise koje donosimo, donosimo u skladu sa Zakonom i za javne i privatne visokoškolske ustanove. Nastojima da s takvim pristupom, koji će ravnopravno gledati prema svim visokoškolskim ustanovama, upravo osiguravamo provođenje zakona i zakonitosti.

Mi u formalnom smislu imamo saradnju sa svim privatnim i javnim visokoškolskim ustanovama. I privatne viskoškolske ustanove bile su uključene u izradi pravilnika o licenciranju studijskih programa, koji smo mi donijeli. Tako da su i oni informisani i upoznati s tim, te svako ko želi da radi treba da razumije da moramo zašititi studente i da mora postojati određena zakonitost.

Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK (Foto: S.M./Megafon)

Poučeni smo određenim negativnim primjerima iz našeg kantona gdje su univerziteti došli u situaciju da im je morala biti oduzeta licenca za rad, studenti su ostali u neizvjesnosti, a u problemima su se našli i studenti koji čekaju na dokaz o završenom dodiplomskom studiju, a cjelokupna dokumentacija je kod osnivača.To su ti problemi i poučeni njima mi nastojima da uvedemo red i da nemamo više takvih primjera u našem kantonu. Blizu smo da nemamo više nelicenciranih studijskih programa prilikom upisa i da nemamo nekreditovanih visokoškolskih ustanova i da zakon za sve jednako važi”.      

ZDRAVSTVENA ZAŠTITA STUDENATA

U skladu sa ranijim Zaključkom Skupštine Tuzlanskog kantona, izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju stvara se pravni osnov da visokoškolska ustanova može snositi troškove uplate ličnog zdravstvenog osiguranja za studente koji su u statusu redovnih studenata, a koji su zbog navršenih godina života izgubili svojstvo osiguranog lica u skladu sa odredbama zakona.

,,Mi smo ispoštovali taj zaključak. On se odnosi na studente starije od 26 godina, koji zbog određenih okolnosti nisu uspjeli da završe do te godine, pa gube pravo na zdravstvenu zaštitu i osiguranje.

Propisima sa federalnog nivoa je ograničena mogućnost da redovan student bude do 26 godine osiguran. Poslije toga ne može ni kod roditelja biti osiguran. Mi smo napravili jedno zakonsko rješenje po kojem će Univerzitet moći posebnom odlukom raspisati Javni poziv za sufinansiranje ličnog osiguranja, jer ti studenti ili osobe nakon 26 godine mogu imati samo lično osiguranje. To je način da to pokušamo riješiti, jer neki studijski programi su integrirani. Student ili obnovi godinu, razboli se ili nešto drugo, tako da se studiranje produži sve do nekih godina”, kazao je za Megafon Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba   

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.