Utorak, 1 Aprila

Pet godina Iuventusa: Želimo biti oslonac mladima iz sistema javne brige

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Iuventus su osnovali mladi odrasli u institucijama brige i prvo je udruženje takve vrste u Bosni i Hercegovini.

Autor: N. Š. K.

Udruženje za djecu i mlade u Bosni i Hercegovini „Iuventus“ danas (21. februara) obilježava pet godina rada na zaštiti i promociji prava djece i mladih koji žive u dječijim domovima, hraniteljskim porodicama i socijalno ugroženim porodicama. „Iuventus“ su osnovali mladi odrasli u institucijama brige i prvo je udruženje takve vrste u Bosni i Hercegovini.

Iuventus stratesko planiranje (Foto: UDMI)

„Jedan od razloga našeg osnivanja jest da budemo oslonac mladima iz sistema brige, ali i da bi se naš glas čuo i izvan domova. Smatramo da je važno da institucije i društvo prepoznaju potrebe mladih bez roditeljskog staranja i želimo biti uključeni u donošenje odluka koje nas se tiču.

Edukacija u Tuzli (Foto: UDMI)

Iza nas su brojne edukacije, kampovi za mlade, seminari, te aktivnosti poput angažovanja logopeda, individualno i grupno psihološko savjetovalište, stipendiranje djece i mladih i projekat „Jedno dijete – jedan student” koji je omogućio djeci iz doma Bjelave druženje kroz sport, igru i izlete sa studentima-volonterima.

Jedan od naših prvih projekata, koji još uvijek traje, je After School program u okviru kojeg djeci pružamo instrukcije iz matematike, fizike i stranih jezika, ali i priliku za vanškolske aktivnosti kao što su kreativne radionice, časovi kuhanja, sviranje klavira, izleti i posjete kulturno-historijskim znamenitostima.

Izlet u Konjic (Foto: UDMI)

Prošle godine smo pokrenuli kampanju „Gdje izlaziš?“ s ciljem pružanja podrške mladima koji izlaze iz sistema brige. Do sada smo već kreirali informator „Gdje izlaziš?“ koji na jednom mjestu pruža sve informacije korisne za život izvan institucija, a u planu imamo i obuku mentora koji će osnažiti mlade da najbolje iskoriste sve mogućnosti nakon izlaska iz sistema javne brige.

Jedno dijete – jedan student izlet (Foto: UDMI)

Do sada smo uputili nekoliko važnih inicijativa lokalnim vlastima pomoću kojih su osigurane stipendije za djecu i mlade iz alternativne brige u općinama Centar, Stari Grad i Ilijaš, kao i povoljniji uslovi za stambeno zbrinjavanje mladih bez roditelja u općinama Centar i Novo Sarajevo.

Također smo učestvovali u konsultacijama za izradu Mape puta za deinstitucionalizaciju djece u organizaciji Unicefa BiH. Trenutno smo članovi radne grupe za izradu prijedloga programa mjera podrške mladima koji izlaze iz sistema javne brige u Kantonu Sarajevo i Tuzlanskom kantonu, koju je oformila organizacija Catholic Relief Services (CRS).

Edukacija Sarajevo (Foto: UDMI)

Od osnivanja veliku podršku nam pruža Dom za djecu bez roditeljskog staranja Bjelave koji nam je, između ostalog, ustupio na korištenje prostoriju za kancelariju Udruženja. Sarađujemo i s dječijim domovima u Mostaru i Tuzli, a nadamo se budućoj saradnji sa svih šest domova u BiH.

Terapijsko jahanje (Foto: UDMI)

Udruženje djeluje zahvaljujući podršci brojnih prijatelja i partnera među kojima su Fondacija Bosana, Fondacija Muharem Berbić, Bosnia House Dubai, CRS, Radius d.o.o.,  te određene firme i institucije.

Obilježavanje pete godišnjice UDMI (Foto: UDMI)

Uz sve što radimo i što smo postigli, naša najveća borba i dalje je ona s predrasudama koje društvo ima prema našoj populaciji. Kroz svoje aktivnosti nastojimo osigurati da društvo prepozna da smo mi vrijedni i sposobni mladi ljudi koji zaslužuju uvažavanje, te da su nam  potrebne prilike i podrška kako bismo imali jednake šanse za uspjeh kao i svi drugi građani“, kažu iz Iuventusa povodom petogodišnjice rada.

(Izvor: UDMI)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.